تاریخ انتشار خبر: ۸ , دی, ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۹:۵۹
کد مطلب : 62470

خاطره تصویری/ مردی که از مرگ گریخت و پرآوازه شد

یکی از ماندگارترین سرمربیان دنیای فوتبال

۲۶ سال حضور مداوم سر الکس فرگوسن آنقدر درخشان بوده که شاید خیلی از فوتبال دوستان – البته به جز هواداران دوآتشه منچستریونایتد- سرمربیان قدیمی این تیم را زیاد به یاد نیاورند.

یکی از این سرمربیان که اتفاق وی هم مانند فرگوسن اسکاتلندی بوده “سر مت باسبی” است که ۲۴ سال هدایت سرخپوشان را بر عهده داشت و ۱۳ قهرمانی با شیاطین سرخ کسب کرد!

خاطره تصویری/ مردی که از مرگ گریخت و پرآوازه شد
سر مت باسبی (Sir Matt Busby) در کنار سر الکس فرگوسن

“سر مت باسبی” در تاریخ ۲۶ می ۱۹۰۹ چشم به جهان گشود و در حالی‌که تنها ۳۶ سال سن داشت، اولین دوره مربیگری اش در سال ۱۹۴۵ با منچستر یونایتد تجربه کرد تا به طور شگفت انگیزی با سرخپوشان اولدترافورد کارش را تا سال ۱۹۶۹ ادامه دهد.

نکته جالب اینکه باسبی در جوانی عضو تیم منچستر سیتی بوده و هواداران من‌سیتی از وی متنفر بودند.

نکته بارز دیگر در خصوص این سرمربی اینست که در فاجعه آمیزترین حادثه تاریخ فوتبال که هواپیمای بازیکنان و مسئولان منچستر یونایتد در فرودگاه مونیخ سقوط کرده و بسیاری از ستارگان و همچنین سه مقام ارشد شیاطین سرخ جان خود را از دست داد، “باسبی” با وجود جراحت های عمیق در بیمارستان مونیخ، جان سالم به در برد و توانست دوباره این تیم را از نو بسازد. وی پس از این حادثه ۶ قهرمانی با منچستر کسب کرد.

خاطره تصویری/ مردی که از مرگ گریخت و پرآوازه شد
این تصویر مربوط به قهرمانی منچستریونایتد در جام باشگاههای اروپا در سال ۱۹۶۸ است که با هدایت سر مت باسبی و بازیکن اعجوبه ای به نام جرج بست به دست آمد

در مدت زمان مربیگری “باسبی” در منچستریونایتد طی ۱۱۲۰ بازی، ۵۶۵ پیروزی، ۲۶۳ تساوی و ۲۹۲ شکست را تجربه کرده تا آمار ۵۰٫۴۵ درصد پیروزی را در تاریخ سرخپوشان اولدترافورد ثبت نماید.

البته نمی توان از این نکته صرف نظر کرد که باسبی در سال ۱۹۴۸ همزمان با حرفه سرمربیگری منچستر یونایتد، هدایت تیم ملی انگلیس و در سال ۱۹۵۸ نیز هدایت تیم ملی اسکاتلند را برعهده داشت. وی همچنین فصل ۷۱-۱۹۷۰ مجددا سرمربی منچستر شد.

پس از ۲۰ سال از تاریخ مرگش در ۲۰ ژانویه ۱۹۹۴ یاد و خاطره و افتخار آفرینی های باسبی در بین هواداران شیاطین سرخ به یاد ماندنی است.