تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۸:۳۲:۰۲
کد مطلب : 53047

حدیث روز/ سخن امام علی(ع) درباره خبر از حوادث آخرالزمان(ع)

این وضع زمانى پیش خواهد آمد که قرار گرفتن انسان مؤمن در زیر ضربات شمشیر براى او از یافتن یک درهم پول حلال آسانتر است.زمانى خواهد آمد که اجر و ثواب گیرنده ازدهنده بیشتر است.

امیرالمومنین امام علی علیه السلام‏ فرمودند:
هان!  پدر و مادرم فدایشان باد! آنها از گروهى هستند که نامهایشان در آسمان‏ معروف،ولى در زمین گمنامند.
آگاه باشید شما آماده عقب گرد کردن امور خویش،و گسیختگى پیوندها و سر کار آمدن خردسالان،و بى‏ تجربه‏ گان و دون همتان خویشتن باشید!

این وضع زمانى پیش خواهد آمد که قرار گرفتن انسان مؤمن در زیر ضربات شمشیر براى‏ او از یافتن یک درهم پول حلال آسانتر است.زمانى خواهد آمد که اجر و ثواب گیرنده ازدهنده بیشتر است(زیرا دهنده در آن زمان از پول حرام و به خاطر ریا و تظاهر و اسراف‏ مى‏‌بخشد ولى گیرنده آن را در راه وظیفه شرعى خویش مصرف مى‏کند)
این به هنگامى رخ‏ خواهد داد که مست مى‏شوید اما نه با شراب،بلکه بر اثر فراوانى نعمت،و قسم مى‏‌خورید اما نه از روى ناچارى،دروغ مى‏‌گوئید اما نه در اثر واقع شدن در تنگنا، این موقعى خواهد بود که بلاها و مصائب همچون بارى گران که بر پشت‏شتران نهاده باشند و سنگینى جهاز گردن‌ ‏آنها را مجروح کند،بر شما فشار وارد خواهند ساخت.

متن حدیث:

ومن خطبه له علیه السلام
تختصّ بذکر الملاحم ألا بِأبِی وأُمِّی، هُمْ مِنْ عِدّهٍ أسْماؤُهُمْ فِی السّماءِ معْرُوفهٌ وفِی الاْرْضِمجْهُولهٌ.
ألا فتوقّعُوا ما یکُونُ مِنْ إِدْبارِ أُمُورِکُمْ، وانْقِطاعِ وُصلِکُمْ، واسْتِعْمالِصِغارِکُمْ: ذاک حیْثُ تکُونُ ضرْبهُ السّیْفِ على الْمُؤْمِنِ أهْون مِن الدِّرْهمِ مِنْ حِلِّهِ! ذاک حیْثُ یکُونُ المُعْطى أعْظم أجْراً مِن الْمُعْطِی! ذاک حیْثُ تسْکرُون مِنْ غیْرِ شرابٍ، بلْ مِن النِّعْمهِ والنّعِیمِ، وتحْلِفُون مِنْ غیْرِ اضْطِرارٍ، وتکْذِبُون مِنْ غیْرِ إِحْراجٍ ذاک إِذا عضّکُمُ الْبلاءُ کما یعضُّ الْقتبُغارِب الْبعیرِ ما أطْول هذا الْعناء، وأبْعد هذا الرّجاء!

مشرق-«نهج البلاغه، خطبه ۱۸۷″