تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۵:۴۱:۲۹
کد مطلب : 63390

حافظه ای جدید که رایانه را نزدیک به مغز انسان می‌کند

نوع جدیدی از حافظه رایانه ای ابداع شده که عملکرد محاسباتی این سیستم ها را تا حد زیادی شبیه مغز انسان می کند.

به  نقل از  مهر، این فناوری جدید توسط شرکت IBM ابداع شده و در صورت موفقیت نهایی و رسیدن به مرحله تولید انبوه می تواند به ارایه تعریفی تازه از رایانه منجر شود.

فلسفه ابداع این حافظه جدید، طراحی و ساخت نسل جدیدی از سیستم های رایانه ای است که قابلیتهای محاسباتی آن انطباق پذیری بیشتری با مغز انسان داشته باشد. این چشم انداز هیجان انگیز عمدتا در مواردی که قرار است تصاویر یا ویدئوها مورد درک و تجزیه و تحلیل سیستم های رایانه ای قرار بگیرند مورد نظر دانشمندان است.

در این پروژه محققان شرکت IBM از تکنیکی موسوم به “حافظه تغییر فازی” جهت تولید وسیله ای استفاده کردند که اطلاعات را به همان شیوه که مغز انسان تجزیه و تحلیل می کند، پردازش می نماید.

در مرحله اول این پروژه، محققان سیستم را به گونه ای ساخته اند که شبیه شبکه ای متشکل از ۹۱۳ نورون با ۱۶۵ هزار ارتباط نورونی یا همان سیناپس عمل می کند.

همزمان با فعالیت تراشه برای پردازش داده های ورودی، قدرت سیناپس ها هم تغییر می کند و بدین ترتیب تأثیرگذاری نورون های مجازی بر یکدیگر نیز دستخوش تغییر می شود.

بدین ترتیب محققان توانستند سیستم را به گونه ای طراحی کنند که قادر به خواندن اعداد با دستخط های مختلف باشد.

پیش بینی می شود این فناوری نوین در عرض چند سال آینده وارد بازار تجهیزات رایانه ای و محاسباتی شود. با استفاده از این فناوری جدید امکان ثبت سریعتر و کم حجم تر اطلاعات در مقایسه با رایانه های امروزی وجود خواهد داشت.