تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , اردیبهشت, ۱۳۹۵ | ۰۱:۲۱:۳۸
کد مطلب : 111691

خیابان های اصلی آبادان در تسخیر دستفروشان

در خیابان های پر تردد آبادان حضور پر رنگ دستفروشانی دیده می شود که با بساط خود، آسایش شهروندان را سلب کرده اند

در خیابان های پر تردد آبادان حضور پر رنگ دستفروشانی دیده می شود که با بساط خود، آسایش شهروندان را سلب کرده اند.

کمتر کسی است که این واقعیت را نداند که جوانان آبادانی به دلایل ویژه ‌ای که همچنان بر این شهر حاکم است، بیش از جوانان در سایر نقاط کشور با معضل بیکاری دست‌ و پنجه نرم می ‌کنند، یکی از راه ‌هایی که آنها برای مقابله با این وضعیت یافته‌ اند اقدام به خرده ‌فروشی سیار یا همان دستفروشی است.

حاشیه بیمارستان شهید بهشتی آبادان که پایگاه بهداشتی شهرستان نیز محسوب می شود، به محل تجمع دستفروشان و فروشندگان ماهی تازه و تره بار تبدیل شده است، اجتماعی که سلامت شهروندان را از سویی به مخاطره انداخته و افزایش ترافیک خودرو را در این محل باعث شده است.

صدای دستفروشان با بلندگو از گوشه و کنار به گوش می رسد، یکی از حراج میوه ها می گوید و دیگری از ارزانی تره بار، دیگری از فروش ماهی و میگو.

در آبادان دستفروش ها در پیاده رو خیابان ها دیده می شوند، ولی به تازگی برخی مواقع خیابان نیز به تسخیر دستفروشان در آمده و تا چشم کار می کند فقط دستفروش دیده می شود.

دستفروش هایی همیشگی با جاهایی ثابت! به طوری که جای هر کدام از دستفروش ها با فضاهایی اسفناک مشخص شده است.

اینجا بازار بساطی ها و دستفروشانی است که از سرتا سر استان خوزستان جمع شده اند و گویی قانونی نمی شناسند، بساطی هایی که خیابان های شهر را زخم کرده اند تمامی ندارند، با رشد قارچ گونه هر روز تعدادشان بیشتر شده و تمامی وسعت خیابان های شهر را در اختیار خود قرار داده اند.

دستفروشی را شغلی کاذب به حساب می ‌آورند که علاوه بر پنهان کردن بسیاری از آسیب های اجتماعی در خود، معضلی به نام سد معبر مهمترین ثمره آن است، اما سد معبر در خیابان های آبادان به گونه ای است که اگر اتفاقی صورت گیرد نه خودرو آتش نشانی و نه حتی ماشین پلیس یا هر وسیله نقلیه دیگر امکان حضور را نخواهد داشت، اگر در منزلی بیماری نیاز به اورژانس داشته باشد، اگر جایی دچار حریق شود یا مکانی مورد دستبرد سارقان قرار گیرد امکان حضور نیروی امدادگری به سختی خواهد بود.

بازار از مهم ترین فضاهای موجود در شهر و قلب تپنده آن محسوب می شود، ولی خیابان های ته لنجی ها و اطراف بیمارستان شهید بهشتی حکایت دیگری دارد، این دو محل معضلی است که ساماندهی آن نیازمند ورود جدی مسئولان است.

در این دو محل نشانه ‌ای از نظارت مسئولان و کارشناسان مراکز بهداشتی به چشم نمی ‌خورد، در حالی که کنترل وضعیت بهداشتی بازار از سوی دانشکده علوم پزشکی و نظارت بر نحوه توزیع مواد غذایی در این بازارها ضروری است، نبود نظارت بر دستفروشان، امکان شیوع انواع بیماری را در میان مردم و حتی فروشندگان را افزایش داده است.

فروش مرغ زنده و ماهی و میگو میان دستفروشان در حالی صورت می گیرد که مرکز بهداشت خوزستان بارها به غیر مجاز بودن این فروش تاکید کرده است.

مریم غلامی یکی از شهروندان آبادانی در این خصوص گفت:تردد در خیابان هایی که در اختیار دستفروشان قرار گرفته سخت است و ورود نکردن مسئولان شهری به این موضع کمی سوال بر انگیز است.

منصور قاسمی دیگر شهروند آبادانی می گوید: آبادان دارای چند بازار تره بار و ماهی فروشی است، ولی حضور پر رنگ خرده فروشی دستفروشان در جای جای شهر را شاهد هستیم.

وی افزود: تردد در خیابان هایی که در اختیار دستفروشان است برای هر شهروندی سخت است زیرا هم گره ترافیکی ایجاد شده و هم از نظر بهداشتی سلامت شهروندان در خطر است.

سالم آلبوغبیش که با پلاک خودروی شادگان در حال فروش ماهی در مجاورت بیمارستان شهید بهشتی آبادان است به خبرنگار ایرنا می گوید:در شهرستان خود با معضل بیکاری روبرو هستیم و برای اداره امور زندگی مجبور به دستفروشی هستیم.

وی اظهار داشت:وقتی مسئولان برای ساماندهی دستفروشان برنامه ای ندارند مجبور هستیم در کنار خیابان های شهر اجناس خود را به فروش برسانیم.

محمد چاسبی یکی دیگر از دستفروشان آبادان نیز گفت:با توجه به شرایط بد اشتغال مجبور به دستفروشی هستیم و از لحاظ بهداشتی هم خطری به دیگران وارد نمی کنیم.

وی افزود:شهرداری قرار بود برای ساماندهی دستفروشان وارد عمل شود، ولی تاکنون اقدامی صورت نگرفته و ما راهی جز دستفروشی در خیابان نداریم.

عمید حنظل عیدانی عضو شورای شهر آبادان در این خصوص گفت: پدیده دستفروشی که از صنوف مزاحم تلقی می شوند به مشکلی جدی در این شهر تبدیل شده است.

وی اظهار داشت:برای جمع آوری دستفروشان در شهر شهرداری تنها نمی تواند وارد عمل شود بلکه فرمانداری، دادستان و نیروی انتظامی هم باید همراه شهرداری باشند.

عضو شورای شهر آبادان افزود:شهرداری چند بار نسبت به جمع آوری دستفروشان از خیابان ها اقدام کرد، ولی به دلیل اینکه اقدام اساسی در این خصوص صورت نگرفته است، حضور آنها در برخی خیابان های شهر را شاهد هستیم.

عیدانی گفت: با راه اندازی بازارچه های محله ای می توانیم مانع حضور دستفروشان در شهر باشیم هر چند که دستفروشان باید شناسنامه دار شوند.

وی افزود:برخی دستفروشان اقدام به تهدید کرده اند اما شهرداری نباید از تهدید آنها ترسی داشته باشد و اقدام به جمع آوری آنان در سطح شهر کند.

محمودرضا شیرازی شهردار آبادان نیز گفت:بر اساس برنامه ریزی در فرمانداری ویژه آبادان، بزودی در خصوص جمع آوری صنوف مزاحم در آبادان اقدام می شود.

وی اظهار داشت:شهرداری مخالف حضور دستفروشان در همه خیابان های شهر است و بزودی در خصوص شناسنامه دار کردن آنان و ساماندهی این قشر اقدام می شود.

مرجع / ایرنا