تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۹:۳۶:۱۶
کد مطلب : 53738

حدیث روز/ روایت امام عسکری(ع) از توصیه امام علی(ع) درباره ترس از خدا

از گناهانت و از عدالت خدا درباره ظلم‌هایى که به بندگان خدا کرده‌اى بترس و خدا را در آنچه تو را موظّف نموده، پیروى کن و از او در آنچه صلاح تو در آن است، نافرمانى نکن.

 امام حسن عسکری علیه‌السلام: امیرمؤمنان على علیه‌السلام به مردى نگریستند و در چهره او نشانه ترس دیدند. به او فرمودند: در چه حالى؟ گفت: از خدا مى‌ترسم.
فرمودند: اى بنده خدا! از گناهانت و از عدالت خدا درباره ظلم‌هایى که به بندگان خدا کرده‌اى بترس و خدا را در آنچه تو را موظّف نموده، پیروى کن و از او در آنچه صلاح تو در آن است، نافرمانى نکن. پس از آن، از خدا نترس؛ زیرا او به هیچ کس ظلم نمى‌کند و هرگز کسى را بیش از استحقاقش مجازات نمى‌کند. مگر این که نگران عاقبت بد باشى، به این که سرنوشت، دگرگون شود و تغییر یابد.
پس اگر خواستى از عاقبت بد در امان باشى، بدان هر خیرى که به تو مى‌رسد، از لطف خدا و توفیق اوست و هر شرّى به تو مى‌رسد، به جهت مهلت دادن خدا به تو و بردبارى‌اش درباره توست.

متن حدیث:

نَظَرَ اَمیرُ المُؤمِنینَ عَلىٌّ علیه السلام اِلى رَجُلٍ فَرَأى اَ ثَرَ الْخَوفِ عَلَیْهِ ، فَقالَ : ما بالُکَ ؟ قالَ : اِنّى اَخافُ اللّه َ ، قالَ : یا عَبْدَ اللّه ِ ، خَفْ ذُنوبَکَ ، وَ خَفْ عَدْلَ اللّه ِعَلَیْکَ فى مَظالِمِ عِبادِهِ ، وَ اَطِعْهُ فیما کَلَّـفَکَ وَ لا تَعْصِهِ فیما یُصْلِحُکَ ثُمَّ لا تَخَفِ اللّه َ بَعْدَذلِکَ فَاِنَّهُ لا یَظْلِمُ اَحَدا ، وَ لا یُعَذِّبُهُ فَوقَ استِحقاقِهِ اَبَدا ، اِلاّ اَنْ تَخافَ سوءَ الْعاقِبَهِ بِاَنْتَغَیَّرَ اَو تَبَدَّلَ ، فَاِنْ اَرَدْتَ اَنْ یُؤمِنَکَ اللّه ُ سوءَ الْعاقِبَهِ فَاعْلَم اَنَّ ما تَأتیهِ مِنْ خَیْرٍفَبِفَضْلِ اللّه ِ وَ تَوفیقِهِ ، وَ ما تَأتیهِ مِنْ شَرٍّ فَبِاِمهالِ اللّه ِ وَ اِنْظارِهِ اِیّاکَ وَ حِلْمِهِ عَنْکَ؛

مشرق-«تفسیر امام حسن عسکرى علیه‌السلام،ص۲۶۵، ح۱۳۳»