تاریخ انتشار خبر: ۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۷:۴۹
کد مطلب : 74726
گزارش:

جزئیات مصوبه دولت برای مهار ریزگردها چه بوده است؟/۱۴ مصوبه برای به خاک نشستگان خوزستان

از حرفهای ابتکار که در اهواز چیزی دستگیرمان نشد برای همین به دنبال ریز مصوبات دولت گشتیم تا ببینیم تدبیر دولت برای مقابله با ریزگردها چیست دولت مصوبه ۱۴ ماده ای برای مقابله با آثار زیان بار ریزگردها داشته است که قرار است با تقسیم کار طی سه برنامه کوتاه ، میان و بلند مدت برای مقابله با این پدیده اقدامات لازم را انجام دهد.

 

 

 

بعد از سونامی خاک در خوزستان و به گل نشستن زندگی مردم در اهواز همه از دولت و مسئولین انتظار داشتند تا در این زمینه اقدامی انجام دهند از آنجا که این مشکل یک پدیده حاد زیست محیطی بود نگاه ها به خانم ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور  معطوف شد اما وی که حتی حاضر نشد در آن روزها  به اهواز بیاید تا در کنار مدرم با شد  وقتی هم بعد از یک هفته به اهواز سری زد جز حرف های سیاسی چیز عاید مردم استان و اهواز نکرد.

از حرفهای ابتکار که در اهواز چیزی دستگیرمان نشد برای همین به دنبال ریز مصوبات دولت گشتیم تا ببینیم تدبیر دولت برای مقابله با ریزگردها چیست دولت مصوبه ۱۴ ماده ای برای مقابله با آثار زیان بار ریزگردها داشته است که  قرار است با تقسیم کار طی سه برنامه کوتاه ، میان و بلند مدت برای مقابله با این پدیده اقدامات لازم را انجام دهد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
مکلف شد در مدت ۱۰ روز پس از ابلاغ این مصوبه با همکاری استانداری خوزستان و استان های مرتبط نسبت به تعیین اهداف کمی و ابلاغ اعتبارات مورد نیاز اقدام کند.
 سازمان هواشناسی کشور مکلف شد کانون های شکل گیری اولیه ریزگردها را با اولویت بندی کانون های موثر در استان خوزستان و سایر استانهای مرتبط اعم از ایلام و کرمانشاه و غرب کشور شناسایی کند.

سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز مکلف شد ضمن بهره گیری از مراجع و نهادهای علمی و پژوهشی کشور شبکه سنجش آلودگی هوا در شهرهای مختلف استان خوزستان و استان های درگیر این پدیده را در سالهای ۹۳ و ۹۴ تکمیل کند  و اطلاعات و دادهای لازم را در اختیار سازمان هواشناسی کشور قرار دهد.

سازمان حفاظت محیط زیست همچنین مکلف شد برای احیای تالابهای استان خوزستان و استان های مرتبط با این پدیده از طریق جوامع محلی و جلب مشارکتهای مردمی اقدامات لازم را بعمل آورد

سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیز داری کشور مکلف شد اقدامات پایدارسازی را در کانون های بحران ایجاد گرد و غبار از طریق مالچ پاشی و نهال کاری حداقل در مرحله اول در سطح ۳۰ هزار  هکتار و اجرای عملیات پخش سیلاب در این مناطق انجام دهد.

وزارت نفت از طریق واحد های تابعه مکلف شد منابع لازم را برای اجرای عملیات تثبیت کانون های تولید گرد و غبار داخلی ناشی از فعالیت های نفتی تامین کند.

وزارت نفت مکلف شد نسبت به رها سازی آب در هور العظیم مرتبط با میادین نفتی یاران شمالی و جنوبی و  لوله گذاری به منظور توزیع مناسب جریان آب در جاده های آنتنی میدان های نفتی اقدام کند.

وزارت نیرو نیز موظف شد حد بستر تالاب ها را تعیین و حقابه های تالاب های استان خوزستان و استان های مرتبط و درگیر با ریزگردها را آزادسازی کند.
وزارت جهاد کشاورزی نیز مکلف شد در قبال ارائه خدمات و کمک های بلا عوض در اجرای طرح احیای اراضی کشاورزی دشت خوزستان در مناطق ایجاد ریزگردها ، کشاورزان را به ایجاد درختکاری در حاشیه مزارع از طریق باد شکن های زنده ترغیب کند.

وزارت بهداشت ، درمان و‌آموزش پزشکی نیز مکلف شد برای  تجهیز آزمایشگاه ، استقرار نظام اطلاع رسانی و واکنش سریع و تجهیز مراکز تشخیصی و مراقبتی بیماری های ناشی از استنشاق گرد و غبار اقدام کند

بانک مرکزی هم موظف شد از طریق بانکهای عامل ۲۴۰ میلیارد ریال به صورت تسهیلات ارزان قیمت با سود و کارمزد هفت درصد را به منظور کمک به عایق سازی منازل جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و تجهیز سیستم حمل و نقل عمومی به سامانه های مناسب تهویه هوا در اختیار استانداری خوزستان و هم استانداری های استانهای مرتبط قرار دهد تا با هماهنگی دستگاههای اجرایی ذیربط به متقاضیان پرداخت شود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم مکلف شد تسهیلات پرداختی با اعلام بانک مرکزی را تقبل و پرداخت کند.

وزارت راه و شهرسازی هم مکلف شد نسبت به تجهیز فرودگاه اهواز و استان های مرتبط برای برقراری امکان پرواز در شب در مواقع بحرانی ناشی از پدیده ریز گردها بررسی های لازم را انجام دهد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای پاکسازی معابر از طریق استانداری خوزستان و استان های مرتبط مبلغ مشخصی را در اختیار شهرداری های شهرهای متاثر از ریز گردها قرار دهد تا آثار این پدیده ها بعد از قطع شدن ریز گردها پاکسازی کنند.

برای هماهنگی و نظارت مستمر بر اجرای این مصوبه قرار شده است کارگروهی با مسئولیت وزارت کشور به صورت دائمی فعال باشد در این کار گروه سازمان های مرتبط مانند وزارتخانه های  نیرو ، نفت ،  امور خارحه ، جهاد کشاورزی ، بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ،‌ سازمان های  مدیریت و برنامه ریزی و  حفاظت محیط زیست در سطح ملی  عضو هستند و قرار است در مقاطع  زمانی سه ماهه گزارش کارهای خود را به هیات دولت ارائه دهند.
این کارگروه اختیارات ویژه ای دارد تا برنامه های مختلف را سریعا مصوب کند  همین کارگروه قرار است در سطح استانهای مرتبط با مسئولیت استاندار و نمایندگان واحدهای استانی دستگاههای متناظر اقدامات لازم را انجام دهد.

قرار شده است این کارگروه  اعتباراتی را که لازم است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کند و این سازمان موظف شد همه منابع مالی این کار را فراهم کند.

رهیاب،