تاریخ انتشار خبر: ۵ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۳:۲۳
کد مطلب : 79078
رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری:

حضور روزانه ۲۵۰هزار نفر در زیارتگاه شلمچه

سلطانی فر بیشترین آمار حضور زایران یادمان های دفاع مقدس را در شلمچه عنوان کرد و افزود: حضور روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در یادمان شهدای شلمچه آمار بسیار قابل توجهی است.

مسعود سلطانی فر روز سه شنبه در حاشیه زیارت یادمان شهدای شلمچه در گفت و گو با خبرنگاران افزود:این میزان اعتبار برای اجرای ۹۵۰ پروژه در زمینه گردشگری در سراسر کشور هزینه می شود.

وی با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری آبی و دریایی در کشور گفت:متاسفانه تاکنون تاسیسات و امکانات خوبی در زمینه گردشگری آبی به غیر از شهرهای ساحلی کشور ایجاد نشده اما امیدواریم با ایجاد امکانات ، تجهیزات و تاسیسات گردشگری در نوار ساحلی جنوب به طول سه هزار کیلومتر در سالهای ۹۴ و ۹۵ مناطق گردشگری آبی در این مناطق گسترش یابد.

سلطانی فر افزود: امسال طرح بزرگی به نام هفت دهکده ساحلی در نوار جنوب از سیستان و بلوچستان تا خوزستان با تدابیر استانداران و سرمایه گذاران به ویژه حاشیه کارون اجرا می شود.

وی اظهار داشت: در طول دو سال آینده شاهد اتفاقات خوبی در بخش توسعه امکانات گردشگری در کشور خواهیم بود و به سرعت از رکود بیرون خواهیم آمد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به حضور گردشگران خارجی در کشور گفت: ۵۰ درصد گردشگران خارجی در اماکن مذهبی و زیارتی حضور می یابند و ایران در این بخش به عنوان قطب بزرگ گردشگری حلال در بخش گردشگری مذهبی و زیارتی دنیا ایفای نقش می کند.

سلطانی فر درآمد سال ۹۲ کشور از محل گردشگری خارجی با چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی را ۶٫۵ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت:این رقم در سال ۱۳۹۳ به لحاظ رویکرد و شرایط امنیتی خوب در کشور از این میزان نیز بیشتر خواهد بود.

ریئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به ارزش های مناطق عملیاتی جنوب گفت: بنا به تعبیر مقام معظم رهبری شلمچه قطعه ای از بهشت است و به عنوان یکی از مهمترین بخش های مربوط به برنامه ریزی توسعه گردشگری داخلی و خارجی کشور در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.

سلطانی فر افزود: در سال گذشته راهیان نور به عنوان میراث ناملموس ثبت ملی شد و در ۱۴ منطقه و یادمان به ویژه شلمچه، طلایه و چذابه و نقاط مختلف هشت سال دفاع مقدس به عنوان مهمترین صحنه ها و مناطق عملیاتی ثبت ملی گردید.

وی حضور خودجوش مردم در زیارتگاه و یادمان های عملیاتی دفاع مقدس را بی نظیر دانست و گفت: امسال نسبت به سال های گذشته حضور مردم به صورت خود جوش در یادمان های دفاع مقدس چشم گیر بوده است و در روزهای نخستین نوروز ۹۴ ، هزاران نفر با خودروهای شخصی به اماکن مقدس و یادمان های عملیاتی سفر کردند.

وی در ادامه گفت: هم اینک با مجموعه ستاد راهیان نور برای ثبت بناها، نشان ها و یادمان ها عملیاتی دفاع مقدس توافقنامه ای منعقد شده و با توجه به اشتیاق و علاقه مردم به حضور در این مناطق امیدواریم در این رابطه ازسوی دست اندرکاران تلاش های خوبی انجام شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود:گردشگری دفاع مقدس به لحاظ ارزش های معنوی در شناخت و معرفی به نسل جدید به عنوان میراث ناملموس به هر شیوه و ابزاری باید حفظ شود.

سلطانی فر بیشترین آمار حضور زایران یادمان های دفاع مقدس را در شلمچه عنوان کرد و افزود: حضور روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در یادمان شهدای شلمچه آمار بسیار قابل توجهی است.

رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور روز سه شنبه در سفر به استان خوزستان ضمن افتتاح هتل آپارتمان مهر اصل اهواز از بیمارستان صحرایی امام حسین (ع) در ۴۵ کیلومتر جاده اهواز ، خرمشهر و یادمان های شهدای شلمچه و والفجر هشت اروند کنار دیدن کرد.