تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۳:۴۴
کد مطلب : 49228
سرمقاله وطن امروز/حسین قدیانی

خطر در کمین برند جمهوری اسلامی

گویی توافق، بهشت است و عدم توافق، جهنم! و دقیقا همین گونه فکر می کنند عده ای که برمی دارند می گویند «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست.» آنهم نزد دشمن! در خاک دشمن!

 «خطر در کمین برند جمهوری اسلامی»عنوان سرمقاله روزنامه وطن امروز به قلم حسین قدیانی است که در آن می خوانید؛

درست برخلاف آنچه می پنداشتند که سیاست خارجه با دست فرمان وزیر امور خارجه، مهم ترین نقطه قوت این دولت است، اتفاقا باید گفت دیپلماسی جناب آقای ظریف به مهم ترین نقطه ضعف قوه مجریه بدل شده است. من البته این را قبول دارم که برخی بیش از آنکه نگاه به درون و اتکا بر عزم ملی داشته باشند، چشم به بیرون دوخته و متکی بر صدقه موهوم دشمنند، منتهای مراتب تو وقتی بیشترین وقت خود را وقف بدترین قرائت از سیاست خارجی یعنی وقف کرامت خیالی دشمن کنی، هرگز به معنای موفقیت در سیاست خارجه نیست. موفقیت در سیاست خارجی آنجاست که چه توافق ببندی، چه توافق نبندی، حافظ منافع ملی باشی. اصل را منافع ملی قرار دهی؛ حال ببینی با توافق به این مهم می رسی یا عدم توافق. ما نه توافق و نه عدم توافق، هیچ کدام را ذاتا ارزش نمی دانیم بلکه دنبال استیفای مضاعف منافع ملی هستیم که همانا ارزش در همین حفظ و بسط منافع ملی است. اگر منافع ملی از راه توافق حاصل می شود زنده باد توافق اما مرگ بر آن توافقی که بر پیکر مظلوم منافع ملی، چوب حراج می زند و به جای ساختار تحریم، فی الواقع ساختار منافع ملی را مخدوش می کند، چه می گویم که دشمن را بلبل زبان می کند تا بی سابقه، سخن بر مدار تحقیر براند. مع الاسف آقایان به جای اصل قرار دادن منافع ملی، خود توافق را اصل قرار داده اند.

گویی توافق، بهشت است و عدم توافق، جهنم! و دقیقا همین گونه فکر می کنند عده ای که برمی دارند می گویند «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست.» آنهم نزد دشمن! در خاک دشمن! نزد دشمن، در خاک دشمن، آدمی آیا اینگونه سخن می گوید؟! به بعضی ها بربخورد یا نخورد و سردبیر محترم حذف کند یا نکند.برای من یکی اصلا و اساسا شخص دکتر ظریف، اندک موضوعیتی ندارد که بخواهم له یا علیه ایشان چیزکی بنویسم، چه کنم که ایشان وزیر امور خارجه است، آن هم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی! وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و این حرف ها که «هر توافقی بهتر از عدم توافق است»؟! واقعا اگر بنا بود آن همه بچرخیم که به اینجا برسیم، پس دیگر چرا این همه شهید داده ایم؟! بالغ بر ۳۰۰ هزار شهید داده ایم که حتی بدترین توافق با اجنبی هم بهتر از عدم توافق باشد؟! با چنین جمله ای و اساسا با چنین دیدگاهی، هر کس دیگری هم جای آقای اوباما بود، دقیقا همینگونه می تازاند! با این وضع، مگر که ابله باشد دشمن، امتیاز درست و درمان به آقایان بدهد! واقعا چرا باید جناب جلاد تحریم به بعضی ها امتیاز دندانگیر بدهد وقتی طرف آنهم در خانه اجنبی، پیش چشم دشمن اعلام می دارد «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست»؟! با وجود چنین جمله جمیله ای، متحیر مانده ام برخی چگونه خود را «خدای دیپلماسی» می دانند و هیچ نقد متقنی را بنده نیستند؟! تو وقتی اینگونه سخن می گویی یا وقتی بدتر از این، در خانه خصم، بی خود و بی جهت، پای انتخابات آینده مجلس را پیش می کشی، توقع داری دشمن، امتیاز به دردبخور هم بدهد؟! باورم هست با این دست فرمان، آنچه استیفا نمی شود «منافع ملی» است.

سیاست خارجه بعضی ها، در وهله اول، احتیاج مبرم به توافق با الفبای دیپلماسی دارد و آنگاه، احتیاج مبرم به توافق با «منافع ملی». تا این ۲ توافق حاصل نشود، توافق متضمن منافع ملی حاصل نخواهد شد. بیم از آن است که در پس جمله «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست» خبرهای مشکوکی نهفته باشد! آری، بیم از آن است که در پس این جمله، نیز در پس استفاده ابزاری از هنرمندان عزیز برای جا انداختن این جمله نزد آحاد ملت، اخبار بدی مستتر باشد! نکند آقایان- برخلاف ادعایشان که می گویند هنوز توافق نکرده ایم!- آنقدر توافق بد و ضعیفی با دشمن بسته باشند که مجبورند با بیان جمله «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست» افکار عمومی را آماده اعلام آن توافق کنند؟! و الا به قول مجید مجیدی «عقل سلیم آیا می پذیرد چنین جمله ای را»؟! که وسط مذاکره، اظهار لحیه کنیم «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست»؟! سردر وزارت امور خارجه، این شعار شهدایی را نوشته اند؛ «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی».

مانده ام خون ۳۰۰ هزار شهید این مرز شیدایی، چه هیزم تری به بعضی ها فروخته که درون میهن، غالبا خشک و اخم آلودند، لیکن جلوی لنز چشم آبی ها، از فرط خنده، غش و ریسه می روند؟! من از همه دلسوزان انقلاب اسلامی خواهش می کنم بروند فیلم سخنان وزیر امور خارجه را در محفل شورای روابط خارجی آمریکا ببینند. والله اخم را برای دشمن گذاشته اند، خنده را برای دوست. با این وضع، بیم آن می رود که هنگام دلتنگی برای موضع انقلابی یک دولتمرد، ناچار گوش به سخنان رئیس جمهور زن کشور آرژانتین دهیم!

ایام، ایام مسلمیه است. به گمانم همچنان که حضرت مسلم بن عقیل، سفیر نهضت عاشورا بود، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز سفیر آرمان بلند بالای انقلاب اسلامی باشد. من اما چه خون دل ها خوردم وقتی دنبال نسبت جمله «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست» با آموزه های خمینی بت شکن گشتم! این یادداشت، تقصیر تو بود حضرت روح الله! بار آورده بودی ما را که اولا، آدم حساب نکنیم «شیطان بزرگ» را و ثانیا، آدم حساب نکنیم «عشاق شیطان بزرگ» را.

انتهای پیام