تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۱۵:۴۷
کد مطلب : 50548
وقتی تاریخ تکرار می شود :

جشن و پایکوبی در آبادان؛سه روز مانده به محرم امام حسین(ع) /حق حسینی (ع) یا باطل یزیدی؛ انتخاب مدیران در این مقطع تاریخی چیست؟

عصر آبادان: از قرار معلوم ، مجوز برگزاری کنسرت موسیقی درست سه روز مانده به محرم الحرام از سوی مسئولان امر صادر شده است.

097723

سرانجام پس از کش وقوس های فراوان ، تقلای دلالان هنری و جهد برخی دوستداران ابتذال نتیجه داد و قرار بر این شد طی روزهای آتی یک کنسرت موسیقی در آبادان برگزار شود.

کنسرتی که اگرچه ارشاد اسلامی متولی قانونی آن است اما فرمانداری ضمانت اجرای بدون دغدغه آن را به عهده گرفته است.

این حساسیت به این دلیل است که پیش از این کنسرت خواجه امیری به دلیل تجمع اعتراض آمیز مردم لغو شده بود و اکنون بیم آن را دارند که صدای مومنین و مردم یک بار دیگر در اعتراض به این برنامه بلند شود.

موضوع عدم برگزاری کنسرت در آبادان به اندازه ای اهمییت یافت که شبکه های معاند فارسی زبان مانند بی بی سی و من و تو به دفعات به انتشار اخبار و حواشی آن پرداختند تا با مهارتی خاص تلاش کنند مردم را برای مخالفت با آنچه که آن را تحجر و سختگیری دینی در نظام جهوری اسلامی نامیدند ، تحریک نمایند.

در این بین عده ای نیز در داخل بصورت کاملاً هماهنگ، با رسانه های بیگانه همصدا شدند تا آنهایی را که از ماهیت کنسرتها بی خبرند در مقابل کسانی قرار دهند که دلیل مخالت شان با کنسرت ها، ابتذال است تا بدین ترتیب صف بندی هایی در میان مردم و جوانان به وجود آورند.

در همین راستا افرادی که در ازای برگزاری جشن هایی مانند کنسرتها ، دلالی کرده و معمولاً مبالغ هنگفتی نیز از کیسه ملت به جیب می ریزند ،پس از ناکامی پروژه های شان در آبادان ، بصورت مرموزانه و با حمایت جریان حاکم بر وزارت ارشاد و دستگاه های صاحی نفوذ تلاش کردند تا تحت عنوان کلید واژه هایی چون شادی ،تفریح و نشاط اجتماعی ، آرام آرام راه خود را برای عبور از سد مخالفان هموار کنند.

ضمن اینکه به تبع رانت قوی دلالان فرهنگی ، دستگاه های دیگری نیز پای کار آمدند تا با ارعاب و تهدید ، عواملی را که از نظر آنها باعث روشنگری مردم در این باره می شوند ، از صحنه مخالفت خارج کنند تا گستره ی مخالفت مردم در خصوص برنامه های ساختار شکنانه بیشتر نشود.

بعد از آن و در چند مقطع زمانی ، برنامه ریزی هایی برای اجرای کنسرت در آبادان طراحی شد که به دلیل مهیا نبودن فضای جامعه و از طرفی اتخاذ مواضع اصولی و روشنگرانه امت حزب الله ، بازهم نتیجه ای در بر نداشت و در نطفه خاموش ماند.

اکنون اما که چند روزی تا شروع ماه محرم امام حسین(علیه السلام) باقی مانده ، خبرها از برپایی کنسرت موسیقی تنها سه روز قبل از شروع این ماه حزن و اندوه ، حکایت دارد.

در حالی چنین تصمیم جسورانه ای برای زمان اجرای کنسرت در آبادان گرفته شد که فرهنگ مردم این شهر در ایام محرم و صفر بطورکلی نادیده گرفته شده و بعید نیست که همین امر پاشنه آشیل این برنامه شود و دوباره کار را به تعطیلی بکشاند.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد مردم آبادان دارای فرهنگ خاص و منحصر به فردی در ایام عاشورای حسینی هستند و همواره عظیم ترین وپرشورترین مراسمات خود را در راستای حفظ شعائر الهی و پاینبدی به آرمان های حضرت سیدالشهداء(ع) برپا نموده اند و در اظهار ارادت به خاندان مطهر اهل بیت (ع) وبزرگداشت واقعه خونین عاشورا با همه توان به صحنه آمده اند.

یکی از دلایل محکم این ادعا ، تعدد فوق العاده حسینیه ها ، تکایا و چادرهایی که با بیرق عزای امام حسین مزین شده اند ، می باشند. بطوری که در هر کوی و برزن ودر هر خانه و خانواده ای در این شهر، نماد خدمت به دستگاه عزای امام حسین عیان و آشکار است.

عجیب است در شهری با چنین روحیاتی، مسئولان با چه توجیه و با کدام تدبیر ، پای چنین تصمیمی را امضاء کرده اند و اجازه ی اجرای این برنامه که احتمال ساختارشکنی ، هتک حرمت و اختلاط زن ومرد در آن وجود دارد را صادر کرده اند؟

البته تاریخ عبرت انسان هاست و واقعه عاشورا می تواند عبرتی واضح و اتفاقی قابل تامل برای انسان های آزاده جهان باشد.

در روز عاشورا و زمین کربلا، حق و باطل در مقابل هم ایستادند و انسان هایی که در موقعیت تصمیم قرار گرفتند می بایست از میان آنچه حق بود یا باطل، یکی را می گزیدند.عده ای حسین علیه السلام را برحق دانستند ودر رکابش تسلیم امر خدا شدند و گروهی نیز به سبب دنیازدگی و تبعیت از هوای نفس خود، در زمره ی سپاه کفر ، برای کشتن فرزندان رسول خدا(ص) و از میان برداشتن ارزش های دینی و معنوی ، شمشیر کشیدند.

این مسئولیت تاریخی همواره متوجه ماست و بیشتر از همه متوجه مدیرانی است که مسئولیت هدایت جامعه بر عهده آنهاست.کسانی که امروز اگر راه حسین(ع) و مسیر احیای سنت های الهی را انتخاب نکنند بدون تردید در راستای اهداف یزدیان و در جهت از میان برداشتن ارزش های دینی و اعتقادی مردم گام برداشته اند.

نکته دیگر اینکه ، پایکوبی در ایام منتهی به محرم اباعبدالله الحسین(ع) در آبادان گواه دیگری بر تکرار تاریخ عاشوراست.

به راستی چه شباهت نزدیکی میان شادی آل زیاد و مروان پس از شهادت فرزندان رسول خدا (ص) و اسیری ناموس آل الله با پایکوبی عده ای در سالروز آن واقعه جانگداز در آبادان آن هم بعد از هزار وسیصد و اندی سال… ؟ (اشاره به فرازی از زیارت عاشورا : “…وَ هذا یَوْمٌ فَرِحَتْ بِهِ آلُ زِیادٍ وَ آلُ مَرْوانَ بِقَتْلِهِمُ الْحُسَیْنَ صَلَواتُ اللَّهِ عَلَیْهِ …” )

 

و اما در آخر گریزی کوتاه می زنیم به سخنان استاندار خوزستان در این باره که در حاشیه مسابقات کشوری تواشیح در آبادان به خبرنگار ما گفت: حاکم شرع در خصوص اجرا یا عدم اجرای کنسرت ها در خوزستان تصمیم می گیرد و اگر آیت الله موسوی جزایری تشخیص دهند کنسرت ها مفسده ساز است برگزار نخواهند شد. با این وجود سوالی که پیش می آید این است که آیا نظر آیت الله جزایری در خصوص اجرای کنسرت تنها سه روز مانده به محرم امام حسین(ع) در آبادان سوال شده است؟ اگر نه پس اظهارات جناب مقتدایی و هزینه کردن از آبروی نماینده ولی فقیه در استان ، چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

 1. صمصام می‌گه:

  تاریخ فرزند زمان است……
  کار فرهگی کردن با نمایش قدرت دادن و بازی های سیاسی دو معقوله جداست…..
  اگر برگزاری یک کنسرت موسیقی بقول نویسنده عزیز که توسط جاهدان مبتذل سود جود برپا میگردد چهره اسلام را بخطر می اندازد پس این قهوه خانه ها و سفره خانه های سنتی در فقط مرکز شهر قریب به ۳۰ تا است شده جولانگاه تهاجم فرهنگی و اگر این دوستان سینه سوخته و داعیه داران فرهنگ، درد دین دارند چرا تا به حال حتی یک تجمع ساده و اعتراض من باب این موضوع نکرده اند…….!!!!!!!!!!!!!!!
  قهوه خانه هایی که تبدیل شده به مرکز فساد در آبادان
  این بازی های قدرت نمایی است و حمایت کورکورانه ومتعصبانه هیچ چیز جز دفع ندارد…

 2. ناشناس می‌گه:

  روایت هست امام رضا روز اول محرم درب خونش رو باز میزاشت تا مردمب رای عزاداری بیان و روز دهم محرم هم در رو می بست تا مردم به کار و زندگی هاشون برسن…
  معنیش یعنی اینکه از امام معصوم جلو نزنید عزیزان
  هیچ بی احترامی به امام حسین و ماه محرم نشده. اینجوری که شما حساب می کنید باید کل سال رو به نام محرم عزادار بود!

 3. ناشناس می‌گه:

  تاآخرش هستیم و جلوی فساد توی این شهر رو میگیریم بسه هر چقدر زدن و رقصیدن اونایی که دنبال نشاط اجتماعی هستن بلیط این کنسرتا رو رایگان کنن بعد از نشاط اجتماعی حرف بزنن ایننشاط اجتماعی نیست پارتی خصوصی بامجوز باصطلاح قانونی

 4. ناشناس می‌گه:

  نمیفهمم ! دارید می گویید که سه روز مانده به شروع ماه محرم، بعد از برگزاری کنسرت اظهار ناراحتی می کنید. یعنی بقیه اوقات سال را به بهانه نزدیکی به محرم و صفر خالی از مراسم شاد کنیم ؟! این قانون ننوشته را از کجا آورده اید ؟ بگویید شاید ما هم ارشاد شویم.

 5. محسني می‌گه:

  خیلی …ق هستند.

 6. متتقد می‌گه:

  لبیک یا حسین

 7. ناشناس می‌گه:

  خدا ان شاالله برگزار کننده های این کنسرتها و حمایت کننده های این برنامه ها را اگر قابل هدایت است هدایت و اگر نیستند نیست و نابود و از بین ببرد ان شاالله.به حق امام حسین (ع)

 8. ..... می‌گه:

  خیلی ها از این هایی که کنسرت برگزار میکنن نه …دارن نه …. غیر از این چیز نباید انتظار داشت.

 9. خادمي می‌گه:

  خدا … که برای هیچ کس حرمت قائل نمیشن

 10. ناشناس می‌گه:

  لبیک یا حسین(ع)