تاریخ انتشار خبر: ۴ , مهر, ۱۳۹۵ | ۰۷:۴۰:۳۴
کد مطلب : 124189
توافق همه درباره تیم ملی؛

حق با کی‌روش است یا منتقدان؟/ مقایسه تعطیلات لیگ برتر ایران با تیمهای مطرح آسیایی +جدول

بررسی لیگ های ۱۱ تیم حاضر در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی و مقایسه تعطیلات لیگ آنها با لیگ برتر ایران خط بطلانی بر ادعای منتقدان تعطیلات لیگ برتر است.

تعطیلی دوباره لیگ برتر برای دو دیدار آینده تیم ملی ایران مقابل ازبکستان و کره جنوبی این روزها حسابی خبرساز شده و اکثر مربیان لیگ برتری و منتقدان کارلوس کی‌روش به این تعطیلی اعتراض دارند. هر چند سازمان لیگ با استناد به برگزاری جام حذفی و تعطیلات فیفا دی این تعطیلات را ۹ روز می داند.
مسئولان سازمان لیگ می گویند برنامه لیگ و تیم‌ ‌ملی بهمن ماه ۹۴ یعنی چند ماه قبل از شروع لیگ شانزدهم به باشگاه‌ها ارائه شده و تایید آنها را گرفته است. این یعنی مربیان لیگ برتری از چند ماه قبل می‌دانستند که برنامه لیگ چگونه است و در چه تاریخ‌هایی و با چه فاصله‌هایی تعطیل است.

حال این سوال مطرح می‌شود که آیا مربیان معترض برنامه سازمان لیگ را نخوانده امضا کرده‌اند با باشگاه‌ها بدون اطلاع مربیان، برنامه را تایید کرده‌اند؟ شاید هم مربیان برنامه را خوانده‌اند، ولی آن را جدی نگرفته‌اند!

در اینکه سرمربیان لیگ برتری حق دارند و در راه آماده سازی تیم‌های خود در بُعد فنی و بدنسازی به مشکل می خورند شکی نیست اما انتظار می رود که اگر انتقادی هم می شود با آگاهی باشد و صرف گفتن: «هیچ جای دنیا و آسیا اینقدر لیگ را تعطیل نمی کنند» نباید تیتر صحبت های قبل و بعد از بازی سرمربیان لیگ برتری و منتقدان سرمربی تیم ملی شود؛ سخنی که گزارش زیر غیر واقعی بودن ان را اثبات می کند.
با این وجود همه منتقدین اولویت را تیم ملی و صعود به جام جهانی می دانند و قطعا هم باید همینگونه باشد؛ چه بسا در زمان حضور برخی از همین منتقدین در تیم ملی نیز کم و بیش این تعطیلات وجود داشته است.
به گزارش مشرق، بررسی لیگ های ۱۱ تیم حاضر در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی و مقایسه تعطیلات لیگ آنها با لیگ برتر ایران خط بطلانی بر ادعای منتقدان تعطیلات لیگ برتر است، چرا که در همه لیگ های در حال برگزاری، تعطیلات ۲ تا ۳ هفته ای دیده می شود.
شاید خواندن گزارش مستند مشرق بیشتر کمک کند به اینکه در این یک مورد خاص حق با منتقدان مرد پرتغالی است یا سرمربی تیم ملی؟
کره جنوبی و اتمام به موقع کِی لیگ
کره جنوبی رقیب اصلی ما در گروه A، بعد از برگزاری هفته ۲۸ لیگ ۱۲ تیمی خود، از تاریخ یکشنبه ۷ شهریورماه یعنی حدود یک ماه قبل لیگ خود را به مدت ۲ هفته تعطیل کردند تا هفته بیست و هشتم کِی لیگ با ۱۴ روز وقفه برگزار شود. و این تنها به دلیل دو دیدار ابتدایی تیم ملی کشورشان در رقابتهای انتخابی جام جهانی مقابل چین و سوریه بود.
کره‌ای‌ها که ۴ بازیکن در کِی لیگ دارند و ۵ بازیکن در لیگ های اروپایی، ۴ روز پیش از آغاز هفته سوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی پرونده لیگ خود را می بندند.


سامورایی ها ؛ ۲ تا ۲ هفته
به گزارش مشرق، ژاپن یکی از قطب های غیر قابل انکار فوتبال آسیا پرونده هفته دهم جِی لیگ را شنبه ششم شهریور ماه بست تا برای حضور تیم ملی کشورشان در دو هفته ابتدایی رقابت‌های انتخابی ۱۴ روز تیم های باشگاهی را به تعطیلات بفرستد.

جِی لیگ ۱۸ تیمی برای برگزاری دو دیدار هفته های سوم و چهارم رقابتهای انتخابی جام جهانی مجدداً دو هفته تعطیل خواهد شد تا مشخص شود یکی از ابرقدرت های با برنامه فوتبال آسیا هم برای موفقیت تیم ملی تعطیلات طولانی دارد!


عنابی ها در تعطیلی ۳۴ روزه
قطر یکی از رقبای مستقیم تیم ملی ایران نیز پس از هفته دوم انتخابی جام جهانی لیگش آغاز شد و بعد از برگزاری دو هفته ابتدایی لیگ ستارگانش برای حضور در مسابقات انتخابی هفته های سوم و چهارم ۲۰ روز فعالیت باشگاهی نداشت.
عنابی پوشان که تنها یک لژیونر در فوتبال اسپانیا دارند برای برگزاری بازی پنجم خود در مسابقات انتخابی هم ۲ هفته لیگ ستارگان گرانقیمت خود را تعطیل خواهند کرد. لیگی که با حضور چهارده تیم برگزار می شود.


چینی ها در تعطیلات رکورد می زدند اگر…
چین یکی دیگر از رقبای تیم ایران برای رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برای آماده شدن تیم ملی خود در دو دیدار ابتدایی انتخابی جام جهانی ۱۸ روز مسابقات خود را تعطیل کرد.

جالب اینکه آنها برای برگزاری بازی های سوم و چهارم تیم ملی کشورشان هم یک تعطیلی ۲۰ روزه را در نظر گرفته اند تا از این حیث به رکورد قابل توجهی دست پیدا کنند.
نکته دیگر اینکه لیگ برتر چین دو هفته مانده به برگزاری بازی پنجمشان در رقابتهای انتخابی جام جهانی به پایان می رسد، که اگر غیر از این بود احتمالا رکورد روزهای تعطیلی های لیگ آنها فراتر از اینها می شد.


عربستان در سکوت
تعطیلی در لیگ برتر عربستان هم مانند چینی ها قابل بیان است. آنها فقط دو هفته لیگ برترشان را برگزار کرده بودند که برای حضور در دو ایستگاه نخست مسابقات انتخابی جام جهانی با یک تعطیلی ۲۶ روزه رو به رو بودند.

لیگ برتر عربستان برای انجام بازی‌های ملی شماره سه و چهار این کشور نیز ۳ هفته تعطیل شده است.
سعودی‌ها در نظر دارند قبل از انجام بازی پنجم تیم ملی کشورشان هم لیگ برتر ۱۴ تیمی خود را ۲ هفته دیگر تعطیل کنند تا مشخص شود در آنجا هم فوتبال ملی در اولویت قرار دارد.

تایلند مثل بقیه
به گزارش مشرق، تایلند تیمی که قرار شده حریف ما در یک دیدار دوستانه و تدارکاتی باشد؛ برای رسیدن به نتیجه مد نظر کادر فنی اش از هیچ تلاشی مضایقه نکرده است.

آنها بعد از اینکه لیگ ۱۸ تیمی خود را به ایستگاه بیست و هشتم رساندند؛ ۳ هفته روی برگه برگزاری مسابقات لیگشان مهر توقف زدند تا دو دیدار نخست انتخابی خود را برگزار کنند. کشوری که فوتبالش ملی پوش لژیونر ندارد؛ دو هفته پایانی لیگ خود را هم پس از یک تعطیلی ۲۵ روزه پس از هفته سوم و چهارم انتخابی جام جهانی برگزار می کند.


امارات؛ ۳۵ روز
اماراتی ها هم برای راضی نگه داشتن سرمربی تیم ملی خود و البته اجرای برنامه های از پیش تعیین شده خود خیلی راحت چرخ حرکتی باشگاه‌هایشان را متوقف می کنند.

آنها که به تازگی لیگ برتر خود را آغاز نموده اند (۲۶ شهریور)، پیش از برگزاری دیدارهای هفته سوم و چهارم انتخابی جام جهانی مانع از برگزاری هفته سوم مسابقاتشان شدند تا حالا تعطیلی ۲۰ روزه لیگ برترشان به افزایش آمادگی تیم ملی کشورشان کمک کند.
اماراتی ها برای قبل از برگزاری پنجمین بازی تیم ملی کشورشان برای رسیدن به مسکو ۲۰۱۸ هم یک تعطیلی ۱۵ روزه خواهند داشت.


ازبکستان و تکرار تعطیلات ۲ هفته ای
ازبک ها جمعه پنجم شهریورماه هفته بیستم رقابتهای لیگ خود را به پایان رساندند تا پس از آن به یک تعطیلی ۲۰ روزه بروند.

ازبک ها بعد از اینکه از دو بازی ابتدایی مرحله نهایی مسابقات انتخابی گذر کردند؛ حال با ثبت یک تعطیلی دو هفته ای دیگر به استقبال هفته های سوم و چهارم مسابقات ملی خود رفته اند.
قابل توجه اینکه لیگ برتر ۱۶ تیمی آنها مجددا پیش از بازی شماره ۵ آنها دوباره دو هفته تعطیل می شود.


استرالیا و سوریه در استراحت
اینکه لیگ برتر ۲۰ تیمی عراقی ها تازه آغاز شده یک نکته است و اینکه سوپر لیگ استرالیا هنوز شروع نشده نکته ای دیگر.البته لیگ استرالیا از ۱۶ مهر آغاز خواهد شد و طبق برنامه اعلامی وقفه ای در ان نخواهد بود که باتوجه به داشتن تنها ۲ بازیکن ملی پوش در لیگ استرالیا کمی منطقی به نظر می رسد.

در کنار این دو کشور می توان به شرایط سوریه هم اشاره کرد که لیگ فوتبالش به پایان رسیده است. لیگ جدید فوتبال سوریه بعد از پایان دور رفت رقابت‌های انتخابی جام جهانی آغاز خواهد شد.
برنامه زمانی دور رفت انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ در منطقه آسیا:

هفته اول: ۱۱ شهریور

هفته دوم: ۱۶ شهریور

هفته سوم: ۱۵ مهر

هفته چهارم: ۲۰ مهر

هفته پنجم: ۲۵ آبان

* پس از پایان هفته هفتم لیگ برتر در تاریخ ۳۱ شهریور، مرحله سوم جام حذفی با حضور تیمهای لیگ برتر در تاریخ های ۸ و ۹ و ۱۰ مهر برگزار خواهد شد. تیم ملی ۱۵ مهر بازی دارد.

** پس از برگزاری دیدار پنجم ایران در انتخابی جام جهانی مقابل سوریه در تاریخ ۲۵ آبان، مرحله سوم جام حذفی (یک چهارم نهایی) در تاریخ های ۲۷ و ۲۸ آبان برگزار خواهد شد و هفته یازدهم لیگ ۴ روز پس از اربعین حسینی (۳۰ آبان) برگزار می شود. ضمن اینکه پس از هفته دهم در تاریخ ۴ آبان مرحله چهارم جام حذفی در تاریخ های ۸ و ۹ آبان برگزار خواهد شد.

*** برنامه لیگ عراق تا ۶ مهر اعلام شده است و مشخص نیست که برای بازی عراق در هفته سوم انتخابی جام جهانی چند روز تعطیل شود.


  به گزارش مشرق، همانگونه که مشاهده می شود بررسی اجمالی شرایط لیگ های متفاوت فوتبال کشورهای آسیایی مدعی برای رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نشان می دهد که تقریبا تمام آنها برای رسیدن به برنامه های ملی مدنطرشان لیگ های خود را با ایجاد وقفه های متعدد دنبال می کنند. چه بسا در اروپا و آمریکای جنوبی هم طبق تقویم فیفا دی تعطیلات ۱۰ روزه هم برای بازی های ملی وجود دارد.
 
وقفه هایی که البته در کشور ما با انتقادات متعدد مواجه شده و خواهد شد، اما نتایج خوب کی‌روش و تیم ملی می تواند در پایان همه کدورت ها و انتقاداتی که از برخی از آنها بوی غرض ورزی و انتقام به مشام می رسد را پایان بخشد و طلسم حضور سینوسی ایران در جام جهانی را بشکند.