تاریخ انتشار خبر: ۳ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۳:۲۶
کد مطلب : 74817

حدیث روز/ چرا خداوند که خود داناى نهان است، فرشتگان را نگهبان گماشته است؟

وجود فرشتگان نگهبان موجب می‌شود که انسان از نافرمانى خدا، بیشتر خوددارى و اجتناب کند، بداند آنها گواهى مى‌دهند و فرشتگان بسیارى از آسیب‌ها را از بندگان دفع می‌کنند.

 امام جعفر صادق علیه‌السلام ـ در پاسخ به زندیقى که پرسید: چرا خداوند که خود داناى نهان و نهانترهاست، فرشتگان را گماشته است؟ـ فرمودند: خداوند با این کار فرشتگان را به بندگى گرفته و آنان را گواه بر خلق خویش قرار داده است تا بندگان به خاطر همراه بودن فرشتگان با آنان نسبت به طاعت خدا مواظبت بیشترى نشان دهند و از نافرمانى او بیشتر خوددارى و اجتناب کنند.
اى بسا بنده‌اى که قصد گناه مى‌کند، امّا به یاد آن دو فرشته موکّل بر خود مى‌افتد و از گناه خوددارى مى‌ورزد و خویشتن را نگه مى دارد و مى‌گوید : پروردگارم مرا مى‌بیند و فرشتگان مراقب من بر این گناه من گواهى مى‌دهند.
و خداوند نیز از سر لطف و رأفت خود فرشتگان را بر بندگانش گماشته است تا شیطان‌هاى سرکش و حشرات موذىِ زمین و بسیارى از آسیب‌هاى دیگر را به اذن خدا، به طورى که خودشان هم متوجّه نشوند، از ایشان دفع کنند، تا آن گاه که فرمان خداوند عزّ و جلّ در رسد.

متن حدیث:

الإمامُ الصّادقُ علیه‌السلام ـ لمّا سألهُ زِندیقٌ عن علّهِ الملائکهِ المُوَکَّلینَ و اللّه ُ عالِمُ السِّرِّ و ما هو أخفى! ـ : استَعبَدَهُم بذلکَ و جَعلَهُم شُهودا على خَلقِهِ، لیکونَ العِبادُ لمُلازَمتِهِم إیّاهُم أشَدَّ على طاعَهِ اللّه ِمُواظَبَهً، و عن مَعصیَتِهِ أشَدَّ انقِباضا، و کَم مِن عَبدٍ یَهُمُّ بمَعصیَهٍ فذَکَرَ مَکانَهُما فارعَوى و کَفَّ، فیقولُ: ربِّی یَرانی و حَفَظَتی علَیَّ بذلکَ تَشهَدُ. و إنّ اللّه َ بِرأفَتِهِ و لُطفِهِ أیضا وَکَّلَهُم بعِبادِهِ یَذُبّونَ عنهُم مَرَدَهَ الشَّیطانِ و هَوامَّ الأرضِ و آفاتٍ کثیرَهً مِن حیثُ لا یَرَونَ بإذنِ اللّه، إلى أن یَجیءَ أمرُ اللّه عَزَّوجلَّ.

مشرق-«احتجاج، جلد ۲، صفحه ۲۲۳»