تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۲:۲۶
کد مطلب : 98480
کی‌روش این دورگه را دعوت می‌کند؟

جایگزین احتمالی نکونام در تیم ملی +جدول عملکرد

آریا جسور که عنوان کرده به ایرانی بودنش افتخار می‌کند، می‌تواند آلترناتیوی مناسب برای جواد نکونام در میانه میدان تیم کی‌روش باشد. جسور با توجه به قابلیت‌هایش برای بازی در جناحین و شم بالای گلزنی می‌تواند آچار فرانسه کادر فنی تیم‌ملی لقب بگیرد.

 آریا جسور هاسه گاوا هافبک ایرانی-ژاپنی سرزو اوزاکا در میانه راه جی‌لیگ۲ به دلیل ارایه بازی‌های درخشان با تقاضای رئال‌ساراگوسای اسپانیا روبه‌رو شد تا راهی سگوندالیگ کشور ماتادورها شود.

پیش از این کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم‌ملی- یک مرتبه- تلاش کرد تا بلکه پای جسور ایرانی متولد سایتاما را به اردوی تیم ایران باز کند. آریا قبل از جام‌جهانی با تشکر از دعوت کی‌روش توضیح داد که ابتدا منتظر دعوت تیم‌ملی ژاپن می‌ماند و پس از آن به حضور در تیم‌ملی ایران می‌اندیشد.

پس از آن بود که آلبرتو زاکرونی سرمربی سرشناس تیم‌ملی ژاپن سه سال قبل پسر بیژن جسور را به تیم‌ملی کشور سامورایی‌ها فراخواند، اما هرگز پیراهن تیم‌ملی بزرگسالان ژاپن به تن آریا نرفت تا امیدهای حضورش در تیم‌ملی سرزمین پدری‌اش همچنان باقی بماند.

مشرق در گزارشی مختصراً به عملکرد آریا در لیگ ژاپن پرداخته که در ادامه می خوانید:

* بازیکن ۵پسته

بزرگ‌ترین حسن آریای ۲۶ساله پنج‌پسته بودن او است. هافبک موفق فوتبال ژاپن طی پنج سال اخیر فصل پیش در لیگ قهرمانان آسیا یک رکورد جالب از خود به ثبت رساند.

وی در سال۲۰۱۴ برای سرزو اوزاکا هفت بازی آسیایی انجام داد با ذکر این نکته که در هر بازی حضور در یک پست را پشت سر گذاشت.

جایگزین احتمالی نکونام در تیم ملی +جدول عملکرد

آریا هفته اول مسابقات برابر پوهانگ‌استیلرز کره یک هافبک چپ بود. هفته دوم بازی‌ها هم مقابل شاندونگ‌لیوننگ چین تبدیل به هافبک راست سرزو شد. وی چند روز بعد در تقابل با بوریرام‌یونایتد تایلند هافبک میانی تیم ژاپنی شد آن‌هم با تقبل کردن وظایف تهاجمی.

هاسه‌گاوا در دیدار برگشت برابر پوهانگ مدافع میانی(متمایل به چپ) سرزو اوزاکا بود و این با آنچه در سایر دیدارها به روی پرده لیگ قهرمانان آسیا آورده بود، تفاوت داشت.

آریا جسور در بازی دوم مقابل نماینده چین، شاندونگ هافبک چین بود. درست برخلاف بازی رفت که بال راست ژاپنی‌ها شده بود.

این بازیکن ۲۶ساله در مرحله حذفی با نظر پائولو آتوریوی برزیلی به عنوان هافبک دفاعی مقابل گوانگجو اورگراند چین قرار گرفت.

جالب توجه اینکه آریا در این بازی به‌رغم عملکرد نامطلوب تیمش برابر شاگردان مارچلو لیپی ایتالیایی روی پاس دقیقه۳۰ دیگو فورلان اروگوئه‌ای تک‌گل سرزو را هم به ثمر رساند.

جسور قبل از این در فصل۲۰۱۲ لیگ قهرمانان آسیا برای اف‌سی‌توکیو هفت بازی انجام داده بود تا طی ۵۶۸دقیقه دو گل به بجین‌گوان چین و بریسبان روآر استرالیا بزند.

جایگزین احتمالی نکونام در تیم ملی +جدول عملکردجایگزین احتمالی نکونام در تیم ملی +جدول عملکرد

آریا در دوران نوجوانی با بازیکنان تیم ملی ایران عکسهایی به یادگار انداخت

* وقتی آریا تعویض ششم زاکرونی هم نبود

به گزارش مشرق، آریا امیدوار بود با نظر مثبت آلبرتو زاکرونی سرمربی سرشناس ژاپن در سال۲۰۱۲ بالاخره بازی در تیم‌ملی ژاپن را تجربه کند.

دعوت به اردوی تیم‌ملی برای برگزاری بازی دوستانه مقابل آذربایجان خبر خوبی بود. با تمام این اوصاف نتیجه دعوت زاکرونی برای آریا پایان خوشی نداشت. روز بازی با آذربایجان (چهارشنبه ۳ خرداد ۹۱) تیم زاکرونی با ضربات کاگاوا و گل به خودی نبی‌اوف ۲ بر صفر به پیروزی رسید در حالی که هیچ شانسی نصیب آریا نشد.

سه سال و یک‌ماه و ۱۲ روز قبل آلبرتو مطابق توافق اولیه با مسوولان تیم حریف شش تعویض انجام داد اما هرگز نظرش حضور جسور هاسه‌گاوا در تیم‌ملی ژاپن نبود.

جایگزین احتمالی نکونام در تیم ملی +جدول عملکرد

* جانشین سامورایی نکونام

به نظر می‌رسد آریای ۱۸۶سانتی‌متری یک گزینه مناسب برای حضور در اردوی تیم‌ملی ایران باشد.

هافبکی که هم خصوصیات تهاجمی قابل توجه دارد و هم در فاز دفاعی شرایط حضور در پست یک مدافع میانی را دارد، می‌تواند در ۲۶سالگی دوباره مورد توجه کارلوس کی‌روش قرار بگیرد.

آریا مرتبه اول دعوت سرمربی پرتغالی تیم ایران را محترمانه نپذیرفت و آن را اولویت دوم خود اعلام کرد چون می‌اندیشید دعوتنامه سرزمین مادری‌اش پشت در باشگاه اف‌سی‌توکیو رسیده است.

اما پس از دو سال شرایط جدیدی به وجود آمده است. حالا که بازی در فوتبال اسپانیا و پوشیدن پیراهن رئال‌ساراگوسا را پیش‌رو دارد، شاید تلاش مجدد کی‌روش برای حضور این بازیکن در تیم سرزمین پدری‌اش جواب دهد.

جایگزین احتمالی نکونام در تیم ملی +جدول عملکرد

آریا چند ماه قبل هم یک پست در صفح شخصی خود گذاشت که شاید نشانه ای از تمایل دوباره وی به بازی در تیم ملی ایران باشد!

آریا جسور که عنوان کرده به ایرانی بودنش افتخار می‌کند، می‌تواند آلترناتیوی مناسب برای جواد نکونام در میانه میدان تیم کی‌روش باشد. جسور با توجه به قابلیت‌هایش برای بازی در جناحین می‌تواند آچار فرانسه کادر فنی تیم‌ملی لقب بگیرد.

جدول عملکرد آریا جسور ایرانی- ژاپنی در ۵سال اخیر(لیگ قهرمانان آسیا و فوتبال ژاپن)

سال

تیم

مسابقات

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

مجموع دقایق بازی

گل زده

۲۰۱۱

یوکوهاما مارنیوس

جی‌لیگ۱

۲۳

۱۲

۹۵۶

۱

۲۰۱۲

اف‌سی‌توکیو

جی‌لیگ۱

۲۸

۲۸

۲۴۵۶

۳

۲۰۱۲

اف‌سی‌توکیو

لیگ قهرمانان آسیا

۷

۶

۵۶۸

۲

۲۰۱۳

اف‌سی‌توکیو

جی‌لیگ۱

۳۲

۳۲

۲۷۹۸

۵

۲۰۱۴

سرزو اوزاکا

جی‌لیگ۱

۳۰

۲۶

۲۲۹۳

۱

۲۰۱۴

سرزو اوزاکا

لیگ قهرمانان آسیا

۷

۷

۶۱۱

۱

۲۰۱۵

سرزو اوزاکا

جی‌لیگ۲

۱۸

۱۷

۱۴۴۹

۳

منبع:مشرق