تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۸:۰۵
کد مطلب : 37490

خاطرات کلینتون راز تاسیس داعش را فاش کرد

“هیلاری کلینتون” وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب جدید خاطرات خود تاکید کرد قرار بود دولت اسلامی عراق و شام (داعش) بر اساس توافق آمریکا و اخوان المسلمین در مصر تشکیل شود.

خاطرات وزیر سابق امور خارجه آمریکا، حمایت واشنگتن از شکل گیری گروه تروریستی “داعش” را فاش کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، خاطرات هیلاری کلینتون وزیر سابق امور خارجه آمریکا، حمایت واشنگتن از شکل گیری گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام “داعش” را فاش کرد.

“هیلاری کلینتون” وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب جدید خاطرات خود تاکید کرد قرار بود دولت اسلامی عراق و شام (داعش) بر اساس توافق آمریکا و اخوان المسلمین در مصر تشکیل شود.

کلینتون در این گتاب نوشت: ما در جنگ عراق، سوریه و لیبی شرکت کردیم و همه چیز خوب بود اما به یکباره انقلاب سی ام ژوئن در مصر علیه دولت اخوان المسلمین رخ داد و همه چیز در مدت هفتاد و دو ساعت تغییر کرد. ما با اخوان المسلمین در مصر توافق کرده بودیم دولت اسلامی در سینا تشکیل شود. قرار بود بخشی از سینا به حماس و بخش دیگر آن به اسرائیل واگذار شود و حلایب و شلاتین به سودان ملحق شود و دولت مصر مرزها با لیبی را در منطقه السلوم باز کند.

کلینتون در ادامه نوشت: قرار بود ما در روز پنجم ماه ژوئیه سال ۲۰۱۳ در نشستی با دوستان اروپایی خود دولت اسلامی را به رسمیت بشناسیم. من به۱۱۲ کشور سفر کردم تا نقش آمریکا و توافق با بعضی از دوستان را درباره به رسمیت شناختن دولت اسلامی بلافاصله پس از تشکیل آن، توضیح دهم. اما به یکباره همه چیز در برابر چشمان ما فرو ریخت.

وزیر سابق امور خارجه آمریکا در ادامه بیان طرح های واشنگتن برای منطقه خاورمیانه نوشت: ما از طریق اخوان المسلمین در مصر و دولت اسلامی که قرار بود تشکیل شود منطقه را تقسیم می کردیم و پس از آن توسط عوامل خود از اخوان المسلمین به سراغ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می رفتیم. ابتدا کار از کویت آغاز می شد و به ترتیب به سراغ امارات، بحرین و عمان می رفتیم. در پی آن، تقسیمات منطقه عربی و مغرب عربی به طور کامل تغییر می کرد و ما تسلط کامل بر منافع نفتی و گذرگاه های دریایی پیدا می کردیم.