تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۵:۴۳:۳۲
کد مطلب : 114395
در پی انتشار خبر دستگیری جاسوس بریتانیایی صورت گرفت؛

جوسازی رسانه های معاند و بیانیه وزارت خارجه انگلیس نسبت به اعلام خبر بازداشت نارنین زاغری+تصاویر

در پی انتشار خبر دستگیری نازنین زاغری توسط اطلاعات سپاه ثارالله استان کرمان رسانه های بیگانه و معاند با کشور جو سازی گسترده ای را در این زمینه انجام دادند.

جوسازی رسانه های معاند و بیانیه وزارت خارجه انگلیس نسبت به اعلام خبر بازداشت نارنین زاغری+تصاویر

به گزارش  آبادان: عصرروز گذشته شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان در مصاحبه اختصاصی با مسئول روابط عمومی سپاه ثارالله استان خبر دستگیری نازنین زاغری  متهم انگلیسی تبار که به اتهام مشارکت در پروژه های براندازی نظام را منتشر کرد.

در پی انتشار این خبر رسانه های بیگانه و معاند با کشور  جو سازی گسترده ای را در این زمینه انجام دادند.

سایت بی بی سی فارسی با اشاره به متن خبر درج شده در این رابطه نوشت: آقای رتکلیف به خبرگزاری رویترز گفت که اتهامات علیه همسرش “مضحک” است و به نظر می رسد جنبه سیاسی داشته باشد.

مونیک ویلا مدیرعامل تامسون رویترز روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت که خانم زاغری-رتکلیف هرگز در داخل ایران کار نکرده است.

و خبر را با تیتر سپاه کرمان:«نازنین زاغری عامل براندازی نرم بوده است »منتشر کرد.
4

رادیو فردا نیز در این خصوص می گوید:سپاه استان کرمان بدون اشاره به جزئیات همچنین اعلام کرد که «نیروهای امنیتی سپاه پیش از این هم تیم ها و عناصر وابسته به سرویس‌های بیگانه را شناسایی کرده و زیر ضربه قرار داده بودند که بنا به مورد در آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد». و این در حالی است که در خبر در ج شده کلیه جزئیات مربوط به دستگیری گفته شده و در پایان خبر نیز به انجام تحقیقات بیشتر اشاره شده است.

در ادامه این سایت می نویسد :ریچارد رتکلیف، همسرخانم زاغری، می‌گوید که از تاریخ پنجم ماه ژوئن از او بی‌خبر است و احتمالا او را به سلول انفرادی بازگردانده‌اند.

با این حال سپاه کرمان در اطلاعیه خود تلویحا آقای رتکلیف را به دروغ‌گویی متهم کرده و اعلام کرد که خانم زاغری در طول مدت بازداشت، «در یک سوئیت در زندان کرمان نگهداری شده و مرتبا با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است».

رادیو فردا در ادامه مدعی شده است که این نخستین بار نیست که یک ایرانی دارای تابعیت دیگر در ایران بازداشت شده و به اتهاماتی چون «براندازی» و «جاسوسی» متهم می‌شود. پیشتر هم این اتفاق بارها در ایران افتاده و افرادی با تابعیت دوگانه ایرانی‌آمریکایی یا ایرانی‌بریتانیایی به همین اتهامات به بازداشت‌های حتی چند ساله رفته‌اند.
با این حال در اغلب موارد این افراد بدون اجرای حکم پس از گذراندن حبسی چندماهه و چندساله بالاخره آزاد شده‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا نیز در پی انتشار این خبر اعلام کرده است که در بالاترین سطوح پرونده اتهامی مطرح شده علیه نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی بازداشت شده در ایران، را دنبال می‌کند.

3

 

 

سایت دویچه وله در واکنش به انتشار این خبر در مطلبی با تیتر:سپاه پاسداران نازنین زاغری را به “جاسوسی و براندازی” متهم کرد نوشت:روابط عمومی سپاه کرمان  این فعال مدنی را به همکاری در “پروژه‌های براندازی” متهم کرده است .

همچنین این سایت معاند در ادامه می نویسد:در سال‌های اخیر بازداشت و زندانی کردن شهروندان ایرانی که تابعیت یک کشور دیگر را نیز دارند افزایش داشته است.

نازک افشار کارمند سابق سفارت فرانسه در تهران نیز مدتی در زندان بود و بعد با وثیقه آزاد شد اما اجازه خروج از ایران را نیافت.

2

 

 

انتهای پیام/