تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۸:۰۸:۵۷
کد مطلب : 86424
جام جم

خطر اعتیاد به سیگارهای الکترونیکی

نوجوانان با توجه به موقعیت سنی‌ای که دارند همواره به دنبال هیجان و تجربه کردن چیزهای جدیدند.

خطر اعتیاد به سیگارهای الکترونیکیبه گزارش مشرق، سیگار الکترونیکی از آن جمله اقلامی است که این روزها نوجوانان بویژه در آمریکا به آن علاقه زیادی نشان داده‏اند و به جرأت می‏توان گفت مصرف این نوع سیگار به سه برابر رسیده است. (دیر یا زود ممکن است مصرف این نوع سیگارها در ایران نیز رایج شود و از اکنون باید علاج واقعه کرد.

سیگارالکترونیک فرآیند سیگارکشیدن را با هدف ترک دادن سیگاری ها شبیه سازی می‏کند. دودی که این دستگاه تولید می‏کند ممکن است حاوی یا فاقد نیکوتین ‏باشد. بوی آن دارای اسانس‏های مختلف است و برای کسی که آن را استنشاق می‏کند، آزار دهنده نخواهد بود. برای استفاده از این نوع سیگار دیگر نیازی به استفاده از فندک و کبریت نیست و انرژی مورد نیاز دستگاه از طریق یک باتری متصل به آن تامین خواهد شد. در انتهای دستگاه، مخزنی وجود داردکه حاوی اسانس و نیکوتین محلول در روغن جامد است و نقش فیلتر سیگار را ایفا می‏کند. همچنین بعد از پایان محتویات مخزن سیگار الکترونیک می‏توان آن را تعویض کرد. به علت این که سیگارهای الکترونیک با نوع سنتی تفاوت دارند، نوجوانان بیشتر به سمت آن گرایش پیدا می‏کنند و به استفاده از دستگاه مزبور به عنوان نوعی پرستیژ و رفتار اجتماعی مهم نگاه می‏کنند.

مرکز کنترل بیماری‏های ایالات متحده، رواج سیگارهای الکترونیک و تبدیل آن به عنوان یک عادت در میان نوجوانان را یک زنگ خطر قلمداد کرده و تاکید می‏کند که باید این مساله بیشتر مورد توجه کارشناسان قرار بگیرد. نه تنها میزان استفاده از سیگارهای الکترونیک نگران کننده است، بلکه میزان نیکوتین موجود در دستگاه نیز قابل توجه است و جای تامل دارد. زیرا هیچ گونه کنترلی روی میزان نیکوتین به کار رفته در دستگاه وجود ندارد. درنتیجه احتمال زیادی وجود دارد که بر مغز در حال رشد آثار مخربی بگذارد. آن بخش از مغز که سیستم لیمبیک نامیده می‏شود در مقابل تاثیرات نیکوتین آسیب پذیراست و معمولا با کنترل رفتار و رشد هیجان و عواطف رابطه مستقیمی دارد. میزان نیکوتینی که در سیگارهای الکترونیک به کار رفته با گذشت زمان اعتیاد را برای نوجوان به ارمغان می‏آورد. نیکوتین به مغز در حال رشد آسیب می‏رساند. واقعیت این است که باز هم نوجوانان با ساخت یک سیگار از نوع الکترونیک و پیشرفته و با ظاهری شیک در دام صنعت دخانیات افتاده اند.