تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۵ | ۲۲:۴۷:۱۱
کد مطلب : 112459

حلقه گذاری جوجه فلامینگوها در خورهای آبادان

۴۱ قطعه جوجه فلامینگو در خورهای آبادان با حضور کارشناسان اداره کل محیط زیست استان خوزستان حلقه گذاری شدند

۴۱ قطعه جوجه فلامینگو در خورهای آبادان با حضور کارشناسان اداره کل محیط زیست استان خوزستان حلقه گذاری شدند.
رئیس اداره محیط زیست آبادان شنبه گفت:طی برنامه ریزی و پایش مکرر کلنی جوجه های فلامینگو طی زمستان و بهار سال جاری در خورهای آبادان ۴۱ قطعه جوجه فلامینگو حلقه گذاری شد.
سیداحمد موسوی آزاد افزود:طی سرشماری صورت گرفته دو هزار و ۶۸۵ قطعه فلامینگو در ۱۱کلنی، لانه سازی، تخمگذاری و جوجه آوری کردند.
وی اظهار داشت:حلقه گذاری پرندگان جامعه هدف به منظور شناسایی وضعیت زندگی پرندگان، شناسایی مسیرهای مهاجرت، تنوع و بعد زیستگاهی، طول عمر و خطراتی که آنها را تهدید می کند، انجام می شود.
فلامینگوها از شناخته شده ترین پرندگان جهان هستند که به دلیل رنگ پرهایشان مشهورند و در ایران نیز به نام مرغ حسینی و مرغ آتش و در شهرستان آبادان به مرزل معروف است.
فلامینگوها در ۳۱ کشور جهان در دریاچه های کم عمق، باتلاق های جنگل های حرا و جزایر شنی آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا زندگی کرده و از حلزون و گیاهان آبی تغذیه می کنند و به صورت دست جمعی و در دسته های چند هزارتایی زندگی می کنند.
این پرنده که در شمار پرندگان حفاظت شده قرار دارد در منطقه ای از حورهای آبادان و در نزدیکی تالاب بین المللی شادگان زندگی می کنند.
یک سوم از ۳۲۷ هزار هکتار از تالاب بین المللی شادگان در حوزه اسحفاظی شهرستان آبادان است و همه ساله از ۱۵ دی ماه تا پنجم بهمن سرشماری از پرندگان موجود در منطقه انجام می شود.
رییس اداره محیط زیست آبادان گفت:فلامینگو با هوشیاری بالا در منطقه ای امن لانه ای گلین برای تخمگذاری می سازد و سالی یکبار اقدام به جفتگیری می کند.
وی افزود:بیشتر فلامینگوهای ماده یک تخم در لانه می گذارد و فلامینگوی نر و ماده هر دو به نوبت روی تخم می خوابد تا پس از ۳۰ تا ۳۵ روز جوجه از تخم بیرون می آید.
موسوی آزاد افزود:جوجه فلامینگو پس از پنج روز لانه را ترک کرده و به گروه فلامینگوهای جوجه می پیوندد و در محیط طبیعی از ۱۵ تا ۲۰ سال زندگی می کند.
وی گفت:رژیم غذایی فلامینگو سخت پوستی به نام آرتمیا می باشد که مناطق تالاب شادگان به وفور موجود است.
تالاب بین المللی شادگان یکی از تالاب های بزرگ ایران است که در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع است.
مرجع / ایرنا