تاریخ انتشار خبر: ۶ , تیر, ۱۳۹۴ | ۲۱:۳۴:۰۵
کد مطلب : 97363

حامیان حمله انتحاری به مسجد شیعیان کویت چه کسانی هستند؟

پایگاه خبری “رای الیوم” در تحلیلی پیرامون حمله انتحاری روز گذشته مسجد امام صادق(ع) کویت ، نظام این کشور را مسئول این حادثه اعلام کرد .

 پایگاه خبری “رای الیوم” در تحلیلی پیرامون حمله انتحاری روز گذشته مسجد امام صادق(ع) کویت ، نظام این کشور را مسئول این حادثه اعلام کرد .

سناریوی حمله انتحاری به مسجد شیعیان در کویت شبیه به حوادث ماه گذشته در شرق عربستان است . کشورهایی که حاکمانشان گمان می کنند از حوادث مشابه ایمن هستند اما الان می بینیم که  درگیر این اتفاقات هستند .

این حوادث ابتدا در عربستان سعودی رخ داد و سپس به کشور کویت منتقل شد، احتمال آن می رود که به سایر کشورهای عربی حومه خلیج فارس نیز سرایت کند .

انفجار در مسجد امام صادق(ع) آخرین حلقه از سناریوی شومی است که ممکن است دوباره هم در این کشور تکرار شود .

از قضا حکومت کویت متهم است که از گروه های تروریستی در سوریه حمایت می کند ، این حمایت چه بسا مستقیم و یا اینکه غیر مستقیم به وسیله واعظان خود و …  باشد .

کویت در یک بحران واقعی فرقه ای و طائفی به سر می برد ، که قطعا گروه های تندرو در این کشور موجب  می شوند این اختلاف بیشتر شود .

سایت رای الیوم افزود : برخی ها آمار شیعیان این کشور را بیشتر از ۳۰ درصد کل جمعیت کویت اعلام کرده اند اما آماری غیر رسمی تعداد شیعیان کویت را بالغ بر ۴۰ در صد اعلام کرده است .

مساله ای که موجب نارضایتی شیعیان در کشورهای حاشیه خلیج فارس شده است ، محرومیت و در حاشیه ماندن شیعیان است .

این در حالی است که اوضاع شیعیان از هر لحاظی در کویت از سایر شیعیان کشورهای عربی بهتر است . شیعیان در این کشور از آزادی نسبی در فضای سیاسی دارند که حتی در مجلس کویت ۱۰ نماینده دارند و همچنین از سرمایه داران بزرگ کویت به شمار می روند .

این پایگاه خبری به پشتوانه گروهک تروریستی داعش اشاره کرد و افزود : اکثر کشورهای عربی با روشهای گوناگون از گروهک تروریستی داعش حمایت می کنند و در صدر این کشورها عربستان سعودی می باشد .

رای الیوم در پایان این تحلیل نوشت : کشورهایی که حامی تروریست ها در کشورهای دیگر بودند تا آتش بهار عربی[بیداری اسلامی] دامن آن ها را نگیرد ، تیرشان به خطا رفته و این دفعه دامن آن ها را گرفت .

کشورهای عربی برای اینکه دچار بحران نشوند ، بجای اینکه تروریست ها در کشورهای همسایه را حمایت کنند ، اوضاع داخل کشور را اصلاح کنند و با این کار جلوی فتنه در داخل کشور خود را می گیرند .

لازم به ذکر است در حمله انتحاری روز گذشته در نماز جمعه کویت ، شماری از شیعیان شهید و مجروح شدند .

 رهیاب