تاریخ انتشار خبر: ۶ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۰:۰۸:۲۲
کد مطلب : 70197

حدیث روز/ چهار سوال حضرت ابراهیم(ع) از خداوند درباره پاداش چهار کار

ابراهیم(ع) عرض کرد پاداش کسى که محزونی را به خاطر رضاى تو صبر و دلدارى دهد چیست؟ خطاب آمد پاداش او آن است که لباسى از ایمان بر او مى‏‌پوشانیم و او را در پوشش امن و امان قرار مى‌‏دهم.

روایت شده است که حضرت ابراهیم علیه‌السلام از پروردگارش سوال کرد پروردگارا پاداش کسى که از خشیت تو اشک از دیدگانش جارى شود چیست؟ خطاب آمد پاداشش رحمت و رضوان من است.
ابراهیم(ع) عرض کرد: پاداش کسى که محزون و دلسوخته را به خاطر رضاى تو صبر و دلدارى دهد چه خواهد بود؟ خطاب آمد پاداش او آن است که لباسى از ایمان بر او مى‏‌پوشانیم و او را در پوشش امن و امان قرار مى‌‏دهم که بدان در بهشت جایگزین گردد و از آتش جهنم حفظ شود.

حضرت ابراهیم علیه‌السلام گفت: خدایا پاداش کسى که زن شوهر مرده را براى رضاى تو تسلیت و دلدارى دهد چیست؟ خداوند متعال فرمود: پاداشش آن است که او را در سایه رحمت خود جاى مى‌‏دهم و او را داخل بهشت خودم مى‏‌گردانم.

ابراهیم علیه السلام گفت: خدایا پاداش کسى که براى رضاى تو تشیع جنازه کند چیست؟ خداوند متعال فرمود: پاداشش آن است که وقتى بمیرد ملائکه من بر بدنش نماز مى‏‌خوانند و روحش را تشیع مى‏‌کنند.

متن حدیث:

روى ان ابراهیم علیه السلام سئل ربه قال: یا رب ما جزاء من سال الدمع عن وجهه من خشیتک؟ قال: صلواتى و رضوانى. قال فما جزاء من یصبر الحزین ابتغاء وجهک؟ قال السوه ثوبا من الایمان ینبو بهما فى الجنه و یثقى بها من النار. قال: فما جزاء من سدد الامله ابتغاء وجهک قال: اقیمه فى ظلى و ادخله حینتى قال: فما جزاء من یتبع الجنازه ابتغاء وجهک؟ قال: تصلى ملائکتى على جسده و تشیع روحه.

مشرق- « مسکن‌الفؤاد، صفحه۱۱۶ و ۱۱۷- البحار ج ۸۲ ص۹۵ »