تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , دی, ۱۳۹۲ | ۱۱:۲۳:۳۶
کد مطلب : 15393

حق خوزستان را با تدبیر برگردانید+عکس

اگر اهواز، مرکز استان خوزستان امروز عنوان آلوده ترین شهر دنیا را یدک می کشد قطعا بدون علت نمی تواند باشد. واقعیت این است که مشکل اصلی آلودگی در این استان از نفت و صنایع وابسته آن ناشی می شود / کارشناسان معتقدند اگر این کمتر حق خوزستان به او داده شود و مجموعه وزارت نفت و شرکت های وابسته به آن در فهرست صنایع آلاینده قرار گیرند از این رهگذر مبلغی در حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان…

۱-  موسسه کوارتز بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی: آلوده‌ترین شهر جهان درحال حاضر شهر اهواز در جنوب غرب ایران است.

۲- رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه با بیان اینکه در حال حاضر در رده بندی های جهانی شهرهای آلوده جهان وضعیت خوبی نداریم اظهار داشت: اهواز رتبه آلوده ترین شهر جهان را بر اساس آخرین رده بندی سازمان بهداشت جهانی کسب کرده است.

 

۳- باران‌های اسیدی نفس خوزستان را گرفت/  حدود ۵ هزار نفر در خوزستانی در چند روز گذشته و پس از نخستین بارندگی دچار تنگی نفس شده و راهی بیمارستان شدند…

۴- آمارهای منتشر شده توسط برخی از پیمانکاران شرکت نفت حاکی از آن است که هم اکنون حدود ۱۰۰۰ تن مواد آلاینده سمی شامل گاز H2S با غلظت ۲۵۰۰۰۰ پی.پی.ام و گاز دی اکسید کربن با غلظت ۷۵۰۰۰۰ پی.پی.ام در ۲۵ کیلومتری شهر اهواز تولید و در مواقع پدیده وارونگی هوا در پاییز یا زمستان با باران ترکیب شده و موجب ریزش باران اسیدی می‌شود. در این میان اجرای نصف و نیمه طرح جمع آوری گازهای همراه نه تنها منجر به کاهش آلایندگی‌ها نشده است که هم اکنون یکی از دلایل بارش باران اسیدی در اهواز، نحوه اجرای طرح آماک است.

آلودگی های نفتی در خوزستان

صبح امروز رییس جمهور در راس هیاتی وارد استان خوزستان می شود و ۳ روز مهمان خوزستانی هاست تا خوزستان را به عنوان اولین استان پایش و پویش کند. همه و منجمله دکتر روحانی خوب می دانند که خوزستان همانطور که معدن پتانسیل است، کلکسیون مشکلات هم هست و حتما به همین دلیل هست که این سرزمین را اولین مقصد خود برای سفرهای استانی انتخاب کرده است.

جناب آقای دکتر روحانی!

متاسفانه مردم خوزستان به سبب عملکرد اسلاف شما به این باور رسیده اند که حضور دولتمردان در خوزستان بیش از اینکه جهت حل مشکلات، معضلات، بحران ها و … باشد جنبه نمایشی داشته است. واقعیت این است که صرف شنیدن دردها از زبان مسئولان برای خوزستانی ها آنقدر تکراری شده است که نشانه ها آن و  واکنش مردم را در استقبال از آخرین سفر رییس جمهور سابق با استان می توانید به آسانی بیابید.

در کنار همه مشکلات اساسی در خوزستان، معضل آلودگی ها که گاه بحران را هم برای خوزستان به ارمغان! آورده است، از آنجاکه با جان و زندگی خوزستانی ها سرکار دارد توجه ویژه رییس دولت تدبیر و امید را می طلبد.

آقای رییس جمهور!

فلاسفه می گویند هر شی از دوحالت خارج نیست، یا علت است یا معلول و هیچ معلولی هم بی علت نمی تواند باشد. اگر اهواز، مرکز استان خوزستان امروز عنوان آلوده ترین شهر دنیا را یدک می کشد قطعا بدون علت نمی تواند باشد. آلودگی بلای آسمانی نیست که ناگهان نازل شود. واقعیت این است که مشکل اصلی آلودگی در این استان از نفت و صنایع وابسته آن ناشی می شود که هم شما، هم کارشناسان و هم تک تک مردم خوزستان این را می دانند.

مردم این خطه علاوه بر سخاوت ذاتی شان، به این درک هم رسیده اند که خوزستان باید بخش عظیمی از درآمد ایران زمین را تولید کند و شما هیچ اثری از اعتراض در هیچ کجای خوزستان به این مسئله نمی یابید. اما شما هیچ کجای خوزستان شخصی را نمی یابید که به آلودگی ها و مشکلاتی که بواسطه آن برای آنها ایجاد شده جدا معترض نباشند.

شرکت فولاد خوزستان، که بخشی از مردم اهواز آرامش  و سلامت خود را بواسطه آلودگی های تولیدی در معرض خطر می بینند فروخته می شود و پول آن  برای مرکز نشینان اتوبان و امکانات رفاهی می شود.

آقای رییس جمهور!

مجموعه شرکت نفت در خوزستان، برخلاف واقعیت و نا[…] و با بی انصافی متاسفانه در لیست صنایع آلاینده قرار ندارد و این درحالی است که برای کشف این واقعیت هیچ نیازی به آزمایشگاهی  پیشرفته نیست بلکه با چشم غیر مسلح هم می توان به آن پی برد.

کارشناسان معتقدند اگر این کمتر حق خوزستان به او داده شود و زیر مجموعه وزارت نفت در خوزستان و شرکت های وابسته به آن در فهرست صنایع آلاینده قرار گیرند از این رهگذر مبلغی در حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان به خوزستان تعلق خواهد گرفت که می تواند گوشه ای از عقب ماندگی و مشکلات ناشی از این آلودگی ها را در خوزستان جبران نماید.

باید منتظر ماند و دید آیا بازهم مصلحت اندیشی ها چه از سوی مرکز نشینان و چه مسئولین خوزستانی ساختمان چند طبقه نفت بازهم بر روی این واقعیت پرده خواهد انداخت و یا رییس جمهور تدبیر خواهد کرد و امید را به خوزستان برخواهد گرداند.

آلودگی های نفتی در خوزستانآلودگی های نفتی در خوزستانآلودگی های نفتی در خوزستان

آلودگی های نفتی در خوزستان

آلودگی های نفتی در خوزستان

آلودگی های نفتی در خوزستان

آلودگی های نفتی در خوزستان

آلودگی های نفتی در خوزستان

آلودگی های نفتی در خوزستان