تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۸:۲۷:۴۰
کد مطلب : 27947

جان کری احضار شد

کمیته روابط خارجی آمریکا، جان کری وزیر خارجه این کشور را برای ارائه توضیحات در خصوص حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ به سفارت این کشور در بنغازی لیبی که به کشته شدن ۴ دیپلمات آمریکایی و یک دیپلمات سازمان ملل متحد منجر شد، به مجلس فراخواند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کمیته روابط خارجی آمریکا، جان کری وزیر خارجه این کشور را برای ارائه توضیحات در خصوص حمله ۲ سال پیش افراد مسلح به سفارت این کشور در بنغازی لیبی، به مجلس فراخواند.
کمیته روابط خارجی آمریکا، جان کری وزیر خارجه این کشور را برای ارائه توضیحات در خصوص حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ به سفارت این کشور در بنغازی لیبی که به کشته شدن ۴ دیپلمات آمریکایی و یک دیپلمات سازمان ملل متحد منجر شد، به مجلس فراخواند.

بر اثر حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ به سفارت آمریکا در لیبی، ۴ دیپلمات آمریکایی و یک دیپلمات سازمان ملل متحد کشته شدند.

ایمیل‌هایی که به تازگی منتشر شده‌اند مقامات کاخ سفید را به پرده‌پوشی در حادثه حمله به سفارت آمریکا در بنغازی، یکی از شهرهای لیبی در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۲ متهم می‌کنند.

این ایمیل به تاریخ ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۲ از «بنیامین رودز»، مشاور معاون امنیت ملی آمریکا به خانم «سوزان رایس» نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل ارسال شده است. سازمان «دیده‌بان قضایی» به موجب قانون آزادی اطلاعات این ایمیل را دریافت کرده است.

ایمیل مورد بحث پیش از حضور سوزان رایش در چند برنامه تلویزیونی برای وی ارسال شده است. دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آن زمان حمله به سفارت آمریکا در بنغازی را با اعتراضات مسلمانان علیه فیلم موهن به پیامبر اسلام (ص) مرتبط دانست و در این ایمیل از سوزان رایس هم خواسته شده در برنامه‌های تلویزیونی به همین موضوع اشاره کند.

منتقدان باراک اوباما بارها گفته‌اند ملاحظات سیاسی در آن زمان باعث شد سوزان رایس حملات بنغازی را به تظاهرات خودجوش مسلمانان علیه آمریکا ارتباط دهد. این منتقدان می‌گویند دولت اوباما در آن زمان که نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بود نخواستند این حادثه را یک حمله تروریستی بدانند چرا که در این صورت ایده پیروزی اوباما در برابر تروریسم بی‌معنی از آب درمی‌آمد.

رودز در ایمیل‌های ارسالی به سوزان رایس توصیه کرده است: «تأکید شود که این اعتراضات به خاطر این فیلم اینترنتی هستند و ارتباطی با شکست گسترده‌تر سیاست‌های دولت ندارند.»

در بخشی از این توصیه‌ها آمده است: «از آنجا که ما اعتراضات را واکنش به این فیلم ویدئویی دانسته‌ایم، رئیس جمهور از دولت خواسته چندین اقدام انجام دهند. اولویت اصلی وی این است که امنیت و ایمنی تمامی آمریکایی‌ها در بیرون از مرزهای این کشور تأمین شود.»

انتهای پیام/