تاریخ انتشار خبر: ۵ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۳:۵۸:۳۹
کد مطلب : 70165
پس از صدور قطعنامه سازمان ملل؛

حرکت زشت راهب میانماری علیه خانم گزارشگر سازمان ملل + عکس

در سال ۲۰۱۲ میلادی، و به دنبال حملات بوداییها به مسلمانان در استان راخین، تعداد زیادی از مسلمانان کشته و تعداد بسیار زیادی از آنان بی‌خانمان و مجبور به فرار شدند.

 

 

به نقل از بی بی سی(bbc)، دولت میانمار در حال بررسی اظهارات آشین ویراتو، یک راهب بودایی است که در یک سخنرانی گزارشگر سازمان ملل متحد برای این کشور را “فاحشه” نامیده است.
بی بی سی در این باره گزارش داد: «یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل متحد که اهل کره جنوبی است، هفته گذشته به میانمار سفر کرده بود. هدف سفر وی برجسته کردن آلام اقلیت مسلمان این کشور بوده است.
اما در خلال تظاهرات در مخالفت با سفر این نماینده سازمان ملل متحد، آقای ویراتو خطاب به خانم لی گفت که اگر وی به مسلمانان روهینگیا علاقه دارد، می‌تواند با آنها همخوابگی کند.
آقای ویراتو از راهبان ملی‌گرای میانمار است که حدود ۱۰ سال و به جرم سخنان تحریک آمیز که موجب خشونت علیه مسلمانان شد، در زندان بوده است.
ملی‌گرایی بودایی در میانمار پس از تحولات اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی که در نهایت به پایان حکومت نظامیان در کشور در سال ۲۰۱۱ منجر شد، بیش از پیش فعال شده است.»
لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۲ میلادی، و به دنبال حملات بوداییها به مسلمانان در استان راخین، تعداد زیادی از مسلمانان کشته و تعداد بسیار زیادی از آنان بی‌خانمان و مجبور به فرار شدند.
بیشتر مسلمانان آسیب‌دیده از این خشونتها از اقلیت روهینگیا بودند.
به همین واسطه سازمان ملل متحد گفته است که اقلیت مسلمان روهینگیا مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و در همین باره سازمان ملل هفته گذشته قطعنامه‌ای به تصویب رساند و از دولت میانمار خواست تا به آنها شهروندی کشور را اعطا کند.

 

بی بی سی در پایان افزود: «خانم لی گفته است که این تنشها کشور را با خطر بازگشت به دوران نظامی و پیش از دموکراسی تهدید می‌کند.اما دولت میانمار معتقد است که اقلیت روهینگیا مهاجران خارجی هستند و مخالفت شدیدی در میانمار علیه آنها وجود دارد.»