تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۵:۵۱:۵۲
کد مطلب : 92760
حاشیه نویسی نشست تشکل های سیاسی با استاندار خوزستان:

جولان سیاسیون آبادان در استانداری خوزستان/می خواهند اصلاح طلبان اصیل را کنار بزنند

هفته گذشته استاندار خوزستان نشستی با تشکل های سیاسی شناسنامه دار در محل استانداری خوزستان برگزار کرد.

 به نقل از اهوازنوین : هفته گذشته استاندار خوزستان نشستی با تشکل های سیاسی شناسنامه دار در محل استانداری خوزستان برگزار کرد.شرحی از ماوقع آنچه که در این جلسه گذشت را در اختیار مخاطبین قرار خواهیم داد:* جلسه احزاب یکی از شلوغترین جلسات روزهای اخیر استانداری بود که نکته قابل تاملش  حضور پررنگ اصلاح طلبان آبادان بود.

 

*از جمله نکات این جلسه که درخواست های اصلاح طلبان  مبنی بر حمایت از فعالیت های  اصلاح طلبان و تشکر بابت همکاری مجموعه استانداری جهت برگزاری مراسم سخنرانی هادی خامنه ای در اهواز بود.

*علی رغم اینکه از ابتدای جلسه تذکراتی مبنی بر عدم ذکر نام افراد داده شده بود برخی ازنمایندگان احزاب حاضر در جلسه تا آنجا ادعای مالکیت جلسه را داشتند که به صراحت نام سران فتنه را به عنوان رهبر اصلاح طلبان مدام بر زبان می آوردند.

*جلسه با صحبت های اورکی مدیر سیاسی انتخابات استاندار مبنی بر افزایش تشکل ها واحزاب در این دوسال آغاز شد.

resized_46753_641

*سپس استاندارخوستان عبدالحسن مقتدایی با تاکید برسهم خواهی تشکل های ستادی استان افزود:تشکل ها همان گونه که سهم استان را از اعتبارات عمرانی مطالبه می کنند، سهم استان را نیز از مدیریت سیاسی کشور مطالبه کنند همیشه ستاد ها تا خط بدرقه هستند بعد دیگر خبری ازکار نیست، کسی که درخط بدرقه است درجایگاه تصمیم گیری می کند.

* تشکل های اصلاح طلب و اصولگرا نظرات خود را در خصوص برگزاری منسجم تر نشست ها، آسیب شناسی حوزه نفوذ در مرکز، تغییر نگاه به حضور زنان در انتخابات، اتحاد احزاب اصولگرا و اصلاح طلب در موضوعات استان مطرح کردند.

*نیک پور دبیر اسبق حزب مشارکت آبادان  در این جلسه گفت : به نظر بنده یک نوع غرور کاذب در تیم استانداری بوده که به طریقی می خواهند  اصلاح طلب های اصیل را کنار بزنند وکسانی دیگر را به نام اصلاح طلب جا بزنند که درجهت اصلاح طلبان حرکت نمی کنند و ما این را نمی پسندیم متاسفانه دراستان خوزستان افراد غیر متخصص بسیار اظهار نظر می کنند.

وی خطاب به مقتدایی ادامه داد: بنده سال ۷۹ دبیر حزب مشارکت آبادان بودم آنچه که در آبادان با مساله آب اتفاق افتاد، به هیچ عنوان جریان سیاسی نبود، بچه های آن زمان مشارکت آبادان جز اینکه معتقد بودند معاون سیاسی شما ضعیف است چالش دیگری با شما نداشتند، متاسفانه تیم شما همه مسائل را مثل مشکل آب آبادان ، سیاسی کردند آقای “راد” بارها تاکید کرده که مشکلات سیاسی را باشما حل کنیم اما آقای منیری قبول نمی کنند.

*مقتدایی درپاسخ به صحبت های نیک پور گفت: شما آتشتان تند است ، لطفا کمی انصاف به خرج بدهید و بدون حب وبغض اظهارنظرکنید،بنده طی مراسمی از تمامی خانواده ها و نماینده های فوت و شهید شده و چند تن از آقایانی که مد نظر شماست دعوت کردم تشریف نیاوردند در دومین گام نیز به جهت وحدت از تمام افرادی که از ابتدای انقلاب در استان خوزستان شهردار، بخشدار و فرماندار بودند را نیز طی جلسه ای دعوت کردیم باز هم آقایان تشریف نیاوردند .

وی افزود : هم اکنون نیز درب اتاق بنده برای همه باز است ،آقایان نیز هم اکنون می توانستند تحت عنوان اصلاح طلب در این جلسه نیز حضور یابند اما بازهم نیامدند،پس دیگر جای گله ای نیست.

resized_46745_211

*سید محمود موسوی دبیراستانی حزب وحدت دراهواز گفت :عامل فرهنگ ،جنگ و دولت های سایه موجب شده خوزستان در مرکز وبدنه مدیریت سهمی نداشته باشد دولت تدبیر و امید موظف است دموکراسی و مردم سالاری را با حضورحداکثری مردم و ایجاد زمینه در انتخابات برقرارکند،اگر می خواهید این مجموعه ارتقا پیدا کند و به تهران وابسته نباشد برای تصدی امور آموزش هایی باید داده بشود؛علت دیگر عدم رشد احزاب وجود دولت های سایه است که سنگ انداز هستند.

*زینب پارسا فر از نیروهای روابط عمومی استانداریو عضو مجمع نیروهای خط امام و نایب رییس شورای هماهنگی جوانان احزاب گفت: بیشترین خشونت در تمام کشور و بالطبع در خوزستان علیه زنان صورت می گیرد و بحث نادیده گرفتن زنان در جامعه با نگاه به انتصاب ها و پست های موجود در اختیار بانوان کاملا پیداست.

پارسافرادامه داد:تمام اهتمام ما ایجاد حقوق برابر برای بانوان است تاکنون که در آستانه انتخابات هستیم از زنان به عنوان ابزاری برای حضور در پای صندوق های رای استفاده نشود،انتظار داریم مجمع حاکمیتی استان، به کمک احزاب و NGO ها بیایند و بستر مناسب را برای بانوان و دختران ایجاد کنند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند و نه صرفا به عنوان “جنس” به پای صندوق ها بروند.

*طباطبایی عضوسابق جمعیت توسعه سیاسی استان به انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت:امسال دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز را در پیش رو داریم و همانطور که مسئولین نیز می دانند یکی از مشکلات حال حاضر استان، نداشتن تعامل مطلوب با مرکز است که علت آن ارجحیت یافتن فضای عمومی انتخابات بر فضای سیاسی است و همین مساله باعث عدم کارایی مناسب نمایندگان این استان در مقایسه با استان های دیگر است.

وی در ادامه به بیان راه حل این مشکل پرداخت و بعنوان کرد:نهادهای نظارتی استان در عملکرد احزاب،عدالت را در برخورد با تمام احزاب رعایت کنند و بعضی احزاب نسبت به مابقی حزب ها از مصونیت آهنین برخوردار نباشند.

*در ادامه ارزانی دبیر مجمع اسلامی دانشجویان اسلامی و فارغ التحصیلان خوزستان و یکی از فعالین اصلاح طلب گفت:از سال ۷۶تا ۸۰ در زمان سید محمد خاتمی در انتخابات آزمایشی دانشگاه شهید چمران حضور داشتم در بحث قضایای انقلاب دانشجویان در سال ۷۶  رد صلاحیت شدم واعتراض کردم ، در هرحال انقلاب صورت گرفت و رای گیری آزاد شد که آقای “فلسفی” نیز بودند.

ارزانی افزود:زمانی که شورای حزب مشارکت تشکیل شد کسی از شورای مرکزی انجمن اسلامی را در جبهه مشارکت نبردند ، اولین جلسه “تشکیل ستاد خاتمی” را در منزل خود با حضور آقایان “مقتدایی،راد و چند تن از دیگر آقایان تشکیل دادیم.

*مهندس فلسفی در پاسخ به ارزانی گفت:منظورتان کودتای دانشجویی است که باخنده ای تلخ در حضور خودم این صحبت ها رابه زبان می آورید،خیلی جالب بود خواسته ما ایجاد صندوق رای و حضور دانشجویان بود اما آنها می گفتند که ما تعیین می کنیم چه کسی کاندیدا بشود و رای بیاورد.

*لازم به ذکر است ارزانی در تمام صحبتهای خود به ذکر نام اشخاص پرداخته که برای چندین بار از سوی مسئولین حاضر در جلسه تذکری مبنی بر عدم ذکر نام اشخاص در بیان وقایع گذشته گرفت.

*ارزانی در ادامه افزود:ما افتخار می کنیم که یک آبادانی استاندار خوزستان است قصد منت نهادن بر سر کسی نیست آقای مقتدایی دست پرورده آیت الله جمی  است، متاسفانه بسیاری از مسئولین خوزستانی رده بالای در حال فعالیت در مرکز برای خوزستان کاری نمی کنند و فقط خود را خوزستانی معرفی می کنند.

*علی بویری نماینده مجمع دانش آموزان اهواز درباره ضرورت تشکیل احزاب اهواز گفت:همه از ضرورت تشکیل احزاب و نهادهای سیاسی مطلع هستند اما اینکه صرفا دستورالعمل های وزارت کشور را در خصوص مجوز دادن این احزاب اجرا کنیم کفایت نمی کند،باید امنیت روانی در جامعه برقرار شود نمی شود با یک متر دائما خطوط قرمز احزاب را اندازه گرفت.

*عیدی فعال،دبیر کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب در جلسه گفت: سابقا بهانه عدم تشکیل خانه احزاب به حد نصاب نرسیدن تعداد احزاب بود اما اکنون که تعداد به مرز۳۰ حزب رسیده این وعده باید عملی شود چرا که صرف تشکیل این جلسات بدون مطالعه پیشنهادات و نظریات احزاب سودی در پی ندارد.

*مرتضی دهداری پور عضو شعبه کارگزاران آبادان نیز با بیان وجود رانت درکشور تصریح کرد: مجمع اصلاح طلبان آبادان در راستای تاثیرات عملکرد احزاب تشکیل شده است اما مشکل عدیده این است که فعالیت احزاب در کشور تا چند روز قبل برگزاری انتخابات است در حالی که یک حزب سیاسی باید تا پای صندوق های رای عملکرد داشته باشد.این بدعت بدی شده است که شخصی با استفاده از رانت در قدرت ابقا شود.

*یکی دیگر از نمایندگان احزاب که رییس هیئت مدیره یکی از شهرک های صنعتی استان است با نقد عملکرد نمایندگان استان تصریح کرد:مشکل عمده خوزستان عدم وحدت بین نمایندگان مجلس استان است، منابع نفت و گاز و پتروشیمی و محصولات استان همگی جنبه ملی دارند زمانیکه صحبت ازتخصیص ۲درصد درآمد نفت به خوزستان شد نمایندگان مخالفت کردند.

*علیرضا امانی پورعضو تشکل انجمن اسلامی دانشجویان شهید چمران اهواز به بیان یک پیشنهاد پرداخت و اظهار کرد:همانطور که یک فرد باید واسطه بین استان و مرکز کشور برای انتقال نظرات باشد ما نیز تقاضا داریم فردی به عنوان رابط بین دانشگاه شهید چمران و استانداری برای حفظ فضای موجو دانشگاه قرار بگیرد چرا که تمام هدف ما برطرف کردن جو رخوت بار گذشته وایجاد محیطی مفرح در دانشگاه است.

*فلسفی سرپرست روزنامه کیهان دراهواز با اشاره  به فضای حاکم بر جلسه و سهم خواهی برخی احزاب تندرو استان گفت :نگاه برخی از احزاب به استانداری چیست؟ آیافکرمی کنید استانداری یک طعمه است؟ چرا عده ای با نگاه حزبی و جناحی به مجموعه استانداری نگاه می کنند این نیست که هر حزبی بر سر کار آمد احزاب موافق آن تریبون را در دست گرفته و تندروی کرده و سهم خواهی کنند.

فلسفی ادامه داد : استاندار یک ماموریت قانونی دارد و در هر زمانی که از مسیر قانونی فاصله گرفته است به خطا رفته است،بنده درون حرف های استناندار یک دغدغه حس می کنم که جای بحث دارد، ما هنوز متوجه نشدیم که استاندار روی چه موضوعی دست گذاشته و چه راهکارهایی دارد.

وی گفت:عده ای خواهان تشکیل خانه احزاب هستند درحالی که احزاب استان هنوز در فرعیات به سر می برند و رویکردهای افراط گرانه دارند، تاثیرگذاری احزاب یک تعامل درونی دارد که هنوز هیچ راهکاری برای ان تعریف نشده است.

*دراین مراسم آلاله عضوحزب موتلفه اسلامی ضمن تاکید براینکه شناسنامه دارترین حزب است ادامه داد:هنوز نفهمیدیم که چرا بعد از این همه برگزاری جلسات نتوانستیم اصولگرا و اصلاح طلب را به معنای واقعی کنارهم جای داد؛چرا عده ای هر زمان که نام فتنه ۸۸ می آید جلسه را برهم می ریزند و عده ای هنوز از درک آن اتفاق عاجزند.

پس از پایان جلسه جمعی از اصلاح طلبان با حلقه دورمقتدایی خواستار برگزاری جلساتی خاص اصلاح طلبان استان جهت سهم خواهی در این دور از انتخابات شدند و برخی دیگر نیز نگران این مساله بودند که چرا از برخی افراد فعال در فتنه ۸۸ به عنوان رهبر حزب اصلاح طلب استان استفاده نمی شود.