تاریخ انتشار خبر: ۴ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۶:۵۳:۱۸
کد مطلب : 82424

جمعه خاکی همه به خیر باشد/نه خارجی نه داخلی،کانون ریزگردها مسئولین هستند

بروز پدیده گرد و غبار در اهواز و سایر شهرهای استان موجب کاهش دید افقی و اختلال در زندگی روزمره و رفت و آمد مردم شده است.

بروز پدیده گرد و غبار در اهواز و سایر شهرهای استان موجب کاهش دید افقی و اختلال در زندگی روزمره و رفت و آمد مردم شده است.

مدتهاست گردوخاک ساکنان مناطق جنوب و غرب کشور را با مشکل جدی مواجه کرده است و استان خوزستان بیش از استان های دیگر در معرض آسیب های این معضل زیست محیطی و سوءمدیریتی قرار دارد.
مسئولین با گفتن اینکه منشا این گرد و غبار خارجی و از کشورهای عراق و عربستان است بار مسئولیت را از روی دوش خود بر می دارند و بهانه خوبی برای کم کاری های خود دارند استاندار خوزستان در این خصوص از عمل نکردن به تعهدات دستگاه ها گلایه دارد.
عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان در گفتگو با رهیاب در خصوص اقدامات اجرایی برای مقابله با ریزگردها در استان اظهار داشت:در استان مکرر جلساتش برگزار می شود آخرین جلسه هم چهار روز پیش با حضور وزیر کشور برگزار شد.
وی ادامه داد:بعضی از دستگاه ها به تعهدات خود عمل نکردند خیلی صریح و روشن هم در این خصوص به وزیر کشور گزارش دادیم. 
مقتدایی گفت:اعتبارات و تفویض اختیارات را مجددا ابلاغ کردند قرار شد یک مبلغ ۲۰ میلیاردتومانی در اختیار استان باشد و تمام اختیارات به استان تفویض شود
وی ادامه داد:هفته آینده هم جلسه درون استان مقابله با ریزگردها برگزار خواهد شد و بعد از جمع بندی ها مجددا با حضور وزیر کشور جلسه ای خواهیم داشت.
تنها توصیه تکراری مسئولین سلامت استان هم این است که به غیر از موارد ضروری از منازل خارج نشویم و یا اگر مجبور به فعالیت در خارج از منزل هستیم زمان آنرا کاهش دهیم.
چند سالی است پدیده ریزگرد بیش از ۲۰ استان کشور را درگیر کرده است ولی سازمان حفاظت محیط زیست، بیشترین منشا آن خارجی و از کشورهای عراق، عربستان، اردن و بخشی از صحرای آفریقا می داند و مشغول رسیدگی به سگ کشی ها در شیراز است به نظر می رسد منشا ریزگردها نه کانون خارجی است نه داخلی بلکه به همت و عزم برخی ها برمی گردد که عاری از آن هستند.