تاریخ انتشار خبر: ۳ , مهر, ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۴:۴۲
کد مطلب : 124108
امام‌جمعه آبادان در گفت و گو با عصر آبادان:

جنگ ۸ ساله مانند جنگ‌های امروز سوریه و یمن نیابتی و تحمیلی بوده است

امام‌جمعه آبادان گفت: و اگر بخواهیم جنگ تحمیلی و جنگ‌هایی که در حال حاضر در سوریه، یمن و در نقاط دیگر اتفاق می‌افتد را بررسی کنیم می‌بینیم که یک شباهت کاملاً منطبق شده بر هم وجود دارد و در تحمیلی بودن مشترک هستند.

imam-jome-abadan-asr

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی ابراهیمی پور در گفت‌وگو با عصر آبادان، اظهار کرد: آغاز هفته دفاع مقدس و شکست حصر آبادان دو حادثه بسیار مهم، اثرگذار و تاریخی هستند که قطعه‌ای نورانی از تاریخ ۸ سال دفاع مقدس را به خود اختصاص دادند.

وی جنگ ۸ ساله را یک جنگ تحمیلی خواند و گفت: ازآنجایی‌که زمان زیادی از عمر انقلاب نمی‌گذشت و در درون کشور با چالش‌های متعددی مواجه بودیم، کشور همسایه ما با تهدیداتی که اجانب انجام دادند به ما حمله کرد.

وی افزود: در آن زمان برای ارتش، ارگان‌های نظامی و نهادهایی که در درون کشور بودند پایه‌گذاری صحیح بر مبنای قانون اساسی شکل نگرفته بود و در چنین برهه‌ای از زمان دشمن یک جنگ را برما تحمیل کرد.

خطیب نماز جمعه آبادان گفت: این جنگ در درون کشور نیز با ترورهای متعددی توسط منافقین همراه بود و دشمنان با فشارهای اقتصادی، تهدیدها و تحریم‌هایی که انجام می‌دادند به دنبال این بودند که اساس این انقلاب را از بین ببرند.

وی گفت: البته همان نوع روش در حال حاضر نیز جریان دارد و اگر بخواهیم جنگ تحمیلی و جنگ‌هایی که در حال حاضر در سوریه، یمن و در نقاط دیگر اتفاق می‌افتد را بررسی کنیم می‌بینیم که یک شباهت کاملاً منطبق شده بر هم وجود دارد یعنی جنگ ۸ ساله و جنگ توسط گروه‌های تکفیری و داعشی در تحمیلی بودن مشترک هستند.

امام‌جمعه آبادان بابیان اینکه در سوریه، یمن و دیگر نقاط کشور نیز جنگ تحمیلی وجود دارد، عنوان کرد: دفاعی که در جنگ ۸ ساله صورت گرفت ازاین‌جهت یک دفاع مقدس محسوب می‌شود که دفاع از کسانی بود که از اسلام، تمامیت ارزی یک کشور اسلامی و ملت مسلمان دفاع کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابراهیمی پور افزود: امروز هم دفاع در سوریه، عراق و یمن مقدس بوده و تطبیق زیبایی با جنگ ۸ ساله ما دارد.

وی بابیان اینکه جامعه بین‌المللی در ۸ سال دفاع مقدس در حال حمایت تمام معنا از رژیم عراق بود، اظهار داشت: از حاکمان جاهل عربستان در زمان صدام مفلوک گرفته تا به بعد همگی حامی دشمن ما بودند و هزینه‌های مالی دشمن را تأمین می‌کردند که این کار تا امروز نیز ادامه دارد.

وی یادآور شد: امروز نیز عربستان، فرانسه، آمریکا و کشورهای مختلف کمک‌های مالی، فکری، نظامی و انسانی به گروه‌های مختلف در عراق و سوریه می‌کنند.

خطیب نماز جمعه آبادان گفت: دشمنان در جنگ ایران با رژیم بعثی عراق به‌نوعی جنگ نیابتی انجام می‌دادند یعنی آل صعود، رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها از این رژیم حمایت می‌کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابراهیمی پور تصریح کرد : اکنون نیز جنگ در عراق و سوریه نیابتی است و داعشی ها به نیابت از آمریکا می‌جنگند.