تاریخ انتشار خبر: ۳ , مهر, ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۹:۰۷
کد مطلب : 124129

جزئیات سرقت‎های مرگبار طلافروشی

رئیس پلیس استان همدان جزئیات سرقت های مرگبار از طلا فروشی های ملایر و یزد و دستگیری دو متهم را تشریح کرد.

سردار حاجی محمد مهدیان نسب روز شنبه در نشست خبری با اشاره به جزئیات دستگیری سارقان مسلح طلا فروشی یزد و ملایر اظهار داشت: اوایل مرداد ماه گم شدن مرد طلا فروشی به نام تقی مرادی ۵۶ساله در شهرستان ملایر به پلیس اعلام شد. ۲۴ ساعت بعد نیز جسد او  در کیلومتر ۱۵ جاده ملایر همدان کشف شد.

وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد مقتول طلا فروش بوده و از مغازه اش  سرقت شده است.

به گفته رئیس پلیس استان همدان با بررسی دوربین های مغازه مقتول تصاویر سارقان به دست آمد که در اختیار تمام پلیس های کشور قرار گرفت.

مهدیان نسب با بیان اینکه اواخر شهریور ماه شاهد وقوع سرقت و قتلی مشابه در استان یزد بودیم،افزود: سرانجام ماموران پلیس روز گذشته مخفیگاه سارقان مسلح طلا فروشی را پیدا کرده و۱۳ اکیپ پلیس در یک درگیری مسلحانه وشلیک ۷ گلوله دومتهم مسلح را دستگیر کردند. در بازرسی از مخفیگاه متهمان ۴ کیلو و۱۰۰ گرم طلای سرقتی کشف شد.

وی با اشاره به اینکه دومتهم ۳۱ و۳۴ ساله برادر هستند، افزود: این افراد در شهرستان ملایر دارای شغل تعمیرات خودروهای سنگین بودند که برادر بزرگتر دو و برادر کوچکتر نیز سه سابقه کیفری دارد.

رئیس پلیس همدان با اشاره به اعترافات دو متهم گفت: آنها مدعی شدند طلا فروش ملایری را در پوشش مامور به بهانه فروش طلای تقلبی با خود برده وپس از قتل او با چاقو و سرقت دسته کلید از مغازه اش ۹ سرویس طلا به وزن ۳۰۰ گرم سرقت کردند. همچنین متهمان به قتل شاگرد یک زرگر در یزد  و سرقت پنج کیلوگرم طلا اعتراف کردند. این در حالی است که متهمان یک صراف را با چاقو مجروح کردند اما نتوانستند از صرافی سرقت کنند.

وی در پایان گفت: تحقیقات بیشتر در این رابطه ادامه دارد.

 

 

 

 

 

منبع:میزان

 1. مرد نگهبان می‌گه:

  سرقتهای خشن آسانترین روش سرقت هستند که غیر از جسارت به چیز دیگری نیاز ندارند و به همین دلیل هم با رواج مخدرهای صنعتی که جرات و جسارت کاذب ایجاد میکنه خیلی هم زیاد شده.

  مردم هم با نگاه سنتی که دارند هم به خودشون ظلم میکنند و هم به جامعه، چرا که با تجهیز منزل و محل کارشون به تجهیزاتی که ضمانت پرداخت خسارات در صورت وقوع سرقت ندارند هم باعث میشن خودشون و خانوادشون قربانی آسیبهای مالی و جانی شوند و هم انگیزه افراد ضعیف و فرصت طلب را در جامعه برای طراحی و انجام انواع سرقت، بویژه سرقتهای خشن تقویت کنند در حالیکه همه ما با اون مثل معروف ایرانی آشنا هستیم که میگه اموالتو سفت نگه دار همسایتو دزد نکن، اگرچه شاید خیلی ها تصور کنند معنی این ضرب المثل قدیمی اینه که به همسایه ات تهمت نزن ولی خوب چرا اینطور این ضرب المثل را تفسیر نمیکنند که اگر اموالتو سفت نگه داری باعث میشی که همسایه ات به فکر دزدی نیفته؟؟!!

  به هر حال علاوه بر نگاه نادرست صاحبین مشاغل و اماکن که برای مثال کمدهای فلزی را به عنوان گاوصندوق برای نگهداری اموال و اسناد پر ارزش، قابل اطمینان میدونن و همچنین صرف نظر از بی انصافی فروشندگانی که سیستمها و تجهیزات ناکارآمدی همچون درب، حفاظ، قفل، کمدهای فلزی، شیشه، آلارم، دوربین و دیگر موارد را متقلبانه تحت عناوینی همچون ضد سرقت میفروشند، بهترین راهکار برای پیشگیری از انواع سرقت اینه که از فروشندگان به تناسب نیازمون ضمانت پرداخت خسارت در صورت وقوع سرقت دریافت کنیم تا بتونیم اطمینان داشته باشیم ویژگیهایی که فروشنده برای ما پشت سر هم ردیف میکنه مبتنی بر واقعیت است و خودش به این چیزایی که میگه اعتقاد داره وگرنه کسی از مردم انتظار نداره در همه چیز کارشناس و خبره باشند.

  برای مثال امنیت یک طلافروشی از دو جنبه باید مورد توجه قرار بگیره که اول سرقتهای مسلحانه در روزهست که طلاها در دسترس هستند که در این مورد هیچ راهی بجز نصب سیستم ضد سرقت مسلحانه وجود نداره و در مرحله بعدی سرقتهای شبانه از گاوصندوقها است که خودش از دو جنبه قابل برسی خواهد بود.

  اول سرقتهایی که با رمزگشایی یا تخریب قفل یا بدنه گاوصندوق از طریق دیلم زنی یا هوابرش انجام میشه و دوم سرقتهای خشن که با زورگیری ریموت دزدگیر و کرکره برقی و همچنین ریموت،کلید و رمز گاوصندوق انجام میشه که در مورد سرقتهای خشن، متاسفانه ریسک قتل یا در نگاهی خوشبینانه، آزار و اذیت روحی و جسمی بسیار قابل تصوره که در هیچیک از موارد یاد شده بالا، روشهایی که تا کنون طلا و جواهر فروشیها به اون متکی بودن مثل مقاوم کردن دیوارها با بتن مسلح، نصب کرکره برقی، درب، حفاظ و قفلهای مختلف و همچنین نصب آلارم، دوربین و استفاده از کمدهای فلزی که از قدرت گاو فقط وزن گاو را یدک میکشن موثر نبوده و نخواهد بود، لذا برای غیر ممکن کردن انواع سرقتهای شبانه از اماکن حساس، باید گاوصندوق ضد دیلم مجهز به سیستم قفل ضد زورگیری نصب کنیم که فروشنده ضمانت پرداخت خسارت در صورت وقوع سرقت ارائه کنه چون هدف تمام سارقین در نهایت دسترسی به اموال داخل گاوصندوقه، پس اگر گاوصندوقی داشته باشیم که به هیچ صورت امکان سرقت از اون وجود نداشته باشه، مشکل خودمون و جامعه را در این زمینه از جرائم از بین بردیم.