تاریخ انتشار خبر: ۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۵:۳۷:۰۶
کد مطلب : 83353

جهانگیری رقم ۷۰۰ میلیارد دلار را از کجا آورد؟

در دو روز اخیر یکی از عناوین اصلی رسانه‌های زنجیره‌ای و رسانه‌های ضدانقلاب، اظهارات اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم درباره اشتغالزایی ۷۰۰ میلیارد دلاری دولت سابق برای چینی‌ها بوده است.

 

عصر آبادان ، اسحاق جهانگیری روز شنبه در سخنانی با کنایه اظهار داشت که دولت قبل ۷۰۰ میلیارد دلار را صرف واردات و اشتغالزایی خصوصا برای چینی‌ها کرده است.همانطور که انتظار می‌رفت آمار اعلامی معاون اول دولت یازدهم درباره سوءمدیریت نسبت‌داده شده به دولت سابق، مورد استقبال گسترده رسانه‌های زنجیره‌ای داخلی قرار گرفته که این اظهارنظر را با عناوین چون موارد ذیل بازنشر داده‌اند:

•    احمدی‌نژاد ۷۰۰ میلیارد دلار صرف اشتغال چینی‌ها کرد

•    ۷۰۰ میلیارد دلار صرف اشتغال در چین شد

•    دولت واردات ۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومانی

•    ۷۰۰ میلیارد دلار از ایران خارج شده است

•    و…

جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟

جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟

* ابهام در آمار جهانگیری

رسانه‌های زنجیره‌ای در حالی به برجسته کردن اظهارات جهانگیری پرداختند که رقم مورد اشاره معاون اول دولت یازدهم با آمارهای رسمی کشور مطابقت ندارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های وابسته به دولت، فحوای کلام جهانگیری آن بوده که دولت قبل ۷۰۰ میلیارد دلار صرف واردات خصوصا از کشور چین کرده و به عبارت دیگر، دولت قبل ۷۰۰ میلیارد دلار منابع را از کشور خارج کرد و صرف واردات نمود.

از ظاهر کلام جهانگیری مشخص است که مقصود او این است که این پول در دولت قبل صرف واردات شده است. این در حالی است که آمارهای بانک مرکزی و گمرک به هیچ وجه چنین رقمی را نشان نمی‌دهد.

* ارقام واقعی واردات

مطابق آمارهای رسمی بانک مرکزی و گمرک، رقم واردات از چین در فاصله ۸ ساله ۱۳۸۴ تا پایان ۱۳۹۱ بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار بوده است. رقم کل واردات کشور در این دوره نیز ۴۱۹ میلیارد دلار بوده است.

جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟

ارقام فوق که از آمار بانک مرکزی و گمرک استخراج شده، نشان می‌دهد در ۸ سال دولت‌های نهم و دهم، مجموع واردات کشور حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از رقم اعلامی جهانگیری کمتر بوده است. کل رقم واردات از چین نیز تقریبا ۵ درصد ۷۰۰ میلیارد دلاری است که معاون اول اعلام کرده است.

بدین ترتیب این سوال پیش می‌آید که ۷۰۰ میلیارد دلاری که جهانگیری اعلام کرده، مربوط به چه شاخصی است؟

از آنجا که درآمد نفتی ۸ ساله دولت احمدی‌نژاد رقمی نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار بوده، به نظر می‌رسد رقم اعلامی جهانگیری مربوط به این شاخص باشد. با این وجود هم این سوال مطرح می‌شود که بیان رقم مربوط به درآمدهای نفتی دولت سابق به جای رقم واردات آن دوره، اقدامی صادقانه و قضاوتی منصفانه است؟ ضمن آن که بر اساس آمارهای فوق، مشخص است تمامی ۷۰۰ میلیارد دلار صرف واردات نشده است.

جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟

تردیدی نیست که عملکرد دولت احمدی‌نژاد در باز کردن مرزهای کشور به روی کالاهای خارجی و هزینه کردن بخش زیادی از درآمدهای عظیم نفتی آن دوران برای واردات بی‌رویه، اقدامی مضر به حال اقتصاد کشور بود و کسی هم از آن دفاع نمی‌کند. با این حال، اغراق در آمار و ارقام برای تخطئه آن عملکرد غیرقابل دفاع، نیز به نوبه خود غیرقابل دفاع و خلاف شعار راستگویی دولت یازدهم است.

جهانگیری بهتر است به سوءاستفاده‌هایی که رسانه‌های ضدانقلاب از اظهارات وی کرده، نگاهی بیاندازد. این رسانه‌ها که همواره به دنبال سیاهنمایی مطلق از اوضاع ایران و بزرگنمایی مفاسد هستند، به شدت از سخنان معاون اول دولت یازدهم استقبال کرده‌اند.

جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟
جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟
جهانگیری رقم 700 میلیارد دلار را از کجا آورد؟

  منبع: مشرق