تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۲۱:۴۳:۱۹
کد مطلب : 95758

جاذبه های گردشگری کمتر دیده شده آبادان

شبه جزیره ای زیبا به طول ۴۶ کیلومتر و عرض بین ۳۲ تا ۲۰ کیلومتر در دلتای اروند رود بین رودهای بهمنشیر و کارون و اروند است که در فاصله ۱۱۶ کیلومتری اهواز در دهانه ورودی خلیج فارس و در همسایگی کویت و عراق قرار دارد.

شهرستان آبادان از سمت شمال به شهرستان های شادگان و خرم شهر از شرق به شهرستان ماهشهر و رودخانه بهمن شیر، از جنوب به خلیج فارس و از غرب به کشور عراق و اروند رود محدود است.

شهر آبادان مرکز شهرستان بین ۳۰ درجه و ۲۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۱۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه در ازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا دو متر است.

جمعیت شهرستان آبادان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ بیش از ۲۷۰ هزار نفر برآورد شده است.

تاریخ زندگی در شبه جزیره آبادان را می توان از دوره ساسانی و در زمان ظهور اسلام این منطقه آباد بوده است و به گفته تاریخ نویسان، آبادان شهری بوده که مردم آن همیشه به عبادت می پرداختند.

شغل عده ای از مردم آبادان حصیربافی بوده است، در ابتدای قرن چهارم هجری عبادان به آبادان تغییر نام داد و از قرن ششم هجری به بعد شهر آبادان فعلی پدید آمد.

با گسترش محدوده جغرافیایی منطقه آزاد اروند به شهرستان های آبادان و خرمشهر، طرح عرضه و فروش کالای همراه مسافر در شهرستان آبادان رونق خاصی یافت و خیابان امام خمینی (ره) این شهر موسوم به خیابان ته لنجی ها، بازار تجاری اروند، فروشگاه های عمده و خرده فروشی کالاهای ملوانی و بازار تجاری موسوم به کنز المال در محدوده شهرستان خرمشهر به محل عرضه این کالاها تبدیل شد.

در مباحث مربوط به بازاریابی گردشگری و عرضه کالای گردشگری، این موضوع مطرح است که باید آنقدر جاذبه های متنوع برای گردشگر فراهم باشد که تنها مسافر، کرایه بازگشت خود را به شهر خود کنار بگذارد و بقیه پول خود را در شهر مقصد گردشگری خرج کند.

این بدان معناست که گردشگر در مقصد گردشگری با طیب خاطر و از روی رضایت، هزینه کند و از سویی نیز از جاذبه های گردشگری آن شهر استفاده کند.

بر اساس این اصل مهم، بسیاری از شهرهای مقصد گردشگری که سابقه چندانی در این صنعت ندارند، تلاش می کنند تا با ساخت جاذبه های موسوم به انسان ساخت، از این بازار رقابتی بهره ببرند.

پرسش اصلی اینجاست که تا چه اندازه توانسته ایم از جاذبه های گردشگری موجود شهرستان آبادان در راستای رونق شهر و تامین اقتصاد پایدار، بهره برداری کنیم؟

افزایش ماندگاری مسافر نیز از اصول مهم در صنعت گردشگری است که می توان با اجرای صحیح این اصل، گردشگر پول بیشتری با استفاده از جاذبه های گردشگری در شهر خرج کند.

مسافرانی که وارد شهر آبادان می شوند، اول از همه سراغ بازار موسوم به ته لنجی ها را از بومیان می گیرند تا بتوانند با خرید کالا، نیاز های کالایی خود را با قیمت کمتر تامین کنند.

البته معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان در بهار، از سوی شهرداری و دیگر دستگاه های عضو ستاد دائمی تسهیلات سفر با استقرار باجه های موسوم به «از من بپرس» به خوبی انجام می شود.

شهرستان آبادان، جاذبه های گردشگری صنعتی، تاریخی، فرهنگی و انسان ساخت دارد که می توان با تهیه بسته های سفر، ماندگاری مسافر و میزان بازدید از جاذبه ها را افزایش داد.

کلیسای سورت گاراپت آبادان در همسایگی مسجدی در آبادان، پل کابلی آبادان به عنوان نخستین پل کابلی واقع در خشکی در جهان، مدرسه مهرگان، بقعه خضر، موزه آبادان، مسجد رنگونی ها، سینما نفت و ساختمان آموزشگاه فرهنگ را می توان از مکان های دیدنی و تاریخی شهرستان آبادان به شمار آورد.

جاذبه های گردشگری کمتر دیده شده آبادان
جاذبه های گردشگری کمتر دیده شده آبادان

در بخش گردشگری صنعتی نیز، پالایشگاه نفت آبادان از نخستین واحدهای بزرگ صنعتی کشور است که از نظر تنوع تولید از بزرگ ترین پالایشگاه ها و دارای فرآورده های بیشتر از مراکز بزرگ صنعت نفت دنیا محسوب می شود.

تعداد تولیدات این پالایشگاه بر اساس گفته ها، بیش از ۱۰۰ رقم ذکر شده و از آن میان می توان نفت چراغ، نفت کوره، قیر، نفت، گاز، نفت سفید، بنزین اتومبیل، هواپیما و جهت سوخت دیزل، سوخت کشتی و انواع حلال هارا نام برد.

شرکت سهامی پتروشیمی آبادان نیز مجتمع پتروشیمی مرکب از هفت کارخانه می باشد که فرآورده هایی از قبیل اتیلن، کلر، سود سوزآور، پلی وینیل کلراید و مانند آن تولید می کند.

وجود شرکت شیلات جنوب، کارخانه های متعدد رنگ سازی، ظروف آلومینیوم و غیره سبب رونق صنایع در این منطقه شده و مهم ترین معادن این شهرستان معادن نفت و گاز است که در اکثر نقاط وجود دارند و منابع نمک آن نیز به علت رسوبات دریایی فراوان است.

به لحاظ بندری بودن آبادن و وجود منطقه تجاری و وی‍‍ژه اقتصادی اروند این شهرستان در تمامی فصول سال میزبان شمار زیادی مسافر است.

بازار چه های شهر آبادان اعم از خیابان امیری ،بازار بزرگ شهر، بازار کویتی ها و دیگر مناطق تجاری این شهرستان نیز از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان نیز در خصوص برنامه ها و اقدامات این اداره برای ازایش ماندگاری مسافر و بازدید گردشگران از دیگر جاذبه های شهرستان، گفت:در ایام نوروز، مشکلی برای اطلاع رسانی نداریم، زیرا این مهم از سوی دستگاه ها انجام می شود.

سیدشمس الدین نوربخش غفاری با بیان اینکه دیگر دستگاه ها نظیر فرودگاه، راه آهن، ترمینال های مسافری، آزانس هیا گردشگری، هتل ها و حتی رانندگان تاکسی نیز در معرفی جاذبه های شهر، سهیم هستند، افزود:بر اساس برنامه، معرفی جاذبه هیا شهرستان با همکاری دیگر دستگاه ها در فصول موسوم به low season اجرایی می شود.

وی افزود:به عنوان مثال، نبود نیروی انسانی باعث شده است تا مسجد رنگونی ها به عنوان یکی از نمادهای همزیستی مسالمت آمیز ادیان در این شهر، بسته ده و گردشگران نیز نتوانند از آن دیدن کنند.

نوربخش غفاری اضافه کرد:در بخش رونق گردشگری صنعتی شهرستان آبادان نیز، با همکاری وزارت نفت، قرار است تا باغ موزه دفاع مقدس و صنعت نفت این شهر اجرایی شود.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان ادامه داد:نشست های هماهنگی اولیه این طرح برگزار شده و این موضوع با تاکید وزیر نفت، اجرایی شده است.

نوربخش غفاری تصریح کرد:بر این اساس، نیروگاه شماره ۱ پالایشگاه، کارگاه های ریخته گری، اسکله پالایشگاه (۱ تا ۲۱)، منازل منظریه، مجتمع فرهنگی نفت انکس به عنوان فاز نخست موزه نفت آبادان در نظر گرفته شده است.

وی گفت:بر اساس گفته ها، وزیر نفت نیز بر ایجاد موزه ای در خور شان صنعت نفت و مردم آبادان تاکید دارد و بر ترمیم و بازسازی آثار در کمترین زمان ممکن و با استفاده از امکانات و ظرفیت های موجود دستور داده است.

نوربخش غفاری تاکید کرد:با اجرای کامل این طرح و استفاده از فضاهای گردشگری موجود، گردشگری این شهرستان در بخش های مختلف آبی، صنعتی، تاریخی و فرهنگی بیش از گذشته رونق می گیرد.

مرجع / ایرنا