تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۰:۱۳:۲۱
کد مطلب : 25098
توسط اداره استاندارد خرمشهر صورت گرفت ؛

جلوگیری از خسارت به مصرف کنندگان داخلی

رئیس اداره استاندارد خرمشهر، جلوگیری از ورود خسارت ۲۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیونی به مصرف کنندگان داخلی را توسط این اداره خبر داد.

سید صادق شریفی‌نسب امروز اظهار کرد: در سال گذشته ۸ هزار و ۸۳۰ اظهارنامه گمرکی به اداره استاندارد خرمشهر از سوی گمرکات آبادان و خرمشهر ارجاع شده است.

وی افزود: از کالاهای صادراتی و وارداتی تعداد ۶ هزار و ۱۴۹ نمونه که شامل ۵ هزار و ۴۰۷ نمونه از کالاهای مشمول استاندارد اجباری در بخش واردات و ۴ هزار و ۵۶  نمونه جهت تعیین تعرفه گمرکی و کالاهای صادراتی بوده توسط کارشناسان ادارات استاندارد خرمشهر و آبادان و با همکاری شرکت‌های بازرسی، نمونه‌برداری شده و به آزمایشگاه‌های تائید صلاحیت شده ارسال شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: در این مدت ۷ هزار و ۲۸۶ گواهینامه جهت کالاهای وارداتی صادر شده و ۸۲ محموله وارداتی که غالباً ساخت کشور چین بوده‌اند نیز به ارزش ۸۳۹ هزار و ۴۰۵ دلار مغایر با استانداردهای ملی مربوطه شناخته شده است.

رئیس اداره استاندارد خرمشهر تصریح کرد: در همین راستا از ورود این کالاهای مغایر با استانداردهای ملی به داخل کشور جلوگیری به عمل آمده و با همکاری ادارات کل گمرک آبادان و خرمشهر به خارج از کشور مرجوع گردیده است.

وی بیان کرد: همچنین از ورود خسارت مستقیم به ارزش تقریبی ۲۰ میلیارد و ۶۰۲ میلیون ۳۵۶ هزار و ۳۲۰ ریال به مصرف کنندگان داخلی جلوگیری به عمل آمده است که از جمله آنها می‌توان به اسباب بازی، لوازم برقی و تیغه برف‌پاک‌کن اشاره داشت.

شریفی‌نسب از صدور یک‌هزار و ۱۳ گواهینامه صادراتی با ارزش بالغ بر ۲ هزار و ۲۸۷ میلیارد و  ۶۰۰ میلیون و ۷۱۲ هزار و ۳۵۰ ریال خبر داد.

وی در پایان گفت: در راستای اجرای قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران بویژه ماده ۴ و تبصره‌های ذیل ماده ۶  قانون سازمان به منظور حمایت از مصرف کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی، این اداره بر همه اقلام وارداتی مشمول مقررات استاندارد اجباری که قصد ترخیص از گمرک خرمشهر را داشته باشند نظارت کرده و تنها درصورت انطباق با استانداردهای ملی و یا استانداردهای مورد قبول، مجوز ورود به کشور برای آنها صادر می‌گردد در غیراینصورت همه محموله‌های نامرغوب خارجی و غیراستاندارد باید مرجوع شوند.

مرجع / فـارس