تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۸:۱۸
کد مطلب : 72782
در پی تشدید حملات هوایی اردن

خاندان هاشمی و موج سواری بر مرگ خلبان

از زمان مرگ خلبان الکساسبه، دولت هاشمی بارها مناطقی را در سوریه بمباران نموده است.

به گزارش عصر آبادان ؛انتشار خبر زنده سوزاندن معاذ الکساسبه خلبان اردنی توسط تروریست های داعش موجب بهت و حیرت جهانی شد. تمامی مجامع حقوق بشری و گروه های اسلامی به محکومیت این امر پرداخته و بر ضرورت مقابله بیش از پیش با این گروه تاکید نمودند.

ماه هاست که از عملیات هوایی نیروهای ائتلاف بر علیه داعش سپری می شود. با وجود مشارکت ۶۰ کشور در عملیات فوق، تحولی چشمگیر از قبیل عقب نشینی داعش از مناطق تصرف شده مشاهده نشده است. اندک شکست های تحمیل شده بر این گروه چه در عراق و چه در سوریه نیز بواسطه حضور گسترده نیروهای مردمی عراقی و سوری در کنار پیش مرگه های کرد بوده که حمایت ارتش دو کشور را پشت سر خویش احساس می نموده اند.

از زمان انتشار مرگ الکساسبه، دولت اردن هاشمی ضمن محکومیت عمل فوق در پی ضرب شصت نشان دادن بر داعش برآمده و طی روزهای گذشته بارها و بارها مواضع این گروه بویژه در رقه سوریه را هدف حملات خود قرار داده است. سرلشکر منصور صالح الجبور، فرمانده نیروی هوایی اردن، روز گذشته اعلام کرد، جنگنده‌های این کشور طی سه روز اخیر ۵۶ مقر «داعش» از جمله پایگاه‌های آموزش نظامی، مخازن و انبارهای مهمات، ایستگاه‌های سوخت و پناهگاه‌های اعضای این گروه «تروریستی» را با خاک یکسان کردند. خلبان الجبور که در یک کنفرانس مطبوعاتی در مرکز ملک عبدالله دوم برای آموزش نیروهای ویژه در امان پایتخت اردن سخن می‌گفت، اظهار داشت: «در اولین روز عملیات که با نام معاذ الکساسبه آغاز شد، ۱۹ پایگاه نظامی داعش کاملا نابود شدند».

این مقام نیروی هوایی اردن همچنین برآورد کرده که حملات هوایی اخیر توانسته حدود ۲۰ درصد از توانایی رزمی این گروه را از بین ببرد. الجبور مدعی شده است که در حملات هوایی اردن و نیروهای ائتلاف در پنج هفته گذشته به کشته شدن ۷ هزار پیکارجوی داعش منجر شده است. وی تاکید کرده که در روزهای آینده حملات هوایی علیه داعش را افزایش خواهیم داد تا این گروه تروریستی را به طور کامل از بین ببریم.

در رابطه با حملات پی در پی اردن به مواضع داعش نکات مهمی قابل ذکر است.

نقش اردن در تسلیح تروریست ها

از زمان آغاز تنش در سوریه، اردن هاشمی به عنوان متحد غرب و کشورهای مرتجع عرب همواره در پی اسقاط نمودن حکومت بشاراسد در سوریه برآمده است. بنابر آمار تایید شده از سوی حکومت اردن، این کشور به مرکزی برای آموزش و تسلیح گروه های تروریستی میانه رو تبدیل شده است.

از زمان آغاز حملات بر علیه داعش توسط ائتلاف بین المللی، کشورهای عربی نظیر اردن شرط حضور خود در این ائتلاف را در گرو تلاش هرچه بیشتر آمریکا جهت سرنگونی اسد گذارده اند. تلاش در این راستا موجب حضور پررنگ تر نیروهای تروریستی ارتش آزاد در این کشور شده است.

حملات اخیر اگرچه منجر به تضعیف مقطعی داعش خواهد شد، اما در پی تقویت موقعیت سایر گروه های تروریستی حاضر در سوریه است که اردن در این زمینه نقش ویژه ای را ایفا خواهد کرد.

تخریب زیرساخت های سوریه و صدمات گسترده وارده بر این کشور از سوی نیروهای هوایی ائتلاف آسیب بزرگی برای آینده سوریه محسوب می شود. امری که در صورت تسلط مناطق یاد شده توسط نیروهای ارتش سوریه موجب تضعیف بیش از پیش دولت اسد نیز خواهد شد. دولت اردن هاشمی با وجود حضور مستقیم داعش در دو کشور سوریه و عراق تنها به هدف قرار دادن مواضع این گروه در سوریه پرداخته است.

مهار انقلابیون اردنی

با آغاز بیداری اسلامی در سطح منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، مردم اردن همسو با سایر ملت های منطقه در پی سرکوب رژیم اردن برآمدند، امری که با مداخله سرکوبگرایانه و برخی اصلاحات ظاهری متوقف گردیده است.

عمده جامعه سنی مذهب اردن نزدیکی فکری زیادی به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین دارند، تا جایی که اخوان اردن پس از اخوان مصر منسجم ترین گروه اخوانی در سطح منطقه محسوب می شود. فقدان پایگاه مردمی خاندان هاشمی همواره موجب نگرانی آنها از سرایت انقلاب به این کشور شده است، بویژه که ملک حسین پدر عبدالله و پادشاه پیشین این کشور جزو پیشگامان سازش با رژیم صهیونیستی بوده اند، لذا وجود دیکتاتوری و مواضع غیر غزتمندانه در برابر اسرائیل موجب سرخوردگی عمده جامعه اردن هاشمی شده است.

عبدالله دوم با بهره گیری از موج مبارزه با تروریسم و جهت مقابله با آن در پی سرکوب بیش از پیش نیروهای اسلامگرای داخلی برآمده است. دولت اردن با همسان نشان دادن تروریست های داعش با مخالفین عمدتا اسلامگرای خود در پی بستن منفذهای سیاسی در این کشور است. موج سواری در مقابله با داعش بویژه پس از مرگ خلبان الکساسبه دست دولت اردن را در این زمینه بیش از پیش باز خواهد گذارد.

از سویی فقر اقتصادی اردن زمینه ای را فراهم نموده که این کشور با پیوستن به ائتلاف های اینچنینی فضایی مساعد برای دریافت کمک های مالی و تسلیحاتی برای خود مهیا نماید. در همین راستا امارات متحده عربی اعلام کرده است که تعدادی از جنگنده‌های اف – ۱۶ خود را برای کمک به اردن در جنگ علیه داعش به این کشور می‌فرستد. رسانه های انگلیس هم از حضور هواپیماهای بدون سرنشین انگلیس در اردن از ماه مارس خبر دادند. علاوه بر این قرار است ۲۰۰۰ نظامی انگلیسی هم به اردن اعزام شوند.

دولت اردن هاشمی سالیانه میلیاردها دلار کمک های مالی و تسلیحاتی از کشورهای عرب خلیج فارس و آمریکا دریافت می نماید.

توجیه سیاست های غرب

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دولت آمریکا به عنوان تنها ابرقدرت جهان در پی مداخلات گوناگون در مناطق جهان به ویژه در خاورمیانه جهت تامین منافع خویش برآمده است. حضور این کشور در منطقه خاورمیانه در سال های اخیر با واکنش گسترده مردم منطقه و برخی دولت ها مواجه شده است، لذا واشنگتن در پی جذب متحدینی در منطقه برآمده که با همسویی با آنان سیاست های خود را توجیه نماید.

بر همگان واضح است که ایالات متحده جهت مقابله نظامی با داعش به هیچ عنوان نیازی به حمایت تسلیحاتی و یا مالی اعراب ندارد، اما حضور دولت هایی چون عربستان سعودی و اردن در چنین ائتلاف هایی می تواند موجب کاستن از سوظن های موجود نسبت به اهداف آمریکا گردد. مشارکت شماری از دول عربی و اسلامی در چنین مواقعی از رنگ و لعاب سیاست های آمریکا و مقابله آن با جهان اسلام می کاهد.

 

 

 گروه بین الملل فرهنگ نیوز،