تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۳:۵۷:۰۴
کد مطلب : 98264

جاه طلبی هسته ای سعودی ها با کمک کشورهای غربی/آموزش سری دهها مهندس سعودی در نیروگاه”کاهوتا”پاکستان

عربستان سعودی در حالی هجمه رسانه ای شدیدی علیه برنامه هسته ایران که تحت نظارت سازمان بین المللی انرژی اتمی می باشد به راه انداخته است که این کشور از سالها پیش به طور مخفیانه در حال پی ریزی برنامه هسته ای بوده و به نظر می رسد که این برنامه اکنون به مراحل پیشرفته ای رسیده است.

، عربستان سعودی در حالی  هجمه رسانه ای شدیدی علیه برنامه هسته ایران که تحت نظارت سازمان بین المللی انرژی اتمی می باشد به راه انداخته است که این کشور از سالها پیش به طور مخفیانه در حال پی ریزی  برنامه هسته ای بوده و به نظر می رسد که این برنامه اکنون به مراحل پیشرفته ای رسیده است.

محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان  در دو هفته گذشته با سفر به روسیه و فرانسه  قراردادهای تسلیحاتی با این دو کشورها امضا کرد که از جمله آنها ساختن نیروگاههای اتمی در عربستان بوده است.
مذاکرات با فرانسه درباره آغاز ساخت نیروگاه اتمی از نظر دولت و رسانه های فرانسه به پایان نرسیده است چرا که واشنگتن هنوز از سر کار ماندن محمد بن سلمان در جایگاه قوی پس از پدرش مطمئن نیست از این رو قرارداد با روسیه به مثابه فشار بر آمریکا بود که اکنون مشغول مذاکره با ایران در وین می باشد.

المنار به نقل از منابع فرانسوی گزارش داد که عربستان در مقابل رسانه های بین المللی درباره ساخت نیروگاههای اتمی مذاکره می کند اما در عین حال  بطور مخفیانه از چند سال پیش  پایگاه علمی اتمی خاص خود را به کمک پاکستان ایجاد کرده است.
تیمهایی متشکل از دهها مهندس سعودی بطور سری در نیروگاه تحقیقاتی (کاهوتا) پاکستان آموزش می بینند.

منابع فرانسوی تاکید کردند که  آمریکا و کشورهای غربی از این برنامه آگاه هستند و طرف پاکستانی نیز همکاری خود با عربستان را به دلیل نیاز مالی برای بودجه برنامه هسته ای خود توجیه می کند .
به گفته این منابع تمام قراردادهای عربستان با دیگر کشورها در زمینه هسته ای تلاشی جهت فریب  و مخفی کردن فعالیت خود با پاکستان است.

از طرف دیگر منابع آگاه فرانسوی  عقد قراردادهای هسته ای با مسکو را تلاش عربستان برای کسب اطلاعات بیشتر از برنامه هسته ای ایران و مراحل فنی و علمی آن و درجه پیشرفت این برنامه توصیف کردند.
سعودیها بر این باورند که مسکو اطلاعات زیادی از توسعه برنامه هسته ای ایران دارند و آنها امیدوارند که از طریق نزدیکی به روسیه و عقد قراردادها با این کشور اطلاعات مورد نیاز خود را در این زمینه دریافت کنند.

رهیاب