تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۳:۴۵:۴۸
کد مطلب : 74175

خوشحالی فارن افرز از گسترش ولنتاین در ایران+عکس

ارگان شورای روابط خارجی آمریکا در گزارش خود به بررسی مسائل ازدواج در ایران می‌پردازد و با ارائه داستان‌هایی از برخی جوانان ایرانی نوع رابطه دختر و پسر و مشکلات ازدواج آنها و در پی آن محبوب‌تر شدن روز ولنتاین به عنوان روزی برای دور هم بودن دختران و پسران اشاره می کند.

عشق پدیده مقدسی است که پیرامون آن سخنان بسیار زیادی ایراد شده است. این عشق می‌تواند عشق انسان به خالق که برترین نوع آن شناخته می‌شود باشد و یا عشق یک انسان به یک انسان دیگر. در حالت دوم اگر که این عشق از روی هوس و زودگذر باشد مسلماً نه تنها ارزشی نداشته بلکه مصائبی را نیز برای فرد و جامعه به همراه دارد.

به تازگی نشریه فارین افرز ارگان شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی به بررسی وضعیت جامعه ایران در روز ولنتاین و محبوب جلوه دادن آن پرداخت.

فارین افرز در گزارش خود به بررسی مسائل ازدواج در ایران به ویژه شهرهای بزرگ می‌پردازد. در این گزارش با ارائه داستان‌هایی از برخی جوانان ایرانی نوع رابطه دختر و پسر و مشکلات ازدواج آنها و در پی آن محبوب‌تر شدن روز ولنتاین به عنوان روزی برای دور هم بودن دختران و پسران آورده شده است.

خوشحالی فارن افرز از گسترش ولنتاین در ایران+عکس

این گزارش همچنین به مؤسسات همسریابی اشاره کرده و می‌آورد: «در مرکز شهر تهران ساختمانی وجود دارد که با دریافت مبلغی معادل ۱۸۰ هزار تومان در خصوص مسائل همسریابی به مراجعه‌کنندگان خود مشاوره داده و همسر مورد نظر آنان را پیدا می‌کند. در این مرکز پس از پرکردن پرسشنامه‌ای در مورد ازدواج و همسر مورد نظر فرد، جلساتی برگزار می‌شود تا در آنها دختران و پسران با هم ملاقات کرده و در صورت پسندیدن یکدیگر مشخصات فردی و شماره تماس آنها با هم رد و بدل می‌شود تا بتوانند در داخل یا خارج موسسه با هم بیشتر آشنا شوند.»

در ادامه، مکان دیگری که جوانان می‌توانند برای دیدار با هم از آن استفاده کنند دانشگاه معرفی شده است. به گفته یکی از مصاحبه‌کنندگان این گزارش، دختران و پسران می‌توانند فارغ از محدودیت‌هایی که جامعه یا خانواده برای آنها ایجاد می‌کند به راحتی در این مکان با هم آشنا شده و حتی مدتی را با هم سپری کنند: «دانشگاه بهترین مکان برای قرار گذاشتن است. زیرا همیشه بهانه‌ای برای با هم بودن دارید… والدین هم هیچ وقت سؤالی نمی‌پرسند.»

فارین افرز با اشاره به این مسائل مدعی است که روز ولنتاین معیار خوبی برای اندازه‌گیری میزان ترویج چنین قرارهایی در بین جوانان در تهران، اهواز، کرمان و دیگر شهرهاست. این گزارش محبوبیت بسیار زیاد این روز را این چنین استدلال می‌کند که برای رفتن به رستوران‌های معروف تهران در چنین روزی حتماً باید یک هفته زودتر جا رزرو کنید.

خوشحالی فارن افرز از گسترش ولنتاین در ایران+عکس

در ادامه فارین افرز در اشاره به گرایش‌های موجود برای استقبال از روز ولنتاین صحبت‌های مغازه‌داری که در این روز کارت، کادو و شکلات می‌فروشد را آورده و می‌نویسد: «ما پدران هم باید به این جریان (روز ولنتاین) بپیوندیم. من برای دخترم کادو و کیک می‌خرم و به او پول می‌دهم. البته دخترم می‌خواهد چند سال دیگه به آمریکا برود و من را کلاً فراموش کند.»

در پایان گزارش، فارین افرز به تلاش‌های دولت برای معرفی جایگزین برای روز ولنتاین اشاره کرده می‌آورد: «برای جایگزین کردن این روز با دیگر روزها تلاش‌هایی صورت گرفت است؛ سایت‌های محافظه‌کار سعی می‌کنند تا سالگرد ازدواج {literal}{{/literal}حضرت {literal}}{/literal}  فاطمه و {literal}{{/literal}حضرت {literal}}{/literal} علی، دختر پیامبر و اولین امام شیعیان را برای جشن در نظر بگیرند. در رسانه‌های اجتماعی نیز سعی شده است تا یکی از ایام زرتشتیان به نام سپندارمذگان را به عنوان روز عشق‌ورزی معرفی کنند.»