تاریخ انتشار خبر: ۴ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۰۹:۴۱:۳۵
کد مطلب : 18780
از سوی رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان

جزئیات هفته سلامت مردان در سال ۹۲ تشریح شد

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان صبح امروز جزئیات هفته سلامت مردان در سال ۹۲ را با توجه به آمارهای موجود تشریح کرد.

عصر آبادان – محمد اسماعیل مطلق امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان از علل اهمیت سلامت مردان در جامعه گفت و اظهار کرد: به هر حال نیمی از جمعیت جامعه را مردان تشکیل داده، مواجهات و مخاطرات بیولوژیک و فیزیولوژیک آنها، بیماری‌های ویژه با شیوع و اهمیت بیشتر مانند ایدز، اعتیاد، حوادث ترافیکی، حوادث شغلی، سرطان‌های خاص و خشونت و بالاخره نیروی مولد بودن و نقش مسئول در خانواده داشتن؛ از علل اهمیت به سلامت مردان هستند.

وی با اشاره به سابقه برگزاری مراسم هفته سلامت مردان، افزود: برگزاری مراسم روز سلامت مردان ابتدا به ساکن در کشورهای چین،اتریش،آمریکا و کانادا آغاز شد و در کشورمان نیز برای نخستین بار در ۲۳ خرداد سال ۵۸ به پیشنهاد انجمن اورولوژی ایران به شکل جدی به این موضوع پرداخته شد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان در همین خصوص اضافه کرد: سال گذشته با شعار «با خودمراقبتی یک برنده باشید» مراسم هفته سلامت مردان برگزار شد و امسال نیز شعارمان «سوانح و حوادث؛ در کمین سلامت مردان» است.

وی از اقدامات اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت برای سلامت مردان در کشور، گفت و خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه‌های هفته سلامت مردان، تدوین بسته خدمات سما، اجرای پایلوت برنامه سما در پنج دانشگاه کشور، تدوین سند ملی سلامت مردان و تدوین بسته خودمراقبتی مردان میانسال از جمله این اقدامات هستند.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه وضعیت مرگ و میر مردان در کشور در سال گذشته را تشریح کرد و ابراز داشت: در این سال ۲۰۶ هزار و ۳۶ نفر مرد جان خود را در کشور از دست داده که علل عمده این مرگ و میر؛ بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها بوده است.

وی در پایان تصریح کرد: امید به زندگی در مردان کشور ما دو سال کمتر از زنان بوده و اکنون امید به زندگی در زنان ایرانی ۷۵ سال و در مردان این کشور ۷۳ سال است که امیدوار هستیم با انجام اقدامات پیشگیرانه برای علل مرگ و میر، امید به زندگی را در مردان افزایش بدهیم.