تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۰:۲۵:۴۶
کد مطلب : 85199
لیگ یک آزادگان زیر ذره‌بین کنفدراسیون فوتبال آسیا

خبرچین‌های AFC در ایران چه کسانی هستند؟

قرار است طی هفته‌های آینده مسئولین کنفدراسیون فوتبال آسیا به ایران سفر کنند و علاوه بر برسی امکانات تیم‌های لیگ برتری، بازدید مهمی را هم از امکانات تیم‌های حاضر در لیگ آزادگان داشته باشند تا برای آنها مجوز فعالیت صادر کنند.

به نقل از آس‌پرس مهدی تاج که به تازگی از سفرش به مالزی و مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا بازگشته است، درباره نتایج این سفر و اخبار پیرامون این جلسات گفت که “کنفدراسیون فوتبال آسیا به جد بر روی تیم‌های لیگ یکی ما تمرکز کرده است و بر روی دارا بودن امکانات تیم‌های راه یافته به لیگ برتر بسیار حساس است در واقع، تیم‌های لیگ صعود کرده تا به اینجای کار شرط لازم را دارا می باشند ولی شرط کافی را در اختیار ندارند.”

وی گفت: “طبق اعلام مسوولان کنفدراسیون فوتبال آسیا، باشگاه‌های حاضر در لیگ دسته اول هم باید مجوز حرفه‌ای بگیرند. طبق قوانین جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه‌های حاضر در لیگ یک باید دقیقا مثل باشگاه‌های لیگ برتر مجوز حرفه‌ای دریافت کنند تا بتوانند به فعالیت خود در لیگ یک ادامه دهند. بنابراین اگر باشگاهی نتواند مجوز حرفه‌ای بگیرد به لیگ‌های پایین‌تر سقوط پیدا می‌کند.”

خبر دیگری که علاوه بر بازدید مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا این روزها اطراف تیم‌های لیگ یکی به گوش می‌رسد، ارسال گزارش‌هایی از داخل ایران برای مسئولین کنفدراسیون فوتبال آسیا و اعلام وجود تبانی در مسابقات لیگ دسته اول کشور است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که طی چند روز گذشته پس از پایان مسابقات لیگ آزادگان و مشخص شدن تیم‌های صعود کرده، مدارکی از داخل ایران مبنی تخلفات متعدد در لیگ یک برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شده است و مسئولین برگزاری مسابقات و برخی از تیم‌های حاضر را مورد اتهامات فراوانی از قبیل: تبانی در بازی‌هایی که امتیازش برای تیم مقابل بی ارزش بوده یا دست بردن در قرعه‌کشی در ابتدای لیگ و قراردادن تیم‌های خاص در یک گروه از مسابقات، قرار داده است.

همچنین از گوشه کنار خبر می‌رسد که توسط افرادی که هنوز ماهیت آنها مشخص نشده است، مدارکی برای AFC ارسال شده که در آن به مسائل پشت پرده‌ بعضی از تیم‌های لیگ یکی که توانسته‌اند به لیگ برتر صعود یا مجوز حضور در مرحله پلی‌آف را کسب کنند، اشاره شده است.

بحث درست یا غلط بودن این موضوع مقوله‌ای جدا است که مطمئنا مسئولان فوتبالی و غیرفوتبالی ایران باید به این موضوع ورود و هرچه سریع‌تر افکار عمومی را روشن کنند اما موضوع قابل تامل، رفتار به ظاهر ناپسندی است که از داخل کشور نشات گرفته و به نوعی خبرچینی در این باره صورت گرفته است.

مطمئنا مسئولین فوتبالی باید پاسخگو باشند که آیا ممکن است اعضای تیم‌هایی که در روزهای گذشته با مصاحبه‌های خود این مورد را گوشزد کرده بودند، دست به چنین کاری زده باشند و اطلاعات داخلی کشور را به خارج از مرزها انتقال داده باشند تا در حقشان اجحاف نشود؟ از سوی دیگر، آیا این اشخاص شکایتی را به طور رسمی به فدراسیون فوتبال و کمیته انظباطی آن ارائه داده‌اند و پس از ناامید شدن از پیگری مسئولین داخلی، این امر ناپسندیده را انجام داده‌اند؟

مطمئنا فدراسیون فوتبال و مسئولین برگزاری مسابقات لیگ دسته اول اکنون و در آستانه‌ حضور نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران باید پاسخگوی این مطلب باشند که چرا باید موضوع به این مهمی در داخل کشور حل و فصل نشود تا کار به شکایت به کنفدراسیون فوتبال آسیا کشیده شود و آبروی فوتبال ایران خدشه‌دار شود و فوتبال ایران را وارد پرونده‌ جدید کند.

انتهای پیام/خ