تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۶:۵۰
کد مطلب : 78605

خورشید گرفت +تصاویر

در ایران خورشید گرفتگی در اغلب مناطق شمالی و غربی کشور به صورت جزئی قابل رویت است که زمان رویت شروع گرفتگی در آن‌ها متفاوت است.

یکی از بزرگ‌ترین خورشیدگرفتگی‌های سال‌های اخیر از ساعاتی پیش آغاز شده است.این خورشیدگرفتگی از آن نظر جالب توجه است که طی رخ دادنش فاصله زمین و ماه در طول چندین سال به کمترین میزان خود می‌رسد و ماه سایه بزرگتری روی زمین می‌اندازد.

در بعضی نقاط بریتانیا و اروپا به دلیل ابری بودن هوا این کسوف قابل مشاهده نیست.

کسوف امسال در مناطق نزدیک به قطب شمال کامل است و برای مدتی ماه کاملا خورشید را می‌پوشاند.

در نقاط شمالی اسکاتلند ماه تا ۹۸ درصد سطح خورشید را می‌پوشاند و این درصد در مناطق جنوبی تا ۸۵ درصد است.

در شمال آفریقا و بخش‌هایی از خاورمیانه نیز کسوف جزئی قابل مشاهده است.

خورشیدگرفتگی در تهران و ۱۸ شهر دیگر

در ایران خورشید گرفتگی در اغلب مناطق شمالی و غربی کشور به صورت جزئی قابل رویت است که زمان رویت شروع گرفتگی در آن‌ها متفاوت است.

در تهران این گرفتگی در ساعت ۱۳ و ۴۳ دقیقه آغاز و در ساعت ۱۴ و ۰۴ دقیقه به حداکثر می‌رسد که در این حالت ماه یک درصد از قرص خورشید را می‌پوشاند، این گرفتگی در ساعت ۱۴ و ۲۵ دقیقه در پایتخت به پایان می‌رسد.

برای تشخیص دقیق مراحل گرفتگی استفاده از ابزار (فیلترهای مخصوص) لازم است و به طور کلی مشاهده خورشید گرفتگی بدون ابزار به چشم آسیب می‌رساند.

علاوه بر تهران، این خورشید گرفتگی در شهرهای اراک، اردبیل، ارومیه، ایلام، بجنورد، تبریز، خرم آباد، رشت، زنجان، ساری، سمنان، سنندج، قزوین، قم، کرج، کرمانشاه، گرگان و همدان قابل رویت است.

ساعت شروع و پایان خورشید گرفتگی در ۱۸ شهر

۱- اراک ۱۳و ۴۸ دقیقه شروع ۱۴ و ۱۱ دقیقه پایان
۲- اردبیل ۱۳ و ۱۹ دقیقه شروع ۱۴ و ۳۹ دقیقه پایان
۳- ارومیه ۱۳و ۱۰ دقیقه شروع ۱۴ و ۳۶ دقیقه پایان
۴- ایلام ۱۳ و ۳۱ دقیقه شروع ۱۴ و ۱۴ دقیقه پایان
۵- بجنورد ۱۳ و ۵۶ دقیقه شروع ۱۴ و ۳۴ دقیقه پایان
۶- تبریز ۱۳ و ۱۳ دقیقه شروع ۱۴ و ۳۸ دقیقه پایان
۷- خرم آباد ۱۳ و ۴۶ دقیقه شروع ۱۴ و ۰۷ دقیقه پایان
۸-رشت ۱۳ و ۲۷ دقیقه شروع ۱۴ و ۳۶ دقیقه پایان
۹- زنجان ۱۳ و ۲۸ دقیقه شروع ۱۴ و ۳۳ دقیقه پایان
۱۰ – ساری ۱۳ و ۴۴ دقیقه شروع ۱۴ و ۳۰ دقیقه پایان
۱۱- سمنان ۱۳ و ۵۵ دقیقه شروع ۱۴ و ۲۰ دقیقه پایان
۱۲- سنندج ۱۳ و ۲۵ دقیقه شروع ۱۴ و ۲۶ دقیقه پایان
۱۳- قزوین ۱۳و ۳۳ دقیقه شروع و ۱۴ و ۳۰ دقیقه پایان
۱۴- قم ۱۳ و ۵۰ دقیقه شروع ۱۴ و ۱۵ دقیقه پایان
۱۵- کرج ۱۳و ۴۰ دقیقه شروع ۱۴ و ۲۷ دقیقه پایان
۱۶- کرمانشاه ۱۳ و ۳۰ دقیقه شروع ۱۴ و ۱۹ دقیقه پایان
۱۷- گرگان ۱۳ و ۴۸ دقیقه شروع ۱۴ و ۳۱ دقیقه پایان
۱۸- همدان ۱۳ و ۳۴ دقیقه شروع ۱۴ و ۲۱ دقیقه پایان

بیشترین درصد خورشید گرفتگی امروز از آذربایجان شرقی قابل رویت است

«حجت الاسلام سیدجلال شربیانی» مسئول ستاد استهلال آذربایجان شرقی در خصوص جزئیات این خورشید گرفتگی گفت: خورشید گرفتگی امروز و یک روز قبل از تحویل سال روی می‌دهد که در مناطقی از روسیه و گریلند به صورت کامل و ۱۰۰ درصد قابل مشاهده است ولی در کشورمان به صورت جزئی قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه در سطح کشور نیز درصد روئت خورشیدگرفتگی متفاوت است، ادامه داد: بیشترین سهم خورشید گرفتگی در شمال و شمال غرب کشورمان است که در تبریز نیز ۱۰ درصد خورشیدگرفتگی اتفاق می‌افتد و مردم می‌توانند با چشم مسلح و عینک‌های مخصوص آن را مشاهده کنند.

شربیانی مناسب‌ترین مکان دیدن این کسوف در کشور را آذربایجان شرقی و تبریز اعلام کرد و در خصوص حکم خواندن نماز آیات نیز گفت: اگر خورشید گرفتگی جزئی باشد خواندن نماز آیات واجب نیست ولی چون در آذربایجان شرقی قابل دید است پس خواندن نماز آیات واجب بوده و باید ائمه جماعات در کنار نماز جمعه، نماز آیات نیز بخوانند.

وی با بیان اینکه اگر خورشید گرفتگی کامل باشد اگر کسی هم خبر آن را نشنید خواندن نماز بر وی واجب می‌شود، افزود: ولی در خورشید گرفتگی امروز اگر کسی مطلع نشد خواندن نماز آیات بعد از اتفاق افتادن این پدیده برای وی واجب نمی‌شود و فقط برای کسانی واجب است که قبلا از این پدیده مطلع می‌شوند و یا خورشید گرفتگی را مشاهده می‌کنند.

پاسخ آیت الله شبیری زنجانی به استفتاء در مورد خورشید گرفتگی

آیت الله العظمی شبیری فرمودند: اگر خورشید گرفتگی روز جمعه نه با چشم غیر مسلح قابل تشخیص باشد و نه با استفاده از وسایلی که از قدیم در بین مردم شایع بوده نماز آیات واجب نمی‌شود.

آیت الله العظمی شبیری مرجع عالیقدر شیعیان در دیدار مدیران مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران به استفتائات آنان درباره خورشید گرفتگی پاسخ دادند.

ایشان در پاسخ به یکی از اعضای مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران که پرسید «با توجه به اینکه خورشید گرفتگی آخرین جمعه سال ۹۳ در برخی از شهر‌ها با چشم عادی قابل تشخیص نیست آیا نماز آیات واجب می‌شود؟» فرمودند در این صورت نماز آیات واجب نمی‌شود.

این مرجع عالی قدر در پاسخ به این پرسش که اگر خورشید گرفتگی با چشم غیرمسلح قابل رؤیت نباشد اما با وسایل عادی مانند فیلترهای جوشکاری قابل رؤیت باشد آیا نماز آیات واجب می‌شود؟ فرمودند: اگر این وسیله‌ای که استفاده می‌شود از قدیم بین مردم شایع بوده، در این صورت نماز آیات واجب است.

بر اساس نظر آیت الله العظمی شبیری نماز آیات با گرفتن خورشید، گرفتن ماه؛ ـ اگر چه قسمت کمى از آن‌ها گرفته شود ـ زلزله، ـ اگر چه کسى هم نترسد ـ و همچنین رعد و برق و بادهاى سیاه و سرخ ترسناک واجب می‌شود.

در رساله این مرجع عالی قدر درباره کیفیت نماز آیات آمده است:

نماز آیات دو رکعت است و هر رکعت پنج رکوع دارد و به چند شکل مى‌توان آن را بجا آورد: یکى از شکلهاى آن این است که انسان بعد از نیت تکبیر بگوید و یک حمد و یک سورۀ تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد، دوباره یک حمد و سوره بخواند، باز به رکوع رود، تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

شکل دیگر خواندن نماز آیات این است که انسان بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد، آیه‌هاى یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا کمتر یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون اینکه حمد بخواند، قسمت دوم از‌‌ همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین طور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید؛ مثلًا به قصد سورۀ توحید، «بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ» بگوید و به رکوع رود، بعد بایستد و بگوید: «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید: «اللّٰهُ الصَّمَدُ» باز به رکوع رود و بایستد و بگوید: «لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ» و برود به رکوع، باز هم سر بردارد و بگوید: «وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ» بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سربرداشتن، دو سجده کند و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد و بعد از سجده دوم تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

در ادامه تصاویری از خورشیدگرفتگی روز جمعه را در مناطقی از بریتانیا، بلژیک و آلمان مشاهده می‌کنید:

منبع: ابنا