تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۲۳:۵۷:۱۰
کد مطلب : 17606

تکمیل بیمارستان امیرکبیر اهواز در ۱۸ ماه آینده

مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان از تکمیل بیمارستان امیر کبیر اهواز در ۱۸ ماه آینده خبر داد.

خبرگزاری فارس: تکمیل بیمارستان امیرکبیر اهواز در 18 ماه آینده

عصر آبادان – به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، داریوش پناهی‌زاده در نشست خبری که ظهر امروز در معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی برگزار شد اظهار کرد: امیدواریم با توجه به اینکه در سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم بتوانیم اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی را در بخش بهداشت و درمان جامع عمل بپوشانیم.

وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی یکی از مردمی‌ترین ارگان‌های خدمتگزار در کشور است و هیچکدام از سازمان‌ها در حیطه وظایف و مجال برای خدمتگزاری، گستردگی سازمان تامین اجتماعی را ندارد.

مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان عنوان کرد: خوزستان استانی کارگری و قطب صنعتی و پتروشیمی کشور است بنابراین باید آمادگی خدمتگزاری به مردم را در حوزه بهداشت و درمان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بحث سلامت یکی از محوری‌ترین، اصلی‌ترین و چالشی‌ترین مباحث در تمام دولت‌هاست تصریح کرد: در کل دنیا مسائل اجتماعی، بیمه و نظام سلامت از چالشی‌ترین بحث‌هاست به طوری که کشورهای پیشرفته میزان سهمی که از محل تولید ناخالص داخلی را به بهداشت و درمان اختصاص می‌دهند بسیار بالاست.

پناهی‌زاده در این خصوص اضافه کرد: اما متاسفانه در ایران سهم بهداشت و درمان از تولید ناخالص داخلی بسیار ناچیز و پایین است.

وی بیان کرد: البته عملکرد دولت یازدهم در چند ماه اخیر نشان از عزمی جدی برای ساماندهی به وضع بهداشت و درمان دارد.

وی با اشاره به اینکه ادعایی نسبت به وضعیت خوب بهداشت و درمان در خوزستان نداریم اذعان کرد: قابل قبول نبودن سهم مردم از پرداخت هزینه‌های درمان در کشور یک چالش جدی است و میزان پرداختی از جیب مردم که براساس برنامه پنجم توسعه مقرر بود ۳۰ درصد باشد اما اکنون بیش از ۵۰ درصد است.

مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان اضافه کرد: ضرورت اصلاح و تحول نظام سلامت به صورت ویژه فراروی دولت قرار دارد.

وی همچنین عنوان کرد: ضرورت اصلاح نظام درمان، عدالت در نظام سلامت، احیا و ارتقای اخلاق پزشکی، بهبود رابطه بیمار و پزشک، حفظ کرامت بیمار و پزشک و ارتقای کمی و کیفی درمان نیز در سرلوحه کارهای سازمان تامین اجتماعی قرار دارد.

وی در زمینه تغییر چارت سازمانی  اظهار کرد: در سفر اخیر مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی به خوزستان مجوز جذب نیرو، افزایش شیفت‌های کاری در درمانگاه‌های سوسنگرد و شادگان به دو شیفت کاری گرفته شد.

مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان بیان کرد: افزایش جمعیت سالمندی برای کل تصمیم گیران نظام سلامت به خصوص تامین اجتماعی یک چالش جدی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر افراد سالمند ۸.۲ جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند تصریح کرد: جمعیت سالمند کشور در حال حاضر حدود ۷ میلیون نفر است که براساس پیش بینی‌های صورت گرفته این جمعیت در سال ۱۴۰۴ به ۱۵ میلیون نفر می‌رسد.

پناهی‌زاده اذعان کرد: پیش بینی شده است در سال ۱۴۲۰ جمعیت سالمند ایران به ۱۸ میلیون نفر برسد و این نشان می‌دهد که شیب سالمندی بسیار شدید است و تبعات آن گریبانگیر نظام سلامت خواهد شد.

وی ادامه داد: با افزایش سالمندان هزینه‌های درمانی، بهداشتی و چالش‌های بازنشستگی به وجود می‌آید بنابراین باید سیاست‌هایی برای کاهش این بحران اندیشیده شود.

مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان با بیان اینکه پیری جمعیت یک بحران جهانی است عنوان کرد: برای نخستین‌بار در تاریخ بشریت جمعیت بالای ۶۵ سال در دنیا در حال پیشی گرفتن از جمعیت زیر پنج سال است که با ترویج زندگی سالم در نظام جامع سالمندی شرایط را بهتر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: هفت بیمارستان ملکی، یک دی‌کلینیک، شش مرکز شبانه‌روزی، هفت درمانگاه دو شیفت و ۹ درمانگاه یک شیفت تامین اجتماعی از مراکز تحت پوشش تامین اجتماعی در سطح استان هستند.

پناهی‌زاده میزان بودجه سازمان تامین اجتماعی خوزستان در سال جاری را برابر با ۴۳۶ میلیارد تومان بیان کرد.

وی در ادامه گفت: ۱۶۰ میلیارد تومان از این بودجه در درمان‌های مستقیم و ۲۷۰ میلیارد تومان در درمان‌های غیر مستقیم از طریق بیمارستان‌ها، مطب‌ها، کلینیک‌ها و داروخانه‌های طرف قرارداد مصرف شده است.

وی بیان کرد: در مجموع ۲ هزار و ۲۵۰ موسسه در سطح خوزستان طرف قرارداد تامین اجتماعی هستند.

وی همچنین تصریح کرد: سن بیماری‌های قلبی پایین آمده است و به همین دلیل هزینه‌های درمان بالا رفته است بنابراین باید هم زمان با درمان در بحث پیشگیری و تغییر سبک زندگی نیز قدم برداریم.

مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان به بحران دارو در سه ماهه نخست امسال اشاره کرد و ادامه داد: در شش ماهه اخیر با تمهیدات دولت بحث بحران دارو را پشت سر گذاشتیم و در حال حاضر به دنبال افزایش خدمات در حوزه دارو هستیم.

وی اضافه کرد: ۱۳۳ قلم داروی سرطانی را که با فرانشیز ۵۰ درصد عرضه می‌شدند با کاهش فرانشیز به ۱۰ درصد در تعهد بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند.

وی از تکمیل بیمارستان امیر کبیر اهواز ظرف ۱۸ ماه آینده خبر داد و گفت: در گذشته هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بیمارستان امیر کبیر هزینه شد اما این پروژه با ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی متوقف گردید و هم‌اکنون با یک پیمانکار جدید ادامه پروژه پیگیری شده است.

وی اضافه کرد: قرارداد با پیمانکار جدید ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است و زمانی که بیمارستان امیرکبیر وارد مدار شود از ازدحام بیمارستان امیرالمومنین(ع) کاسته می‌شود.

مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان بیان کرد: بیمارستان ۹۶ تختخوابی دزفول را در دستور کار داریم که وارد مناقصه شده است و انتظار داریم از ابتدای سال آینده احداث آن آغاز شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۱ حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار ویزیت در مراکز تحت پوشش تامین اجتماعی خوزستان داشته‌ایم اذعان کرد: این ویزیت‌ها شامل ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار ویزیت پزشک عمومی، ۶۶۰ هزار تخصصی و ۱۰ هزار دندانپزشکی بوده است.

پناهی‌زاده با بیان اینکه کل بستری‌های سال ۹۱ در حدود ۵۰ هزار است عنوان کرد: از این بستری‌ها ۲۲ هزار مورد جراحی، ۸ هزار و ۵۰۰ مورد سزارین، ۸ هزار مورد زایمان طبیعی بوده است.