تاریخ انتشار خبر: ۳ , تیر, ۱۳۹۵ | ۲۳:۳۱:۴۸
کد مطلب : 115747

خوزستان پنج درجه گرم تر می شود/ افزایش دما تا ۵۱ درجه

دما در بعضی نقاط استان از جمله شهرهای اهواز، آبادان، آغاجاری، امیدیه و رامهرمز به ۵۰ تا ۵۱ درجه می رسد و در سایر نقاط استان نیز دما کمتر از ۴۵ درجه نخواهد بود

مدیرکل هواشناسی خوزستان از افزایش پنج درجه ای دما تا اواسط هفته آینده در برخی نقاط استان خبر داد و گفت: شهرهای خوزستان دمای ۵۱ درجه را تجربه خواهند کرد.

کوروش بهادری پنجشنبه اظهار کرد: با تقویت سیستم کم فشار و گسترش الگوی تابستانه در کشور، انتظار داریم که خوزستان هفته آینده، روزهای گرمی را تجربه کند.

وی با اشاره به روند تدریجی افزایش دما در استان افزود: مدل ها نشان می دهد که دما در بعضی نقاط استان از جمله شهرهای اهواز، آبادان، آغاجاری، امیدیه و رامهرمز به ۵۰ تا ۵۱ درجه می رسد و در سایر نقاط استان نیز دما کمتر از ۴۵ درجه نخواهد بود.

به گفته وی دما به تدریج روبه افزایش گذاشته و اواسط هفته آینده دما به حداکثر پیش بینی شده (۵۱ درجه) خواهد رسید.

بهادری اضافه کرد: در شبانه روز گذشته تعدادی از شهرهای استان از جمله اهواز، آغاجاری، امیدیه و ماشهر با ۴۶ درجه سانتیگراد بیشترین دما و دهدز نیز با ۲۳ درجه سانتیگراد کمترین دما را داشته است.

وی توصیه کرد: شهروندان در مصرف منابع انرژی و آب صرفه جویی کنند تا در این روزهای گرم با مشکل مواجه نشویم.

بهادری با بیان اینکه این دما در خوزستان در این فصل بی سابقه نبوده، اظهار کرد: معمولا از تیرماه شاهد افزایش شدید دما در خوزستان هستیم هر چند که امسال گرما زودرس بوده است و احتمال می دهیم که دوره و تعداد روزهای گرم امسال بیشتر شود.

وی تاکید کرد: بر اساس پیش بینی ها دمای امسال خوزستان بین یک تا ۱٫۵ درجه سانتیگراد گرم تر از سال های گذشته است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان همچنین گفت: عملکرد انسان در دمای بیش از ۵۵ درجه سانتیگراد مختل شده و منجر به مرگ بسیاری از افراد می شود.

وی با اشاره به تفاوت تعریف دما و گرما گفت: دمایی که هواشناسی اعلام می کند بر اساس استانداردهای جهانی است که با گرما که میزان انرژی دریافتی است فرق دارد.

به گفته وی افرادی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند گرمای بیشتری احساس می کنند که این متفاوت از دمای واقعی است.

پارسال روزنامه گاردین با انتشار گزارشی اهواز و کویت را به عنوان گرم ترین شهرهای جهان معرفی کرده بود.

به گزارش این روزنامه اهواز در ماه ژوییه ۲۰۱۵ از ۵۰ درجه سانتیگراد فراتر رفته است.

مرجع / ایرنا