تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۳ | ۲۳:۰۳:۱۰
کد مطلب : 54426

خداحافظی با مرگ ناگهانی قلبی با ابتکار محقق ایرانی دانشگاه استنفورد

سیستم جدیدی برای انتقال دارو به بافت های قلبی با استفاده از نانوگلوله ها ابداع شده است. این ابتکار عمل امیدوارکننده توسط گروهی از محققان دانشگاه استنفورد به سرپرستی محقق ایرانی دوره فوق دکتری انستیتو قلب این دانشگاه صورت گرفته است.

به گزارش عصر آبادان ، ، محققان مدرسه پزشکی دانشگاه استنفورد می گویند با استفاده از تازه ترین دستاوردهای فناوری نانو پپتید یا نوعی پلیمر خاص ابداع کرده اند که قابلیت انتقال دارو به بخش مشخصی از بافت قلبی بیمار را دارد. دکتر وحید سرپوشان درحالی این پروژه را هدایت می کند که نسبت به اثرگذار بودن آن در درمان بیماریهای قلبی امیدهای زیادی دارد.

در این دستاورد دکتر مرتضی محمودی از دانشگاه تهران و محقق مهمان دانشگاه استنفورد نیز حضور چشمگیری داشته است.

این محققان فرمولی جدید برای انتقال نوعی پلیمر درمانی موسوم به Peptide Apelin به بافت قلبی ابداع کرده اند. این سیستم انتقالی که به طرز چشمگیری پایداری پلیمر را افزایش می دهد روزنه امیدوارکننده ای برای درمان بیماریهای قلبی به روی محققان گشوده است.

مطالعات اولیه نشان می دهد موشهای آزمایشگاهی که با استفاده از این سیستم نوین انتقالی مورد درمان قرار گرفته اند در شرایط سلامتی به مراتب بهتری نسبت به قبل قرار دارند و همین موضوع محققان را نسبت به اثرگذار بودن آن در بیماران انسانی امیدوار کرده است.

نتایج این دستاورد ارزشمند در نشریه Biomaterials منتشر شده که با استقبال محققان علوم پزشکی نیز همراه بوده است.

از جمله ناراحتی های قلبی که با استفاده از این روش نوین امیدهای زیادی به درمان آن وجود دارد Hypertrophy یا رشد ناهنجار اندام یا بافت در اثر بزرگ شدن یاخته ها است.

این عارضه قلبی به مرگ ناگهانی افراد مستعد و همچنین ورزشکاران منجر می شود. به عقیده محققان بروز این بیماری به واسطه استرس بیش از حد ناشی از تمرینات ورزشی روی می دهد.

 

منبع: مهر