تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۵:۵۵
کد مطلب : 111919

خبرنگاران در خط مقدم + تصاویر

کمیته حمایت از خبرنگاران می‌گوید در سال ۲۰۱۵ میلادی ۷۲ خبرنگار و عکاس در نقاط مختلف جهان کشته شده‌اند.

 سوریه مرگبارترین کشور برای خبرنگاران بوده و در سال گذشته میلادی ۱۴ خبرنگار که برای پوشش تحولات جنگ داخلی در این کشور به سر می‌بردند جان خود را از دست دادند.

 گلن گارانیچ، عکاس مجروح رویترز، که توسط پلیس ضدشورش زخمی شده بود از نیروهای دولتی که سد راه معترضین حامی ادغام اوکراین در اتحادیه اروپا هستند عکس می‌گیرد. 30 نوامبر 2013

گلن گارانیچ، عکاس مجروح رویترز، که توسط پلیس ضدشورش زخمی شده بود از نیروهای دولتی که سد راه معترضین حامی ادغام اوکراین در اتحادیه اروپا هستند عکس می‌گیرد. ۳۰ نوامبر ۲۰۱۳
 خبرنگاران شامل تایر هیکز و لینسی آداریو، عکاسان نیویورک‌تایمز، لجان مور، عکاس گِتتی، و هولی پیکت و فیلیپ پوپین، عکاسان آزاد، در حال فرار از بمباران‌های نیروهای معمر قذافی علیه یک مقر ایست و بازرسی در یک پالایشگاه در لیبی (11 مارس 2011).

خبرنگاران شامل تایر هیکز و لینسی آداریو، عکاسان نیویورک‌تایمز، لجان مور، عکاس گِتتی، و هولی پیکت و فیلیپ پوپین، عکاسان آزاد، در حال فرار از بمباران‌های نیروهای معمر قذافی علیه یک مقر ایست و بازرسی در یک پالایشگاه در لیبی (۱۱ مارس ۲۰۱۱).
 رمی اوشلیک، عکاس فرانسوی،‌ در جریان ناآرمی‌های قاهره، مصر، در 23 نوامبر 2011. رمی اوشلیک و ماریه کالوین، خبرنگار آمریکایی، در 22 فوریه 2012 در شهر حمص کشته شدند.

رمی اوشلیک، عکاس فرانسوی،‌ در جریان ناآرمی‌های قاهره، مصر، در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱٫ رمی اوشلیک و ماریه کالوین، خبرنگار آمریکایی، در ۲۲ فوریه ۲۰۱۲ در شهر حمص کشته شدند.
 یک افسر پلیس به تاتیانا بولاری، عکاس یونانی، در جریان اعتراضات آتن در 5 اکتبر 2011 حمله می‌کند. نیروهای پلیس به چندین نفر از اعضای رسانه‌ها حمله کرده و دستکم دو نفر از آنها را زخمی کرده بودند.

یک افسر پلیس به تاتیانا بولاری، عکاس یونانی، در جریان اعتراضات آتن در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ حمله می‌کند. نیروهای پلیس به چندین نفر از اعضای رسانه‌ها حمله کرده و دستکم دو نفر از آنها را زخمی کرده بودند.
 سامیه ناخول، خبرنگار خاورمیانه رویترز، پس از اینکه در هتل فلسطین بغداد در 8 آوریل 2003 زخمی شد با خودرو به بیمارستان منتقل شد. یک تانک آمریکایی به سمت هتلی که دی در آن مستقر بود شلیک کرد.

سامیه ناخول، خبرنگار خاورمیانه رویترز، پس از اینکه در هتل فلسطین بغداد در ۸ آوریل ۲۰۰۳ زخمی شد با خودرو به بیمارستان منتقل شد. یک تانک آمریکایی به سمت هتلی که دی در آن مستقر بود شلیک کرد.
 یونس بهراکیس، عکاس یونانی رویترز، در بحبوحه درگیری‌های مسلحانه بین مزدوران رژیم صهیونیستی و مبارزان فلسطینی در رام‌الله، کرانه باختری.

یونس بهراکیس، عکاس یونانی رویترز، در بحبوحه درگیری‌های مسلحانه بین مزدوران رژیم صهیونیستی و مبارزان فلسطینی در رام‌الله، کرانه باختری.
 عاصف حسن، عکاس خبرگزاری فرانسه، در جریان ناآرمی‌های پاکستان و اعتراضات به انتشار کاریکاتورهای موهن در نشریه فرانسوی شارلی‌هبدو در حالیکه گلوله‌ای به سینه‌اش اصابت کرده در خودروی پلیس نشسته است.

عاصف حسن، عکاس خبرگزاری فرانسه، در جریان ناآرمی‌های پاکستان و اعتراضات به انتشار کاریکاتورهای موهن در نشریه فرانسوی شارلی‌هبدو در حالیکه گلوله‌ای به سینه‌اش اصابت کرده در خودروی پلیس نشسته است.
 کنجی ناگائی، عکاس خبرگزاری فرانسه، در حالیکه پس از اصابت گلوله در شهر یانگون بر روی زمین افتاده است سعی دارد از حمله افراد پلیس به معترضین عکس بگیرد. ناگائی 50 ساله بر اثر جراحت وارده درگذشت.

کنجی ناگائی، عکاس خبرگزاری فرانسه، در حالیکه پس از اصابت گلوله در شهر یانگون بر روی زمین افتاده است سعی دارد از حمله افراد پلیس به معترضین عکس بگیرد. ناگائی ۵۰ ساله بر اثر جراحت وارده درگذشت.
 همسر خبرنگاری که جسدش بر روی زمین افتاده است توسط دو نفر به جای دیگری هدایت می‌شود. این خبرنگار در جریان کشتار یک فرقه سیاسی کشته شد. در این حادثه که در جنوب فیلیپین رخ داد چند خبرنگار کشته شدند. 24 نوامبر 2009

همسر خبرنگاری که جسدش بر روی زمین افتاده است توسط دو نفر به جای دیگری هدایت می‌شود. این خبرنگار در جریان کشتار یک فرقه سیاسی کشته شد. در این حادثه که در جنوب فیلیپین رخ داد چند خبرنگار کشته شدند. ۲۴ نوامبر ۲۰۰۹
 یک خبرنگار زن پس از استنشاق گاز اشک‌آوری که توسط سربازان رژیم صهیوینستی در مرز غزه شلیک شده بود، بر روی زمین افتاده است. 23 اکتبر 2015

یک خبرنگار زن پس از استنشاق گاز اشک‌آوری که توسط سربازان رژیم صهیوینستی در مرز غزه شلیک شده بود، بر روی زمین افتاده است. ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵
 عکاسی در پشت یک تانکر ذخیره آب پناه گرفته و از عملیاتی که در آلمائو در ریودوژانیرو برگزار می‌شود، عکس می‌گیرد. 27 نوامبر 2010

عکاسی در پشت یک تانکر ذخیره آب پناه گرفته و از عملیاتی که در آلمائو در ریودوژانیرو برگزار می‌شود، عکس می‌گیرد. ۲۷ نوامبر ۲۰۱۰
 دوستان، همکاران و اعضای خانواده در حال عزاداری پس از خاکسپاری لوئیس کارلوس سانتیاگو در 18 سپتامبر 2010. سانتیاگو، 21 ساله،‌ یک عکاس خبری بود که بار روزنامه خوارز در الدیاریو همکاری داشت و پس از حمله افراد مسلح به خودرواش کشته شد.

دوستان، همکاران و اعضای خانواده در حال عزاداری پس از خاکسپاری لوئیس کارلوس سانتیاگو در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۰٫ سانتیاگو، ۲۱ ساله،‌ یک عکاس خبری بود که بار روزنامه خوارز در الدیاریو همکاری داشت و پس از حمله افراد مسلح به خودرواش کشته شد.
 دیوید لوئیس، خبرنگار رویترز در کنگو، در زیر یک خودروی زرهی سازمان ملل طی درگیری‌های مسلحانه در کنیشاسا پناه گرفته است. 11 نوامبر 2006

دیوید لوئیس، خبرنگار رویترز در کنگو، در زیر یک خودروی زرهی سازمان ملل طی درگیری‌های مسلحانه در کنیشاسا پناه گرفته است. ۱۱ نوامبر ۲۰۰۶
 یک معترض تصویر روزنامه‌نگاری به نام تاتیانان چرنویل را بر دست دارد. چرنویل تنها چند ساعت پس از اینکه مقاله‌ای درباره دارایی‌های مقامات بلندپایه دولت پیشین حامی روسیه در  اوکراین منتشر کرد به شدت تحت ضرب و جرح قرار گرفته و در یک گودال انداخته شد.

یک معترض تصویر روزنامه‌نگاری به نام تاتیانان چرنویل را بر دست دارد. چرنویل تنها چند ساعت پس از اینکه مقاله‌ای درباره دارایی‌های مقامات بلندپایه دولت پیشین حامی روسیه در اوکراین منتشر کرد به شدت تحت ضرب و جرح قرار گرفته و در یک گودال انداخته شد.
 پلیس ضدشورش ترکیه یک عکاس خبری را طی درگیری‌هایی در استانبول در 11 ژوئن 2013 هُل می‌دهد.

پلیس ضدشورش ترکیه یک عکاس خبری را طی درگیری‌هایی در استانبول در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۳ هُل می‌دهد.
 کارگاهان در حال تحقیق در کنار جسد روزنامه‌نگار اوکراینی به نام اولس بوزینا در کی، 16 آوریل 2015، هستند. بوزینا به دلیل حمایت از روسیه شناخته شده بود و به گفته وزارت کشور توسط دو فرد نقابدار کشته شد. اولس بوزینا، 45 ساله، مقامات خود در حمایت ازروسیه را در روزنامه سودنیا منتشر می‌کرد.

کارگاهان در حال تحقیق در کنار جسد روزنامه‌نگار اوکراینی به نام اولس بوزینا در کی، ۱۶ آوریل ۲۰۱۵، هستند. بوزینا به دلیل حمایت از روسیه شناخته شده بود و به گفته وزارت کشور توسط دو فرد نقابدار کشته شد. اولس بوزینا، ۴۵ ساله، مقامات خود در حمایت ازروسیه را در روزنامه سودنیا منتشر می‌کرد.
 عابد عمر، عکاس فلسطینی رویترز پس از اینکه در درگیری‌های نابلوس زخمی شده، بر روی زمین افتاده است. 3 می 2004

عابد عمر، عکاس فلسطینی رویترز پس از اینکه در درگیری‌های نابلوس زخمی شده، بر روی زمین افتاده است. ۳ می ۲۰۰۴
 در این تصویر افراد محلی در موگادیشو، پایتخت سومالی، پس از اینکه مارتین آدلر، فیلمبردار سوئدی، هدف گلوله قرار گرفت، در حال فرار هستند. یک خبرنگار خارجی در حال کمک به آدلر نشان داده شده است. 23 ژوئن 2006

در این تصویر افراد محلی در موگادیشو، پایتخت سومالی، پس از اینکه مارتین آدلر، فیلمبردار سوئدی، هدف گلوله قرار گرفت، در حال فرار هستند. یک خبرنگار خارجی در حال کمک به آدلر نشان داده شده است. ۲۳ ژوئن ۲۰۰۶
 آخرین فریم فاضل شانا،‌ فیلمبردار رویترز، پیش از اینکه توسط نیروهای رژیم صهیونیستی کشته شود. وی در 16 آوریل 2008 پس از اینکه از خودرو‌اش پیاده شد تا از نیروهای اسرائیلی که چند صد متر دورت رموضع گرفته بودند تصویربرداری کند، هدف حمله قرار گرفت.

آخرین فریم فاضل شانا،‌ فیلمبردار رویترز، پیش از اینکه توسط نیروهای رژیم صهیونیستی کشته شود. وی در ۱۶ آوریل ۲۰۰۸ پس از اینکه از خودرو‌اش پیاده شد تا از نیروهای اسرائیلی که چند صد متر دورت رموضع گرفته بودند تصویربرداری کند، هدف حمله قرار گرفت.