تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۱:۴۴:۴۷
کد مطلب : 108249
امکان صدور روادید 5 ساله؛

جزییات قانون لغو روادید میان ایران و روسیه

طبق تفاهم‌نامه تسهیل فرآیند صدور روادید میان ایران و روسیه، مدت زمان این امر برای شهروندان دو کشور نیابد بیشتر از سه روز کاری باشد.

گذرنامه جزییات قانون لغو روادید میان ایران و روسیه

طبق تفاهم‌نامه تسهیل فرآیند صدور روادید میان ایران و روسیه، مدت زمان این امر برای شهروندان دو کشور نیابد بیشتر از سه روز کاری باشد.

 

این توافق‌نامه میان‌ دولتی که در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ میان حجت‌الاسلام دکتر روحانی و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تهران به امضا رسیده بود، از شنبه ۱۷ بهمن اجرایی شد.
به نوشته خبرگزاری ریانووستی (Ria Novosti) در این تفاهم‌نامه آمده است: «این سند با هدف تسهیل تردد اتباع دو کشور بر اساس عمل متقابل بوده و شرایط را برای تبادل هیئت‌های تجاری، علمی و فنی میان دو کشور آسان ‌تر می کند.»
به موجب این توافق‌نامه، سفارت‌خانه‌های روسیه و ایران و سرکنسولگری‌های دو کشور می‌توانند نسبت به صدور روادید چند بار ورود با اعتبار یک‌ سال برای افرادی که شامل یکی از گروه‌های تعیین شده در متن سند باشند، اقدام کنند؛ به شرطی که دریافت کننده قبلا یکبار در طی سال‌های گذشته روادید یکبار ورود به کشور میزبان را اخذ کرده باشد.

 

سفارت‌خانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور همچنین مجاز به صدور روادید ۵ ساله هم خواهند بود. مطابق این سند، سفارت‌خانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور از زمان دریافت مدارک، باید طی حداکثر ۳ روز کاری نسبت به صدور روادید اقدام کنند. این زمان برای روادید چند بار ورود ۱۰ روز است.