تاریخ انتشار خبر: ۸ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۱:۵۹
کد مطلب : 42319

خشک شدن تالاب میانگران ایذه در ۸کیلومتری سدکارون۳/اینجا پرندگان به طور طبیعی خشک می شوند!

تنها یک هفته پس از به آتش کشیده شدن تالاب میانگران توسط افراد ناشناس و سوختن بیش از ۱۵۰۰ هکتار از این تالاب و منطقه حفاظت شده و هم زمان با خشک شدن کم سابقه تالاب میانگران در ۸ کیلومتری سد کارون ۳، هزاران پرنده به دلیل مرگ یکباره گونه های آبزی و ماهیان که خوراک اصلی این پرندگان بوده اند یکی پس از دیگری می میرند و هزاران پرنده با گونه های مختلف در انتظار مرگ به سر می برند.

 

به گزارش عصر آبادان، به نقل از ایذه آنلاین، تنها یک هفته پس از به آتش کشیده شدن تالاب میانگران توسط افراد ناشناس و سوختن بیش از ۱۵۰۰ هکتار از این تالاب و منطقه حفاظت شده و هم زمان با خشک شدن کم سابقه تالاب میانگران در ۸ کیلومتری سد کارون ۳، هزاران پرنده به دلیل مرگ یکباره گونه های آبزی و ماهیان که خوراک اصلی این پرندگان بوده اند یکی پس از دیگری می میرند و هزاران پرنده با گونه های مختلف در انتظار مرگ به سر می برند.

این پرندگان که از انواع مختلف مهاجر و بومی می باشند به دلیل خشک شدن تالاب و نبودن آب که در واقع لجنزار فاضلاب هایی است که از شهر ایذه به این تالاب در طول سالیان سرازیر شده است پس از سال ۱۳۷۹ و اینک تالاب میانگران با همه گونه های جانوری و پرندگان زیبایش در سکوت و بی تفاوتی مسئولین محیط زیستدر آستانه ی یک فاجعه قرار گرفته است.
 
طبق تحقیقات میدانی انجام شده به دلیل باتلاقی بودن اراضی تالاب هم اکنون امکان نزدیک شدن به نیزارهای باقیمانده و محدودی که چند صد برابر خود پرندگان مختلف را در لابلای خود جای داده اند وجود ندارد ولیکن تلف شدن پرندگان بخاطر گرمای هوا، نبودن آب و غذای لازم هر لحظه رو به افزایش است.
 
این در حالی است که بسیاری از این پرندگان بخاطر نبود آب و استفاده از فاضلاب های سرازیرشده به تالاب و تجمع انواع مواد شیمیایی دچار بیماری و ضعف شدید شده و قدرت پرواز کردن ندارند.
 
همچنین برخی افراد سودجو در زمان های خاصی از روز با هجوم به محدود پناهگاه های باقیمانده این پرندگان اقدام به شکار آن ها می کنند.