تاریخ انتشار خبر: ۹ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۰:۰۱:۴۱
کد مطلب : 51753

حدیث روز/ سفارشی که امام باقر(ع) درباره تسلیت گفتن در سوگ اباعبدالله(ع) فرمودند

روز عاشورا براى حسین علیه‏‌السلام گریه و زارى کنید و به کسانى که در خانه هستند دستور دهید که براى او بگریند و در سوگ او به یکدیگر تسلیت گویید.

امام محمد باقر علیه‌السلام فرمود: در حدیث زیارت حسین علیه ‏السلام در روز عاشورا از مسافت نزدیک یا دور: سپس، براى حسین علیه‏ السلام گریه و زارى کند و به کسانى که در خانه ‏اش هستند و از آنها تقیه نمى‏ کند دستور دهد که براى او بگریند …و در سوگ حسین علیه‏ السلام به یکدیگر تسلیت گویند …
عرض کردم: چگونه به همدیگر تسلیت بگوییم؟ حضرت فرمود: بگویید: خداوند اجر ما را به سبب مصیبتى که از حسین به ما رسیده بزرگ گرداند و ما و شما را از کسانى قرار دهد که در کنار ولىّ دم او، امام مهدى از خاندان محمّد علیهم‏ السلام، به خونخواهى او بر مى ‏خیزند.

متن حدیث:

إمامُ الباقرُ علیه ‏السلام: زِیارَهِ الحُسَینِ علیه ‏السلام یَومَ عاشوراءَ مِن قُربٍ أو بُعدٍ: ثُمَّ لیَندُبِ الحسینَ علیه‏السلام ویَبکیهِ، ویأمُرُ مَن فی دارِهِ مِمَّن لا یَتَّقیهِ بِالبُکاءِ علَیهِ …ولِیُعَزِّ بَعضُهُم بَعضا بِمُصابهِم بِالحُسَینِ علیه‏السلام … قُلتُ: فکَیفَ یُعَزّی بَعضُنا بَعضا؟ قالَ: تَقولونَ: أعظَمَ‏اللّه‏ُ اُجورَنا بِمُصابِنا بِالحُسَینِ، وجَعَلَنا وإیّاکُم مِنَ الطّالِبینَ بِثارِه مَعَ وَلِیِّهِ الإمامِ المَهدِیِّ مِن آلِ مُحَمَّدٍ علیهم‏السلام.

مشرق-«مصباح المتهجد،صفحه۷۷۲»