تاریخ انتشار خبر: ۵ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۹:۱۲
کد مطلب : 79074

خبر نیویورک تایمز از اختلاف‌نظر ایران و آمریکا در مذاکرات

یک روزنامه آمریکایی مدعی شد در این مرحله از مذاکرات ایران و آمریکا درباره شکل و محتوای توافق احتمالی اختلاف نظر دارند.

 روزنامه نیویورک تایمز نوشت: دیپلمات های غربی که در مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی حضور دارند به این مساله اشاره کرده اند که طی هفته های گذشته، ایران به شدت در برابر هر گونه چارچوب توافق رسمی در این مرحله از مذاکرات مقاومت می کند و یک بیانیه کلی تحت عنوان “تفاهم” را که به توافق نهایی در ماه ژوئن ختم شود ترجیح می دهد.

اگر این موضع از سوی ایرانی ها حفظ شود، آمریکا و ۵ شریک مذاکره کننده آن خود را در موضعی ناراحت کننده برای توصیف توافق هسته ای با ایران،خواهند یافت. این مساله چالش سیاسی سنگینی برای دولت اوباما خواهد بود که پیش از این نیز تحت فشار زیادی از سوی کنگره قرار داشته است. کنگره پیش از این خواستار تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران شده یا خواستار آن شده است تا هرگونه توافق هسته ای با ایران در نهایت به تصویب نمایندگان کنگره برسد.

هفته گذشته یک مقام ارشد آمریکایی که در مذاکرات هسته ای شرکت داشت، گفت: چارچوب توافق با ایران فراتر از یک بیانیه سیاسی خواهد بود. به جای یک بیانیه سیاسی، این توافق شامل یک ” بُعد قابل سنجش” خواهد بود.

مسائل زیادی برای سنجش وجود دارد، از تعداد سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم گرفته تا محدود کردن تولید پلوتونیوم و سایر مسیرها برای تولید یک بمب. ولی ایران قصد ندارد حداقل در شرایط کنونی این جزئیات را اعلام کند بلکه به دنبال اعلام راهکارهای سیاسی است.

یک دیپلمات اروپایی که طی روزهای اخیر در مذاکرات هسته ای حضور داشته در این باره گفت: این یکی از بزرگترین چالش هایی است که با آن روبرو هستیم. سیاست در آمریکا خواستار پایبندی ایران به تعهدات و روشن شدن جزییات است و سیاست در ایران خواستار ابهام بدون دادن تعهد است تا زمانی که یک توافق احتمالی نهایی با همه ضمیمه های فنی تا ماه ژوئن، حاصل شود.

یک مقام اروپایی می گوید همه ما موافق هستیم که با ایران توافق شفاهی انجام ندهیم.

یک مقام آلمانی  می‌گوید: «ما فراموش کرده‌ایم که ایرانی‌ها هم سیاست داخلی خودشان را دارند. مسائل سیاسی آن‌ها هم حداقل به اندازه اوباما پیچیده است.»

منبع: تسنیم