تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۲۰:۵۰:۳۱
کد مطلب : 49645

جزئیات مذاکرات ایران و آژانس

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات دو روزه ایران و آژانس در تهران را بسیار سازنده، جدی،‌محتوایی و صریح خواند و گفت:‌ قرار است در آینده نزدیک نشست دیگری برگزار شود که به احتمال زیاد در اوایل آبان خواهد بود.

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از دو روز مذاکره هیأ‌ت‌های ایران و آژانس در تهران گفت:‌ هیات‌های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دو روز مذاکره به کار خود پایان دادند.

وی افزود:‌در این دو روز تمامی مسایل فی مابین از جمله نحوه تکمیل دو اقدام عملی توافق شده و راههای پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نجفی با ذکر این نکته که از طرف آژانس آقای ترو واریورانتا معاون مدیرکل سرپرستی هیات آژانس را بر عهده داشت، خاطرنشان کرد: در این نشست ایده‌هایی نیز در خصوص روند کار مطرح شد و در مجموع مذاکرات بسیار سازنده جدی محتوایی و صریح بود.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس عنوان کرد:‌قرار است در آینده نزدیک نشست دیگری برگزار شود که به احتمال زیاد در اوایل آبان ماه خواهد بود.

نجفی در پاسخ به سوالی راجع به خبر ناقص رویترز در باره روادید یک کارشناس به عنوان عضو جدید، یادآور شد: لازم به توضیح است که ایران در چند ماه گذشته علاوه بر اعضای اصلی و همیشگی برای سه تن از کارمندان آژانس به عنوان اعضای  جدید تیم کارشناسی آژانس روادید صادر کرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس با ذکر این نکته که ایران بر اساس مقررات آژانس هیچ تعهدی برای صدور روادید برای کارمندان آژانس ندارد، گفت:‌ حتی در خصوص بازرسان انتصابی نیز حق ایران برای رد آنها محفوظ است و ایران از این حق در گذشته استفاده کرده است.

به گفته نجفی عدم صدور روادید برای عضو چهارم معرفی شده با تابعیت خاص که تنها کارمند است و بازرس انتصابی هم نیست حق حاکمیتی ایران است.

منبع: فارس