تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , تیر, ۱۳۹۵ | ۰۱:۴۹:۵۴
کد مطلب : 120177
آشنایی با آنا زانینوویچ؛

حریف ۱۵ طلایی کیمیای تکواندوی ایران/ علیزاده توان شکست قهرمان جهان را دارد

آنا زانینوویچ ۲۹ ساله رقیبی است که در دور نخست مبارزات المپیک با کیمیا علیزاده روبه‌رو خواهد شد. رقیبی که در دوران حرفه‌ای زندگی ورزشی خود به ۱۵ مدال طلا در تورنمنت‌های بزرگ و کوچک دست پیدا کرده است.

– کیمیا علیزاده تنها نماینده تکواندو بانوان ایران در المپیک ریو راه دشواری را پیش رو دارد. کیمیای تکواندو که با گرفتن اولین مدال تاریخ فعالیت تکواندو بانوان در مسابقات جهانی دست به کاری بزرگ زد، در نخستین گام از رقابت‌های ریو ۲۰۱۶ با حریفی روبه‌رو خواهد شد که کوله‌باری از عناوین گوناگون را در اختیار دارد.

حریفی از کشور کرواسی که هر دو مبارزه‌اش برابر رقبای ایرانی را با پیروزی پشت سر گذاشته است.

۱۵ میدان بدون طلا

آنا زانینوویچ ۲۹ ساله رقیبی است که در دور نخست مبارزات المپیک با کیمیا روبه‌رو خواهد شد.

حریفی که اولین‌بار با قهرمانی جهان در بن ۲۰۰۵ پای به جغرافیای تکواندو گذاشت. آنا سال ۲۰۱۱ قهرمانی جهان در کیونگ جو کره را تجربه کرد. در سال ۲۰۱۴ قهرمان اروپا در باکو شد.

این رقیب کروات طی دوران حرفه‌ای زندگی ورزشی خود به ۱۵ مدال طلا در تورنمنت‌های بزرگ و کوچک دست پیدا کرده است که خبر از تجربه بالای او می‌دهد.

اما نکته جالب اینکه به نظر می‌رسد زانینوویچ هم آرام‌آرام به دوران نزول خود نزدیک شده باشد. این مبارز که طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ موفق به کسب ۱۵ مدال طلا شده، طی ۲ سال اخیر در ۱۵ میدان بین‌المللی معتبر شرکت کرده اما هرگز موفق به ثبت عنوان قهرمانی نشده است.

آنا بعد از قهرمان شدن در مسابقات اروپایی باکو ۲۰۱۴، در ۱۵ تورنمنت حضور پیدا کرد که حاصل این تلاش او کسب ۶ مدال نقره و ۲ نشان برنز بوده است.

در واقع این مبارز باتجربه ۷ تورنمنت را دست خالی ترک کرده تا ادعای حرکت او به سوی نزول را ثابت کرده باشد.

حریف 15 طلایی کیمیای تکواندوی ایران/ علیزاده توان شکست قهرمان جهان را دارد

آنا کدام ایرانی‌ها را شکست داده؟‌

آنا زانینوویچ پیش از برخورد با کیمیا علیزاده در دور نخست مبارزات وزن ۵۷- کیلوگرم المپیک ریو دو مرتبه با رقبای ایرانی روبه‌رو شده که حاصل آن کسب دو پیروزی به کام او بوده است.

آنا اولین ‌بار در فینال تورنمنت آزاد سال ۲۰۰۸ هلند سارا خوش‌جمال فکری را شکست داد. آن هم در شرایطی که خوش‌جهان باید به عنوان نماینده ایران در المپیک پکن حضور پیدا می‌کرد.

زانینوویچ در دومین برخورد با ایرانی‌ها سمانه شش پری را شکست داد. این بار در دور سوم مسابقات جهانی ۲۰۱۱ کره آنا موفق شد با نتیجه قاطع ۱۶-۵ شش پری را از میان راه بردارد.

این مبارز پس از آن دو نماینده کره جنوبی و مراکش را نیز مغلوب کرد تا قهرمان جهان شود.

کیمیا ۷۷ درصد تورنمنت‌ها مدال گرفته

اما کیمیا علیزاده نماینده پرامید تکواندو ایران روی شیاپ چانگ ریو ۲۰۱۶ است. این مبارز ۱۸ ساله برخلاف رقیبش زانانوویچ از کمتر تورنمنتی بی‌مدال به کشور بازگشته است. کیمیای تکواندو از اولین بار که به مساباقت نوجوانان آسیا در جاکارتا ۲۰۱۳ اعزام شد تا همین چند روز قبل که قهرمان مبارزات یونان شد، در ۱۳ تورنمنت معتبر حضور پیدا کرد. حاصل این تلاش هم کسب ۸ نشان طلا، یک نقره و یک برنز بود. به عبارت ساده‌تر این نوجوان که برای نخستین‌بار تکواندو بانوان ایران را در مبارزات جهانی بزرگسالان به مدال رساند، فقط از سه میدان دست خالی به ایران برگشته است.

حریف 15 طلایی کیمیای تکواندوی ایران/ علیزاده توان شکست قهرمان جهان را دارد
علیزاده در کارنامه خود مدال‌هایی چون طلای مسابقات جهانی نوجوانان (۲۰۱۴ تایپه)، طلای المپیک نوجوانان (۲۰۱۴ نانجینگ)، طلای مبارزات انتخابی المپیک در آسیا و طلای گرندپری روسیه (۲۰۱۵) را به یادگار ثبت کرده است.

در واقع علیزاده در ۷۷ درصد از رقابت‌هایی که حضور پیدا کرده با دست پر شیاپ‌چانگ مبارزات را ترک کرده است. این در حالی است که کیمیا ۶۱٫۵ درصد تورنمنت‌ها را با کسب مدال طلا به پایان رسانده که در نوع خود عملکردی قابل تقدیر است.