تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۱:۲۲:۵۹
کد مطلب : 29665

جزییات پرداخت یارانه اجاره به مردم

عضو کمیسیون عمران مجلس با تشریح جزئیات بن اجاره به ۷۰ هزار خانوار در طرح مسکن اجتماعی، گفت: طرح مسکن حمایتی و اجتماعی دولت به دلیل ابهامات بسیاری که دارد تا مرحله اجرا راه طولانی را باید طی کند.

علیرضا خسروی با تشریح جزئیات مسکن اجتماعی و حمایتی دولت گفت: براساس پیش نویس ارائه شده به کمیسیون عمران دولت در نظر دارد در قالب طرح مسکن اجتماعی و حمایتی سالانه ۱۵۰ هزار واحد در اختیار متقاضیان قرار دهد که از این تعداد ۷۰ هزار واحد مسکونی در بخش دولتی ساخته و ۸۰ هزار واحد دیگر را شهرداریها و نهادها و مراکز خیریه بسازند و به متقاضیان اجاره داده شود.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بخش ۷۰ هزار واحد ساخته شده توسط دولت، قرار است سالانه ۸ میلیون تومان اعتبار به صورت یارانه و بن اجاره به مردم داده شود، گفت: بر این اساس ۶۰ درصد از اجاره بهای این ۷۰ هزار واحد توسط دولت پرداخت خواهد شد.
خسروی درباره منبع تامین یارانه و بن اجاره بهای مسکن توسط دولت، گفت: بر اساس پیش نویس ارائه شده، دولت قرار است با سپرده گذاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان در بانکها ، با نرخ ۲۳ درصد سود ۸ میلیون یارانه سالیانه را تامین و به مردم پرداخت کند اما این ابهام وجود دارد که آیا دولت اجازه این سپرده گذاری را دارد و این روش تا چه اندازه عملیاتی خواهد بود.
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان این نکته که طرح مسکن اجتماعی ابهامات بسیاری دارد، گفت: یکی از ابهامات این طرح به ۸۰ هزار واحدی که قرار است توسط شهرداریها، نهادها و مراکز حمایتی و خیریه ساخته شود مربوط است چرا که هنوز با این نهادها مذاکره نشده است و تکلیف ساخت ۷۰ هزار واحد دقیقا مشخص نیست.
خسروی چگونگی پرداخت یارانه و بن اجاره به خانوارها را از ابهامات دیگر طرح مسکن اجتماعی عنوان کرد و گفت: تفاوت اجاره بها در کلانشهرها، شهرها و روستاها از نکاتی است که باید در اجرای طرح در نظر گرفته شود و موضوع این است که چطور دولت می خواهد این نکته و تفاوت را لحاظ کند.
این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: اگر دولت بخواهد بن اجاره را در قالب پول نقد به مردم بپردازد این حالت تورم زا است و اگر دولت خودش هم بخواهد وارد عمل شده و ۶۰ درصد یارانه و بن اجاره را به مالکان بپردازد قطعا این مالکان نرخها را افزایش خواهند داد.
خسروی نحوه وملاک شناسایی خانوارهایی که بتوانند از طریق ۱۵۰ هزار واحد مسکن اجتماعی صاحب خانه شوند را از ابهامات دیگر طرح پیشنهادی دولت دانست و گفت: حدود ۵ و نیم میلیون خانوار اجاره نشین در کشور وجود دارد و این سوال پیش می آید که دولت بر چه اساس می خواهد ۱۵۰ هزار خانوار مستحق را شناسایی کند تا از خدمات طرح مسکن اجتماعی برخوردار شوند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه طرح مسکن اجتماعی و حمایتی دولت تا مرحله اجرا راه طولانی را باید طی کند، یادآور شد: این طرح ابهامات و اشکالات زیادی دارد که قبل از اجرا باید دولت این اشکالات را رفع کرده و پاسخگوی ابهامات ذکر شده باشد.