تاریخ انتشار خبر: ۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۲۱:۰۷:۵۴
کد مطلب : 84365

حوادث پالایشگاه اراک سریالی شد/ گازگرفتگی ۳ نفر دیگر را روانه بیمارستان کرد

در پی حادثه نشت گاز خطرناک سولفید هیدروژن در جریان تعمیرات واحد آب ترش پالایشگاه اراک که به انتقال ۵ نفر از مصدومین به بیمارستان منجر شده بود، این پالایشگاه دوباره دچار حادثه شد و ۳ تن دیگر نیز به دلیل گازگرفتگی به بیمارستان اراک منتقل شدند.

به گزارش  عصر آبادان ،در پی حادثه نشت گاز خطرناک سولفید هیدروژن در جریان تعمیرات واحد آب ترش پالایشگاه اراک که به مصدوم شدن ۷ نفر و انتقال ۵ نفر از مصدومین به بیمارستان منجر شده بود، این پالایشگاه دوباره دچار حادثه شد.

بر این اساس مجددا گاز ترش حاوی سولفید هیدروژن که یک گاز بسیار کشنده و سمی محسوب می‌شود از واحد آب ترش پالایشگاه اراک نشت کرده و ۳ نفر از کارکنان پالایشگاه را در واحد مجاور آب ترش مصدوم و دچار گازگرفتگی کرد. این ۳ مصدوم به بیمارستان منتقل شده‌اند.

به دلیل تخلیه شدن واحد آب ترش پس از حادثه قبلی خوشبختانه از مصدوم شدن تعداد بیشتری از کارکنان جلوگیری شده است.

این گزارش حاکی است از میان ۵ مصدوم نشت گاز قبلی پالایشگاه شازند اراک که در دوشنبه هفته جاری رخ داد، ۳ نفر همچنان در ICU بستری هستند که گفته می‌شود بهبودی نیافته‌اند. درباره وضعیت سلامتی این ۳ نفر که دچار مصدومیت شدید با گاز سمی سولفید هیدروژن شده‌اند اخبار ضد و نقیضی منتشر می‌شود.

از میان دو مصدوم دیگری که در CCU بستری بوده‌اند یک نفر از بیمارستان مرخص شده و یک نفر همچنان در این بخش بستری است.

این گزارش حاکی است در پی حوادث سریالی و متعدد رخ داده در پالایشگاه اراک در یک سال اخیر موجی از نگرانی در میان کارکنان این پالایشگاه پدید آمده است.

بر اساس این گزارش، پالایشگاه شازند اراک پیچیده‌ترین و به روزترین پالایشگاه کشور محسوب می‌شود و بنزین یورو ۴ توزیع شده در کلانشهرهایی مانند تهران و کرج را تامین می‌کند، اما در یک سال اخیر هر دو یا سه ماه دچار حادثه شده است. چنانکه چندی پیش در جریان حادثه‌ای در یکی از واحدها یکی از توربین‌های گازی این پالایشگاه به طور کامل خرد شد و تولید نیمی از بنزین یورو ۴ پالایشگاه نیز متوقف شد. در ابتدای سال جاری نیز یکی از کمپرسورها دچار آسیب شده است.

سولفید هیدروژن گازی است بی رنگ، بسیار سمی و آتشگیر که بوی آن شبیه به بوی تخم مرغ فاسد است. این گاز از طریق ممانعت در عملکرد آنزیم سیتوکروم اکسیداز مانع جذب اکسیژن می‌‌شود. تماس کوتاه مدت (حاد) با سولفید هیدروژن باعث ایجاد سوزش و حساسیت در حلق، بینی، چشم و ریه‌ها شده و تماس با غلظت‌های بالاتر آثار جدی بر سلامت به جا گذاشته و منجر به مرگ خواهد شد.

سولفید هیدروژن تا کنون قربانیان زیادی در صنعت نفت ایران و جهان به خصوص در دکل‌های حفاری دریایی که با گاز ترش میادین سروکار دارند گرفته است.

 منبع: فارس

 

 1. کمالی می‌گه:

  پالایشگاه اراک در زمان تصدی آقای کاظمی مدیر عامل فعلی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌ های نفتی :
  پالایشگاه اراک در شهریور سال ۱۳۷۶ : انفجار و آتش سوزی مهیب در واحد آیزوماکس؛ آسیب به واحد و تعطیلی ۳ ماهه, کشته شدن ۹ نفر و سوختگی شدید ۸ نفر دیگر.
  پالایشگاه اراک در آبان سال ۱۳۷۶ : آتش سوزی در واحد تقطیر در هنگام بازسازی واحد آیزوماکس
  پالایشگاه اراک در سال ۱۳۷۷ : نشت گاز و انفجار مهیب در واحد PSA که شدت انفجار به حدی بود که سیمای مرکز اراک جهت ایجاد آرامش روانی با آقای کاظمی مصاحبه‌ایی انجام داد. نتیجه انفجار توقف عملیات در واحد مذکور و بازسازی آن
  پالایشگاه اراک در سال ۱۳۷۵ : انفجار کمپرسور ۶۰۳ به علت عدم دقت در بهره برداری و عبور مایعات نفتی به همراه گاز به مراحل۲ گانه کمپرسور، آسیب جدی و ترکیدگی کیسینگ هر ۲ مرحله و تخریب فوندانسیون دستگاه. این کمپرسور به دلیل عدم تدبیر روسای وقت تا سال ۱۳۷۹ از سرویس خارج بود. نه عرضه خریداری دستگاه جدید را داشتند و نه تعمیر آن را. ۴ سال گازی که میبایست توسط این کمپرسور به واحد LPG بر میگشت به مشعل هدایت و سوزانده میشد.
  پالایشگاه اراک در سالهای ۷۸ تا ۸۳ : هنگ کردن رایانه های سیستم کنترل؛ به علت ایجاد نویز بر روی شبکه کواکسیالی سیستم کنترل, رایانه های تعدادی از اتاق کنترلها یا کلیه اتاق کنترلها هنگ نموده و اطلاعات واحدهای فرآیندی قابل مشاهده و کنترل نمیشد. در تاریخ ۱۹ بهمن ۷۹ کل رایانه های پالایشگاه هنگ نمود. آیا میدانید هنگ کردن سیستم کنترل پالایشگاه یعنی چه؟ رآکتوری که با فشار ۱۸۰ بار و مملو از هیدروژن باشد، کوره‌هایی که با دمای ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد در سرویس میباشند، ده‌ها ظروفی که فشار و سطح مایع آن و بیش از ۵۵ مخزن خوراک و فرآورده که باید سطح مایع داخل مشاهده و کنترل گردد و … به یکباره محو و پالایشگاه غیرقابل کنترل شود چه اتفاقی متصور میباشد.