تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۱:۰۷
کد مطلب : 58415

تولید لباس‌هایی برای تشخیص بیماری‌ها

لباس‌های آینده به فیبرهای هوشمندی مجهز می‌شوند که قدرت تشخیص و اعلام بیماری‌های مختلف را خواهند داشت.

به گزارش مهر، در سال‌های اخیر، تکنولوژی بیش از پیش به زندگی انسان‌ها ورود پیدا کرده تا بتواند زندگی بهتری را به آنها ببخشد. پزشکی، یکی از حوزه‌هایی است که با ورود تکنولوژی و فناوری‌های روز دنیا متحول شده و می‌تواند جان انسان‌های بی‌شماری را نجات دهد.

گجت‌های پوشیدنی یاWearable tech فناوری جدیدی است که نه تنها مخاطبان بسیاری را به خود اختصاص داده بلکه می‌تواند در نجات جان انسان‌ها نیز نقش به سزایی ایفا کند.

اکنون خبر محصول جدیدی با عنوان لباس‌های هوشمند منتشر شده که می‌تواند شخص را از بروز بیماری‌های مختلفی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی، صرع، آلزایمر و … آگاه کند. بنا به اعلام محققان کانادایی، لباس‌ها می‌توانند تی‌شرت، پیراهن یا شلوارهای هوشمندی باشند که مجهز به الیاف‌های هوشمند بوده و از چنین قابلیتی برخوردار شوند.

لباس‌های هوشمند به وسیله وای فای و از طریق تلفن همراه شخص با پزشکان و مراکز درمانی ارتباط برقرار کرده و در زمانی که شخص دچار حملات قلبی، صرع و … شود، پیام‌هایی از دستگاه بیمار به پزشک یا مراکز درمانی ارسال می‌شود تا آن‌ها را از وقوع چنین حمله‌ای آگاه کند.

الیاف استفاده شده در لباس‌های هوشمند لطیف، نرم، سبک و انعطاف‌پذیر خواهند بود، الیافی مانند پشم یا پنبه. اما موضوعی که در اینجا اهمیت پیدا می‌کند ارسال سیگنال‌هایی است که با تلفن همراه، تبلت یا … ارتباط برقرار می‌کنند.

این لباس‌ها می‌توانند پیراهن یا شلوارهای هوشمندی باشند که شخص با پوشیدن آنها و با هر گونه تغییری در علائم و ارگان‌های حیاتی پیامی را به پزشکان یا مراکز درمانی ارسال می‌کند تا به کمک وی بشتابند.