تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۹:۳۳
کد مطلب : 74012
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز :

جنبه روانی ریزگردها بیش از هرچیز مردم را اذیت می کند/۴۵۰ هزار نفر در خوزستان دچارعارضه آسم هستند

ایدنی اظهار داشت:شما در نظر بگیرید ۱۰ درصد جمعیت نرمال آسم دارند یعنی ۴۵۰ هزار نفر در خوزستان دچار این عارضه هستند چه کسی می تواند داروی آسم ۴۵۰ هزارنفر را بدهد؟ هر اسپره آسم خارجی ۱۳۰ هزار تومان است برای همین فقط خدمات در اورژانس برای کسانی که ریزگردها آنها را بستری کرده باشد رایگان است و تا دو هفته این موضوع ادامه داد.

 

 

 

دکترایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفتگو با رهیاب در خصوص حجم مراجعه کنندگان به بیمارستان ها در بحران ریزگردها اظهار داشت:حجم بیماران تنفسی که به ما مراجعه کردند در حدی نبوده است که در خدمت رسانی به آنها دچار مشکل شویم حجم مراجعات اصلا مثل بحران تنفسی در پاییز امسال و سال گذشته نبوده است.

وی ادامه داد:در پاییز سال قبل در یک شب ۳ هزار بیمار به اورژانس مراجعه کردند در حال عادی که هوا آلوده نباشد در کل استان بین ۵۰ تا ۶۰ بیمار تنفسی_آسم یا برونشیت_ به اورژانس مراجعه می کنند در روزهایی که گردوغبار باشد این عدد به ۳الی۴ برابر می رسد.

ایدنی تاکید کرد:دو روز پیش که اقای رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  از بیمارستان امام بازدید کردند اورژانس بیمارستان خالی بود ما گشتیم تا چند بیمار پیدا کنیم که مشکل تنفسی داشته باشند.

وی ادامه داد:بحران ریزگرد را نباید به این وصل کرد که اگر مردم مشکل تنفسی دارند پس ریزگردها مسئله مهمی تلقی شود بحران ریزگردها را باید جدا از آمار مراجعه کنندگان به اورژانس بررسی کرد اگر کسی بررسی کند و ببیند مردم بیماری تنفسی ندارند یعنی ریزگردها یک معضل نیست؟ این حق مردم است که هوای پاک داشته باشند.

عنوان داشت:خیلی از مردم به علت سوزش گلو دچار سرفه های حاد شدند به اورژانس مراجعه کردند و درمان سرپایی شدند ولی نیازی به بستری شدن نداشتند جنبه روانی ریزگردها الان بیش از هرچیز مردم را اذیت می کند مردم از خود می پرسند کی قرار است این وضعیت تمام شود ؟ کی در هوای پاک قرار است نفس بکشیم اینهاست که مردم را بیشتر اذیت می کند.

ایدنی در خصوص رایگان بودن درمان مراجعه کنندگان به بیمارستان گفت:درمان رایگان بیماران تنفسی به این معنا نیست که شما اگر به مطبی مراجعه کردید بعد بروید رایگان داروی خود را از بیمارستان بگیرید درمان رایگان یعنی مریضی به اورژانس می آید کل کارهایی که در اورژانس برای او انجام میدهند رایگان است ولی اگر نسخه ای برای او نوشتند یا مریضی به اورژانس مراجعه کند که نیاز به بستری شدن ندارد و سرپایی درمان می شود باید خودش هزینه را پرداخت کند.

وی ادامه داد: شما در نظر بگیرید ۱۰ درصد جمعیت نرمال آسم دارند یعنی ۴۵۰ هزار نفر در خوزستان دچار این عارضه هستند چه کسی می تواند داروی آسم ۴۵۰ هزارنفر را بدهد؟ هر اسپره آسم خارجی ۱۳۰ هزار تومان است برای همین فقط خدمات در اورژانس برای کسانی که ریزگردها آنها را بستری کرده باشد رایگان است و تا دو هفته این موضوع ادامه داد.