تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۸:۲۵:۳۱
کد مطلب : 52740

حدیث روز/ سیمای پرهیزگاران در کلام امام باقر(ع)

آنان براى دوستى خدا، از هر دوستى و محبّتى دل کنده‏‌اند و به خاطر طاعت پادشاه خویش از دنیا گریخته‏‌اند و از صمیم دل به خداوند عزوجل و دوستى و محبّت او رو کرده‏‌اند.

 امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: اى جابر! تقواپیشگان کم خرج و کم زحمت‏‌ترین مردم دنیایند و بیشترین یارى رسانندگان به تو هستند.
تذکّر(شان) مى‏‌دهى یاریت مى‏‌دهند، فراموش مى‏‌کنى به یادت مى‏‌آورند، پیوسته امر خدا را مى‏‌گویند و همواره امر خدا را به پا مى‏‌دارند.
براى دوستى خدا، از هر دوستى و محبّتى دل کنده‏‌اند و به خاطر طاعت پادشاه خویش از دنیا گریخته‏‌اند و از صمیم دل به خداوند عز و جل و دوستى و محبّت او رو کرده‏‌اند و دانسته‏‌اند که منظور اصلى هموست چون شأن و مرتبى عظیم دارد.

متن حدیث:

الإمامُ الباقرُ علیه‏السلام :
إنّ أهلَ التَّقوى أیسَرُ أهلِ الدُّنیا مَؤونَهً ، وأکثَرُهُم لکَ مَعونَهً ، تَذکُرُ فیُعِینونَکَ ، وإن نَسِیتَ ذَکَّروکَ ، قَوّالُونَ بأمرِ اللّه ، قَوّامُونَ على أمرِ اللّه ، قَطَعوا مَحَبَّتَهُم بمَحَبهِ رَبهِم ، ووَحَّشوا الدُّنیا لِطاعَهِ مَلیکِهِم، ونَظَروا إلَى اللّه عز و جل وإلى مَحَبَّتِهِ بِقُلوبهِم ، وعَلِموا أنّ ذلکَ هُو المَنظورُ إلَیهِ ، لِعَظیمِ شَأنِهِ.

مشرق-
«اصول کافی، جلد ۲ ، صفحه ۱۳۳»