تاریخ انتشار خبر: ۳ , تیر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۱۴:۰۶
کد مطلب : 33697
مدیرکل دفتر اطلاعات آمارجمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور:

خوزستان دومین استان کشور در ازدواج با اتباع بیگانه است/ثبت ۸۷مورد ازدواج خوزستانی ها با اتباع بیگانه درسال۹۲

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: بیشترین ازدواج‌های زنان ایرانی با اتباع یعنی ۱۷۰ مورد در سن ۳۰ تا ۳۴ سالگی و ۱۵۰ مورد آن نیز در سن ۲۵ تا ۲۹ سالگی به ثبت رسیده است.

 

به گزارش عصر آبادان ،مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه آمار مربوط به ازدواج ایرانیان با اتباع خارجی برای اولین بار اعلام می‌شود، گفت: تهران و استان‌های مرزی بیشترین آمار ازدواج زنان و مردان با اتباع بیگانه را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش مهر، علی اکبر محزون با بیان این مطلب افزود: براساس آمارهای جمع آوری شده پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور، ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی که در داخل کشور هستند در سال ۹۲ ، ۷۴۹ مورد به ثبت رسیده است که این آمار نسبت به آمار کل ازدواج‌های انجام شده در سال گذشته یک به هزار است.

وی در مورد پراکندگی ازدواج‌های ایرانیان با اتباع نیز گفت: استان‌های مرزی بیشترین آمار این ازدواج‌ها را به خود اختصاص داده‌اند بطوری‌که تهران به دلیل جمعیت بالا با ۱۶۴ مورد ، خوزستان با ۶۹ مورد ، خراسان رضوی با ۶۶ مورد ، قم بدلیل مهاجرت‌های غیر ایرانی با ۶۱ مورد و آذربایجان غربی با ۵۱ مورد بیشترین ازدواج‌های زنان ایرانی با اتباع خارجی را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: بیشترین ازدواج‌های زنان ایرانی با اتباع یعنی ۱۷۰ مورد در سن ۳۰ تا ۳۴ سالگی و ۱۵۰ مورد آن نیز در سن ۲۵ تا ۲۹ سالگی به ثبت رسیده است.

به گفته وی، ازدواج بیشتر مردان غیر ایرانی یعنی ۱۵۱ مورد آن در سن ۳۰ تا ۳۴ سال و ۱۳۱ مورد نیز در سن ۲۵ تا ۲۹ سال انجام شده است.

محزون در مورد شناسنامه فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها نیز گفت: این فرزندان بدلیل غیر ایرانی بودن از شناسنامه و تبع آن از حقوق شهروندی محروم هستند و تابعیت ایرانی نمی‌توانند داشته باشند.

براساس قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از زنان ایرانی و مردان خارجی که در سال ۸۵ از سوی نمایندگان مجلس به تصویب رسید فرزندان حاصل از ازدواجها باید تا سن ۱۸ سالگی صبر کنند و پس از آن یکسال مهلت دارند که برای تابعیت ایرانی و دریافت مدارک و شناسنامه اقدام کنند اما تا قبل از این سن از مدرسه ، آموزش، خدمات سلامت ، بیمه و … محروم هستند.

وی به ازدواج مردان ایرانی با زنان خارجی نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۶۶۰ مورد ازدواج مربوط به مردان ایرانی با زنان اتباع بیگانه به ثبت رسیده است.

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور به ۵ استان دارای بیشترین اتباع اشاره کرد و افزود: خراسان رضوی با ۱۰۸ مورد، خوزستان با ۸۷ مورد، تهران با ۷۳ مورد ، ایلام با ۴۲ مورد و استان گلستان با ۴۱ مورد بیشترین ازدواج ها ی مردان ایرانی با زنان بیگانه را به خود اختصاص داده اند.

به گفته محزون،در ۲۰۰ مورد از این ازدواج‌های ثبت شده مردان ۲۵ تا ۲۹ سال و ۱۵۷ مورد نیز مردان ۲۰ تا ۲۴ سال سن و زنان غیر ایرانی نیز در ۲۱۷ مورد ۲۰ تا ۲۴ سال سن داشتند.